Reális esély van az egy számjegyű inflációra 2023 végére
Reálisnak tartja az ING Bank vezető elemzője, hogy 2023 végére egy számjegyű legyen az infláció Magyarországon, de Virovácz Péter azt is kiemelte, hogy az orosz–ukrán háború eszkalálódása, valamint a továbbra is erős deglobalizációs, dekarbonizációs törekvések komoly kockázatokat jelentenek – olvasható a Világgazdaság honlapján.Szokásos péntek reggeli rádióinterjújában Orbán Viktor megismételte azt a kormányzati célkitűzést, hogy 2023 végére egy számjegyű legyen az infláció idehaza. A miniszterelnök szerint egyébként ha nem lennének hatályban az Oroszország elleni uniós szankciók, a pénzromlás üteme legalább a felére csökkenne.
Az infláció még mindig felfelé kúszik, ráadásul szeptemberben tapasztalható volt egy – elsősorban technikai – megugrás, mivel a Központi Statisztikai Hivatal ekkor számolta el a rezsicsökkentés átalakítását. És bár ez egy egyszeri nagyobb emelkedés volt, a következő hónapokban is nő az infláció mértéke – igaz, nem olyan ütemben, mint szeptemberben –, aminek az elsődleges oka még mindig az élelmiszerárak növekedése. Utóbbiban szerepet játszik a forint történelmi gyengülése és az is, hogy az aszály alapvetően írta át a nyersanyagpiaci árakat – mondta az ING Bank vezető elemzője a Világgazdaság megkeresésére.
Virovácz Péter arra hívta fel a figyelmet, hogy a kockázatok továbbra is felfelé mutatnak, így a jelenlegi prognózis szerint leghamarabb jövő februárban tetőzhet az infláció Magyarországon, valamivel 22 százalék fölött.
Az ezt követő első hónapokban még lassabb ütemű csökkenés várható, de utána a bázishatások érvényesülésével minden bizonnyal egyre dinamikusabb lesz a mutató zsugorodása – magyarázta, hozzátéve, hogy számításai szerint ha nem lesz újabb sokk a világpolitikában, és normalizálódik az inflációs környezet, akkor mindenféle beavatkozás nélkül elérhető, hogy egy számjegyű legyen a pénzromlás mértéke idehaza 2023 végére.
A további részletekről IDE KATTINTVA a Világgazdaság honlapján olvashatnak.