Hősök és gyilkosok
A lefolytatott vizsgálat semmiféle idegenkezűséget, de öngyilkosságot sem állapított meg. A jelentés szerint Miloseviccsel szívroham végzett. Híres pernek számított Biljana Plavsics hágai elszámoltatása is. A politikus asszony 1991-ben a boszniai szerbek elnöke volt, s mint ilyet a hágai törvényszék emberiségellenes bűnökkel, etnikai tisztogatással vádolta. Tízéves börtönbüntetést kapott, amit egy svédországi fegyintézetben tölt, igen kényelmes körülmények között.
A leghosszabb büntetést Radiszlav Krsztics szerb tábornok, a boszniai szerb hadsereg ötödik hadtestének parancsnoka kapta. Negyvenhat évre ítélték a srebrenicai vérengzésben játszott szerepéért. Azzal védekezett, hogy reguláris csapatai nem vettek részt a vérengzésben, azt Mladics tábornok fegyveresei követték el.
Krszticset Tihomir Blaszkics horvát tábornok követi a sorban a maga 45 évnyi büntetésével. Boszniai tisztogatásokért ítélte el Hága, jóllehet Blaszkicsot ma is afféle tisztáldozatnak tartják Horvátországban, aki tulajdonképpen ártatlan, de hazafias és önfeláldozó módon elvitte a balhét. Milan Lukics szerb szabadcsapat-parancsnokot három éve tartóztatták le Argentínában, Hága etnikai tisztogatással vádolja, de egy szerb bíróság már így is 17 évet mért rá. 1992–93 között Visegrad környékén csoportjával megállított egy autóbuszt, amelyen munkába igyekvő bosnyákok ültek. A fegyveresek leparancsolták az utasokat, majd lelőtték őket. Ugyancsak távolról, történetesen Nyugat-Szibériából került elő Dragan Zelenovics boszniai szerb rendőrparancsnok. Kínzás és nemi erőszak a két fő vádpont ellene Hágában.
Vannak egészen különös esetek is. Momir Nikolics szerb katonatiszt felderítőként tevékenykedett Srebrenicában a háború idején, és a hágai törvényszék megállapította, hogy ezzel komoly szerepet játszott a bekövetkező vérengzés előkészítésében. 27 évet kapott. A testület azonban rájött, hogy a per anyagába fordítási hiba csúszott, amely befolyásolta az ítéletet. A bírák végül 20 évre csökkentették a büntetést.
A különös ítéletek sorába tartozik Mirko Norac horvát tábornok újabb 7 éves büntetése. Egy másik vádpontért már kapott 12 évet, az újabb 7 esztendőt azért mérte rá Hága, mert nem akadályozta meg, hogy katonái erőszakot alkalmazzanak a foglyok kihallgatásánál. Norac vádlottársát, az albán származású horvát tábornokot, Rahim Ademit felmentették.
Ante Gotovina horvát tábornok pere még folyamatban van, akárcsak Vojiszlav Seselj, a Szerb Radikális Párt korábbi elnökének ügye. Gotovina, a francia idegenlégió egykori katonája legendává vált hazájában. Háborús bűnökkel vádolják, de ez meginogni látszik, miután bizonyítékok kerültek elő arról, hogy 1995 augusztusában éppen ő intette rendre csapatait, hogy megakadályozza a fosztogatásokat és erőszakoskodásokat.
Szerbiában egyébként Karadzsics elfogása mellett mostanában a bosnyák Naszer Orics felmentése borzolja a kedélyeket. A férfi muzulmán fegyveresek parancsnoka volt Srebrenicában 1992–1993 között, és háromezer szerb civil eltűnése miatt vádolták, első fokon el is ítélték. Nemrég azonban váratlanul felmentették minden vádpont alól.
A törvényszék mandátuma 2010-ig szól. Az ENSZ ugyan szeretné ezt meghosszabbítani, illetve épp a határidő rövidsége miatt több – relatíve kevésbé jelentős – ügyet visszautalna szerb bíróságoknak, Moszkva viszont arra készül – éppen Naszer Orics felmentése miatti felháborodásában is –, hogy javaslatot tegyen az ENSZ-ben a törvényszék megszüntetésére.