Fotó: Vogt Gergely/Demokrata
Hirdetés

Az alsópetényi Prónay-kastély Nyugat-Nógrád egy eldugott kis szegletében, a Cserhát lábánál, Budapesttől 50 kilométerre található.

A visszafogottan elegáns, 2014-ben átadott új szállodaszárnyból az ősfás kastélyparkon át közelítjük meg a történelmi hangulatot árasztó, korabeli bútorokkal és dísztárgyakkal berendezett régi épületeket. A Nagy- és Kiskastély exkluzív lakosztályai mellett a négycsillagos hotelben az apartmanoktól a standard szobákig különböző kategóriájú szálláslehetőségek közül választhatnak a vendégek.

– Az ideérkezők kedvelik a kastélyból áradó tradicionális hangulatot, ugyanakkor igénylik a modern kornak megfelelő szolgáltatásokat is. A hangsúly a sokszínűségen van. Prónay Balance Spa wellnessrészlegünkön stresszkezelésre, testi-lelki méregtelenítésre, illetve zavartalan pihenésre épülő tematikus egészségcsomagokkal állunk a kikapcsolódni vágyók rendelkezésére. A kastélyépületek, a park és a szálloda új szárnya pedig esküvők, családi események, konferenciák, műhelyek, céges rendezvények ideális helyszíne – magyarázza Tömösvári Szilvia.

A Heritage Hotels of Europe nemzetközi szakmai szervezet által hirdetett hazai kastélyszállodák

Almásy-kastély, Gyula
Botaniq Turai Kastélyszálló
Degenfeld–Schonburg-kastély, Téglás
Forgách-kastély, Mándok
Graefl-kastély, Poroszló
Gróf Degenfeld Kastélyszálló, Tarcal
Kristály Imperiál Hotel, Tata
Prónay-kastély, Alsópetény
Szidónia Kastélyszálloda, Röjtökmuzsaj

A kastélyegyüttest üzemeltető cég tulajdonos-ügyvezetője hangsúlyozza, hogy bár Nógrád megye nem szerepel az ország első számú turisztikai céljpontjai között, az elmúlt évtizedben, köszönhetően a Prónay-kastély kínálatának is, jelentősen megnőtt az ideérkező turisták száma.

Korábban írtuk

Fotó: Vogt Gergely/Demokrata

– Nyugat-Nógrád hazánknak olyan kiaknázatlan területe, amely számtalan turisztikai lehetőséget rejt. Magam is nógrádi származású vagyok, mindig is küldetésemnek éreztem, hogy megismertessem az emberekkel a helyi kultúra értékeit. A Prónay-kastély felújítása önmagában is óriási kihívás volt, de még ennél is nagyobb feladat, hogy folyamatosan élettel töltsük meg ezt a különleges hangulatú, történelmi helyszínt. Folyamatosan gyűjtjük a környék érdekességeit, látnivalóit, mindazt, amit érdemes megnézni, átélni vagy megkóstolni. Utóbbira jó példa többek között a nógrádi vadfelvágott, a rétsági kézműves sör, a szentei sajt, a helyi méz, az alsópetényi levendulalekvár és -szörp, valamint a bánki pálinka is. Ezeket a termékeket rendre az étlapon tartjuk, mert hisszük, hogy egy régió felvirágoztatásának kulcsa, ha a sokszínű helyi vállalkozások erősítik egymást.

A tulajdonosok rendkívül büszkék arra, hogy a Magyar Kastélyszállodák és Történelmi Épületek Szövetségének égisze alatt működő kúriákat, mint amilyen a Prónay is, a Heritage Hotels of Europe rangos szakmai szervezet is hirdeti weboldalain.

– Az ország régióiban szétszórtan található, jellemzően magán-, illetve cégtulajdonban levő vállalkozások igyekeznek az egyediségeiket hangsúlyozni. A másik Nógrád megyei hotel, a sziráki Teleki–Degenfeld Kastélyszálló például némiképp más vendégkört céloz meg, többek között gyakran fogadnak vadászokat – fejti ki az ügyvezető.

De jellegzetes a többi intézmény is. A poroszlói Graefl-kastély például hazánk egyetlen vidéken megmaradt szecessziós stílusban épített kastélya, a röjtökmuzsaji Szidónia-kastélyszálló élőzenés vacsorára invitál, a gyulai Almásy-kastélyt vezetett túra keretében éjszakai gyertyafénynél is fel lehet fedezni, de előzetes bejelentkezés után a Prónay-kastély is látogatható.

Fotó: Vogt Gergely/Demokrata

Tömösvári Szilvia a Prónay-kastély működtetésével kapcsolatban hozzáfűzi, hogy a kastélyszállodák anyagi bázisát a mögöttük álló üzleti vállalkozások és pályázati források adják, a nyereséget pedig rendre visszaforgatják a hotelek fejlesztésébe, amit lényegében nemzeti kulturális missziónak tartanak.

Amint mondja, rendkívül sok a bizonytalanság az őszi szezonnal kapcsolatban az energiaválság függvényében. Valamennyi munkavállalójukat szeret­nék megtartani, hogy partnereiket változatlan színvonalon szolgálhassák ki. Emellett bíznak abban, hogy céges ügyfeleik, akiknek az itt-tartózkodás alatt rendhagyó módon kizárólagosságot biztosítanak, nem korlátozzák majd utazásaikat.

A mintegy hatszáz lelkes település, Alsópetény nevezetességét, a Prónay-kastélyt az 1750-es években a felvidéki, Trencsén vármegyei Gyurcsányi család kezdte el építtetni, akiknek felmenői között aranysarkantyús vitéz, főszolgabíró és királyi tanácsos is volt. A família kihalása után a XIX. század első felében a birtok a Prónay családhoz került, akik folytatták a kastély előző évszázadban megkezdett bővítését. A magyar közéletben fontos pozíciókat betöltő Prónayak a Gyurcsányi családhoz hasonlóan szintén leszármazottak nélkül haltak ki.

A II. világháborút követően a kastély­együttes állami tulajdonba került. Az épületekben – más hazai főúri rezidenciákhoz hasonlóan – szükséglakás, műhely, iskola, orvosi rendelő, ipari üzem, iroda, raktár, sőt még bányászklub is működött.

A történelem viharai által megtépázott kastély végül 2009-ben – tulajdonosváltást követően – az informatikai vállalkozást vezető dr. Molnár József birtokába került. A műemlékvédelmi szempontok figyelembevételével történő felújítás mellett az új tulajdonos szándéka sokoldalúan hasznosítható, modern rendezvényhelyszín kiépítése volt. Az új, korszerű épületeket sikerült harmonikusan beilleszteni a régiek közé. A Város- és Faluvédők Szövetsége – a Hungaria Nostra – Podmaniczky-díjjal ismerte el az értékmentő munkát.

A Kastélyok kora összeállítás további cikkei ide kattintva olvashatók.