Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Santiago Abascal, a spanyol Vox párt elnöke és Orbán Viktor
Hirdetés

A magyar miniszterelnök neve jól cseng a spanyol jobboldalon: a szuverenista, bevándorlásellenes Vox párt október eleji, VIVA 22 nevű nagyszabású kulturális és politikai fesztiválján Madridban legalább akkora taps fogadta Orbán Viktor videóüzenetét, mint Giorgia Meloni leendő olasz kormányfőét vagy Donald Trump volt amerikai elnökét.

A feltörekvő párt az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) pártcsalád tagja, amelynek elnöke Meloni, egyik fő ereje pedig a lengyel kormánypárt. Mateusz Morawiecki miniszterelnök személyesen is felszólalt a rendezvényen.

„Nem adhatjuk fel a nemzeti érdekeinket, a brüsszeli bürokratákkal szemben továbbra is meg kell védeni a hagyományainkat és a szuverenitásunkat. Nem engedhetjük, hogy bevándorlók milliói rohanják le az Európai Unió tagállamait. Ki kell állnunk a hagyományainkért, a kultúráinkért és a globalista ideológiákkal szemben meg kell védeni a gyermekeinket és a családokat is. Ez a harc közös harcunk lesz a jövőben is” – üzente Orbán Viktor.

A magyar kormányfő derűlátó a Vox jövőjét illetően, videójában úgy fogalmazott: „A római gyors már befutott Brüsszelbe. Felkészül a madridi szerelvény, Santiago Abascal barátom vezetésével.”

Korábban írtuk

Abascallal a viszony valóban baráti: a spanyol politikus többször is járt Magyarországon, Orbán Viktor pedig részt vett a konzervatív pártvezetők év eleji tanácskozásán Madridban.

Erősödő szövetség

A VIVA 22 fesztiválra ellátogatott Balázs Ádám Samu, a Fidesz külügyi titkárságának vezetője is, aki lapunknak az olasz és svéd választási eredményeket idézve rámutatott: a jobboldali-konzervatív erők társadalmi támogatottsága egyre csak nő, és a közöttünk lévő pártegyüttműködés is egyre szorosabb. A baloldali médiában ugyan azt terjesztik, hogy törésvonalak húzódnak a pártok között.

– A valóság az, hogy minél jobban támadnak, annál jobban kitartunk közös értékeink, nemzeti érdekünk védelme mellett – magyarázta.

– Egyetértés van köztünk abban, hogy válság idején sem adhatjuk fel stratégiai céljainkat: összezárunk a progresszív-globalista ideológiákkal szemben, elutasítjuk az illegális migrációt és megvédjük nemzeti szuverenitásunkat a brüsszeli bürokraták támadásaitól – sorolta.

Balázs Ádám Samu felhívta rá a figyelmet: az ECR és a Identitás és Demokrácia pártcsaládok – ahová mások mellett a francia Nemzeti Tömörülés, az Osztrák Szabadságpárt vagy az olasz Liga is tartozik – egy alkalmat sem mulasztanak el, hogy kiálljanak mellettünk az Európai Parlamentben a politikai zsarolásokkal és támadásokkal szemben.

A politikus kitért arra is, hogyha jobboldali siker születik az izraeli, a brazil vagy az amerikai félidős választásokon, azok mind lendületet adnak a konzervatív erőknek Európában, az igazi fordulópont a kontinens jövője szempontjából pedig a 2024-es európai parlamenti választás lesz.

– Elképesztően jól fogadták Orbán Viktor videóüzenetét a fesztiválon – mondta lapunknak Jorge Buxadé, a Vox európai parlamenti képviselője. Hangsúlyozta, a Voxban és a Fideszben sok a közös, és annak ellenére is együttműködnek, hogy nem egy frakcióban ülnek az Európai Parlamentben (a Fidesz ugyanis az Európai Néppártból való kilépése óta független). Buxadé szerint pártja a patrióta, konzervatív európai erők együttműködésének bővítésére törekszik, ebben pedig „létfontosságú” a Fidesz.

