Soltész Miklós a borsodi kisvárosban hangsúlyozta, a Görögkatolikus Metropóliához tartozó Miskolci Egyházmegyében az elmúlt évtizedben ez a harmadik új templom, emellett óvodákat újítottak fel vagy építettek, elvégezték húsz imaház rekonstrukcióját, illetve csecsemő- és szociális otthonok fenntartója ez a görögkatolikus közösség.

Hirdetés

Felhívta a figyelmet arra, hogy ezzel ellentétben Magyarországtól nyugatra, Nyugat- és Észak-Európában az ellenkező folyamat zajlik, „templomokat zárnak be, kocsmákká, mulatókká alakítják át, sok esetben muszlim templomok, imaházak lesznek belőlük”.

Ennek a folyamatnak két iránya van – folytatta -, „egyrészt egyházaink Nyugat-Európában otthagyták azt az ezeréves hitet és a kétezer éves krisztusi tanítást, amit itt mi, Európa közepén megkaptunk, és beleolvadnak olyan ideológiákba, elfogadnak olyan üzeneteket, amelyek a társadalmat teljes mértékben felborítják”.

A másik, ami miatt mindez megtörténik, papjaink és egyházaink tisztelete kezd „kimúlni” azon a vidéken – hangoztatta az államtitkár, megjegyezve, ha hitünket a krisztusi tanítás szerint megtartjuk, illetve az egyház szolgálatával és segítségével adjuk át, akkor biztos, hogy ez nálunk nem fog megtörténni.

Korábban írtuk

Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára, a térség fideszes országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy az új nyékládházi templom megépítéséhez az önkormányzat, az egyház és a kormányzat segítségére, illetve a hívek összefogására volt szükség.

„Példát mutattak, hogy ahol az emberek közös célért küzdenek, tesznek és egy hitben vannak, akkor meg tudják valósítani álmukat” – fogalmazott az államtitkár.

Hozzátette, az új templom ennek az összetartozásnak a jelképe és kapuja is egyben.

A beruházással a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kisvárosban és környékén lakó hívek több évtizedes kérése valósult meg a görögkatolikus hagyományokon alapuló, szakrális előírásoknak megfelelő istentiszteletre kialakított térrel.

Az ünnepi szentelési liturgiát Kocsis Fülöp, a Hajdúdorogi Főegyházmegye érsek-metropolitája, Szocska Ábel a Nyíregyházi Egyházmegye, valamint Orosz Atanáz, a Miskolci Egyházmegye püspökei vezették. A beruházás megközelítően 90 millió forintba került.