Román áradat
Januártól jöhetnek az olcsó dohánytermékek
Január elsején Románia és Bulgária az Európai Unió tagjává válik. A vámhatárok megszűnésével megnőhet az országba bekerülő, a hazainál olcsóbb dohányipari termékek mennyisége. A feketepiac erősödésétől tartva a határellenőrzések szigorítását szorgalmazzák a hazai dohányipari cégek képviselői. Menynyiségi korlátozás bevezetését azonban a pénzügyi tárca nem tervezi.
A két új tagállam csatlakozásával a román és bolgár dohányipari cégek termékei szabadabban jelenhetnek meg a magyar piacon. Fokozódó árversennyel számolnak tehát a legális cigarettapiac szereplői, mivel a január elsején csatlakozó új tagállamokban jelenleg 30-40 százalékkal olcsóbbak a dohányipari termékek. A Magyar Dohányipari Szövetség adatai szerint egyébként már 2000 óta folyamatosan csökken a legális cigarettapiac nagysága, a 2000-res 21,5 milliárd szál cigarettával szemben 2005-ben már csak 13,5 milliárd szál cigarettát értékesítettek Magyarországon. Ennyien hagyták volna abba a dohányzást? Korántsem. A csökkenő számok mögött vélhetően az illegális dohánykereskedelem fokozódása áll. Ezért a jelentős magánforgalom miatt többen azt tartanák célszerűnek, ha a behozható cigaretta mennyiségére vonatkozó jelenlegi korlátozás továbbra is érvényben maradna az új tagállamokkal szemben. Erre egyébként volt már példa az unió történetében. Ausztria 2004 májusában, éppen hazánkkal szemben nem oldotta fel a korábbi korlátozásokat. A döntést utólag az Európai Bizottság is szentesítette. Jelenleg a nem EU-tagországból érkező utasok személyi poggyászként legfeljebb 175 euró értékű dohányterméket hozhatnak be Magyarországra vámmentesen. Ez 200 szál cigarettát, vagy 100 darab szivarkát, 50 darab szivart, 250 gramm dohányt, illetve a fenti termékekből arányosan összeállított mennyiséget jelent.
A cigaretta egyre élénkebb csempészésének oka, hogy az uniós megállapodásokra hivatkozva a magyar kormány jelentősen emelte a csatlakozás után a dohánytermékek jövedéki adóját (valójában a megállapodás szerint erre ráért volna 2008-ig). Az illegális dohánykereskedelemtől azonban egyik tagállam sem mentes. A napokban Csehországban a rendszerváltás óta legnagyobb szabású akcióban száznál is több gyanúsítottat vettek őrizetbe. Szakértői becslések szerint a cseh állam legalább 400 millió koronás adóbevételtől esett volna el, ha a csalók eladják a hatóságok által lefoglalt dohánymennyiséget. Az elkobzott cigaretta egy részét külföldről csempészték az országba, míg a másik felét illegális helyi műhelyekben állították elő vietnami és ukrán munkaerő alkalmazásával.
Hazánkban viszont a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága szigorú ellenőrzéseinek és az ukrán határzárnak köszönhetően sok-sok év után idén némi növekedés várható a legális cigarettaforgalomban. A VPOP a pénzügyi tárcával közösen olyan törvénymódosítást készít elő, amely azt célozza, hogy az uniós csatlakozás után is megmaradjon a román határszakaszon a vámhatóság jövedéki ellenőrző szerepe. Lapértesülések szerint ugyanakkor a most készülő törvény nem a mennyiségi korlátozást célozza. Míg hazánk csatlakozásakor Ausztria megtiltotta polgárainak, hogy 25 szálnál többet vigyenek be Magyarországról, addig mi nem tervezünk korlátozást bevezetni a saját piacaink védelmére.
H. Zs.