A Technológiai és Ipari Minisztérium felmérése szerint a diákok általános elégedettsége 4, a munkaadóké 4,7 pontot ért az ötfokú skálán. Idén mintegy 3 milliárd forintos kormányzati támogatás több mint 26 ezer fiatalt juttatott szja-mentes szünidei pénzkeresethez – írták.

Hirdetés

A nyári diákmunka programba regisztrálók júliusban és augusztusban dolgozhattak önkormányzatoknál, a turizmus-vendéglátásban vagy a mezőgazdaságban. A helyhatóságok számára legfeljebb két hónap időtartamra teljes egészében megtérítették a legfeljebb napi 6 órás foglalkoztatás után fizetett bért.

A cégeknél maximum napi 8 órás foglalkoztatást támogattak, a program a munkabér összegének háromnegyedét vállalta át – ismertették.

A munkaadóktól 6351 kérelem érkezett nyári diákmunkások alkalmazására, az igénylések 98 százaléka eredményezett szerződéskötést. A nappali tagozatos 16-25 évesek négyötöde önkormányzatoknál, hivatalsegédként talált munkaalkalmat. Több mint ötezren vállalkozásoknál enyhítették a nyári többletterhelést a mezőgazdasági és idegenforgalmi főszezonban. A program a keleti országrészben, Borsod, Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében vonzotta a legtöbb érdeklődőt – olvasható a közleményben.

A szakminisztérium felmérése szerint a vakáció idején dolgozók 90 százaléka rendben lévőnek találta a munkakörülményeket. Közel kétharmaduk elégedett volt a jövedelmével, több mint felük jövőre is tervezi, hogy szervezett diákmunkával gyűjt majd zsebpénzt. A foglalkoztatók még lelkesebbek, a programot és hozzáállásuk, terhelhetőségük alapján a tanulókat is jelesre osztályozták. 89 százalékuk készül úgy, hogy azonos feltételekkel 2023 nyarán ismét felvesz diákmunkásokat. Hat megyében minden idei munkaadó azt jelezte, hogy jövőre újrázna.

A közleményben Kutnyánszky Zsolt iparért és munkaerőpiacért felelős államtitkár kifejti: „a nyári diákmunka program 2013 óta könnyíti meg tapasztalatszerzéssel a tanulók, hallgatók későbbi sikeres helytállását a munka világában. A kormány idén januártól mentesítette a 25 év alattiakat a személyi jövedelemadó megfizetése alól, több pénzt hagyva a szünidőben elhelyezkedőknél is. A tizedszerre meghirdetett program a kezdetektől már mintegy 270 ezer fiatalt segített vakációs pénzkeresethez összesen 27 milliárd forint ráfordítással. Ha önmagában ez nem lenne elég, a felmérés eredményei még inkább alátámasztják, hogy a fiatalok foglalkoztatását már diákéveik alatt érdemes ösztönözni, támogatni”.

Korábban írtuk