Fotó: MTI/AP/Europa Press/Jesus Hellin
A Vox párt nagygyűlése Madridban

Választási év jön

A Vox stabilan Spanyolország harmadik legnagyobb pártja a két nagy hagyományos politikai erő, a szocialisták (PSOE) és a Néppárt (PP) mögött, mondta lapunknak Farkas Vajk, az Alapjogokért Központ nemzetközi igazgatója.

Emlékeztetett rá, 2023 választási év lesz Spanyolországban: tavasszal tartományi és önkormányzati, év végén pedig parlamenti választásokat tartanak.

– Egy évvel a választás előtt jó esély van arra, hogy a jobboldal kerüljön kormányra. Az olaszhoz hasonló jobboldali választási szövetség nem várható a spanyoloknál, de a Voxnak meghatározó szerepe lehet abban, hogy ki alakíthat kormányt – magyarázta.

Farkas Vajk szerint a Fidesz és a Vox kapcsolata kifejezetten baráti, a spanyol pártban példaként tekintenek a magyar kormányra és sok intézkedését, politikáját szeretnék alkalmazni Spanyolországban. Felidézte, a magyar családpolitikai intézkedések mindig nagy szimpátiát keltenek, de Abascalnak a fesztiválon tett javaslata is – miszerint az embereket érintő legfontosabb kérdésekben népszavazást tartanának, ha hatalomra kerülnének – a magyar kormányzati politikára hajaz.

– Az elmúlt négy év látványos felívelése után a Vox stabilan 17 százalék körül áll, regionális és helyi szinteken is pozíciókat szerez – nyilatkozta a Demokratának Rodrigo Ballester, az MCC Európa Tanulmányok Műhelyének vezetője. Úgy látja: a jövő évi regionális választásokon mutatkozhatnak majd meg a valós erőviszonyok.

– A Vox fiatal párt, szüksége van még némi konszolidációra, de mindenképpen egy megállíthatatlan mozgalomról beszélünk, amelynek van szél a vitorláiban.

Ballester rámutatott, a madridi fesztiválon két nap alatt harmincöt ezer ember fordult meg, ez pedig óriási siker.

A spanyol pártnak nemzetközileg is fontos szerepe van a szakértő szerint. Mint mondta, a Vox az ECR csoport és tágabb értelemben a konzervatív összefogás egyik oszlopa, a Fidesszel is egyre szorosabb a kapcsolata.

„Igaza lesz”

Rodrigo Ballester szerint „Orbán Viktor a nemzetközi konzervatív család ikonja”, olyan vezető, aki kimondja a dolgokat és cselekszik is. Magyarországot laboratóriumnak tekintik, követendő modellnek, bizonyos értelemben „a konzervatív ígéret földje”.

Hozzátette, Orbán Viktor erős egyéniség, aki iránt senki sem közömbös: a liberálisok nemezise, a konzervatív világban pedig – Európán is jócskán túlmutatóan – ő és kormánya követendő példa. Ballester megjegyezte, ehhez hozzájárul a magyar kormányfő politikai szívóssága és tisztánlátása is, az, hogy rendszerint „igaza lesz”, olyan felismerésekre jut, amelyekre mások csak évekkel később.

Álvaro Peñas, az El Correo de España spanyol lap újságírója szerint a trend egyértelműen az, hogy a Vox fokozatosan erősödik, noha nemrég például inkább a liberálisabb PP-t erősítette annak elnökváltása. Lapunknak úgy fogalmazott, a kérdés az, elég erős lesz-e ahhoz a Vox jövőre, hogy megkerülhetetlen legyen egy jobboldali kormányhoz.

A Fidesz szerinte a Vox nemzetközi együttműködéseinek kulcsszereplője. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy Jorge Buxadé számos alkalommal kiállt Brüsszelben a magyar kormány mellett. Orbán Viktor nagyon népszerű a spanyol konzervatívok körében, pedig a spanyol balliberális média is minden módon támadja – tette hozzá.

Álvaro Peñas szerint Abascal és a Vox megjelenése előtt gyakori mondás volt a spanyol jobboldalon, hogy „Spanyolországnak is szüksége van egy Orbánra”.