Határszemlén az önvédelmi egylettel
Az ország tíz legélhetőbb járása közé választották a Mórahalmit, amely elsősorban megfizethetősége és kiváló közbiztonsága miatt emelkedett ki a mezőnyből. A folyamatos migrációs nyomás alatt élő járásközpontban az egymással szorosan együttműködő rendvédelmi szervek garantálják a biztonságot. A Demokrata a helyi polgárőrökkel járőrözött.A magyar–szerb határvidéken autózunk a Mórahalmi Önvédelmi Egylet, vagyis a helyi polgárőrség elnökével, Sárközi Lászlóval és párjával, Rózsa Klárával, aki szintén oszlopos tagja a civil szervezetnek. Sárközi László főállásban a Mórahalmi Városi Önkormányzat rendészeti csoportjának mezőőreként járja a vidéket, Klára vendéglátós. Mindketten erősen kötődnek a településhez, soha nem is volt kérdés a számukra, hogy szabad idejükben önkéntes szolgálatba állnak annak érdekében, hogy a helyiek és az idelátogatók még nagyobb biztonságban érezhessék magukat.
Amint az elnök fogalmaz, hatékonyságuk kulcsa, hogy nagyon jó kapcsolatot ápolnak a lakossággal és a társszervekkel: a rendőrséggel, a határrendészettel, a katasztrófavédelemmel és nem utolsósorban Mórahalom Város Önkormányzatával.
– A lakosság a polgárőrség szeme! A legtöbb riasztást illegális határátlépők miatt kapjuk, akik a hidegre forduló idő következtében egyre nagyobb számban és egyre erőszakosabban próbálnak meg Szerbiából Magyarországra szökni, az Európai Unió területére. Csongrád-Csanád vármegyében naponta több száz illegális migránst tartóztatunk fel a rendvédelmi szervekkel kiépített együttműködés keretében. A legtöbben szíriai, afganisztáni, pakisztáni vagy marokkói állampolgárnak vallják magukat, de mivel jellemzően iratok nélkül érkeznek, szinte semmit sem lehet tudni a többségében fiatal férfiak valós származásáról.
A Madarász-tó vadregényes vidékén járunk. A nádasokkal és lábon álló kukoricatáblákkal tagolt természetvédelmi terület kiváló búvóhelyként szolgál az illegális határátlépők számára, akik begyakorolt mozdulatokkal, létrák segítségével jutnak át a határkerítésen, hogy elrejtőzzenek a hatalmas tóvidéken. A homokos talajon jól kivehetők a lábnyomok: a menekülők gyakran a kukoricásban, földre fektetett hálózsákjaikban húzzák meg magukat mindaddig, amíg a szervezetten érkező embercsempészek tovább nem szállítják őket az ország belsejébe. A területen mindenhol illegális bevándorlók által hátrahagyott szemétkupacokat látunk: még ki sem nyitott halkonzervet, egy harapásnyi falat után eldobott gyümölcsöt, hátizsákot, hálózsákot, cipőt, ruhát, esőkabátot, pelenkát. Csupa meglepően jó minőségű holmit. Egyáltalán nem az a benyomásunk, hogy a nagy területen szétdobált felszerelés ágrólszakadt, éhező emberektől származna…
A Madarász-tó térségéből úgynevezett biztonsági látogatásra indulunk a környező tanyavidékre. Mórahalom fiatal település, kiterjedt tanyavilággal. Az egykor Szegedhez tartozó népes puszta csak 1950-ben vált önálló közigazgatási egységgé. A város magját ma is az egymás után sorakozó lakatlan és lakott tanyák fogják közre. Utóbbiban sok az egyedül élő, idős ember.
A polgárőrök éber szemekkel pásztázzák a vidéket. Semmilyen gyanús mozgás sem kerüli el a figyelmüket. Szolgálatuk lényegében a nap 24 órájára szól, hiszen ügyeleti időn kívül is folyamatosan figyelik a város rendjét, az idegen házaló árusok mozgását, a tanyákat, a mezőgazdasági gépek és a takarmány biztonságát.
– A településen már jól ismernek bennünket, a lakosság kifejezetten együttműködő, amire az állandó migrációs nyomás miatt is nagy szükség van – magyarázza Rózsa Klára. – A migráció felderítése mellett kiemelt feladatunk a tanyákon egyedül élő idős mórahalmiak látogatása is. Az őszi, téli hónapokban különös figyelmet fordítunk arra, hogy minden portán füstöl-e a kémény. Negyven idős ember van a látókörünkben, akikhez rendszeresen kijárunk „biztonsági beszélgetésekre”, de gyakran viszünk élelmiszercsomagot is, és minden egyéb területen igyekszünk segíteni.
Útközben csatlakozunk Szögi Antalhoz, a Homokháti Szociális Központ Mórahalmi Tagintézményének munkatársához, aki maga is polgárőr. A tanyagondnok éppen a 88 éves, egyedül élő Juliannához viszi ki az ebédet, a szerb határtól egyetlen kilométerre.
Az idős özvegyasszony az 1950-es évektől él ezen a tanyán, de mivel gyermekei már elszármaztak, főként a tanyagondnokon és a polgárőrökön keresztül tartja a kapcsolatot a külvilággal. A városba már nemigen jár, és bár megromlott egészségi állapota miatt csak botra támaszkodva tud közlekedni, takaros portáját még mindig szépen tisztán tartja.
– Régen más világ volt – kezdi beszámolóját. – Mi, tanyasiak összetartottunk, de az idősebbek közül már sokan nem élnek, a városból kiköltöző fiatal szomszédokat meg jóformán nem is ismerem. A polgárőrök gyakran érdeklődnek a hogylétem felől, és hallom a határrendészek helikoptereinek zúgását is, de nem zavar, örülök, hogy itt vannak, legalább vigyáznak ránk. Néhány évvel ezelőtt, amikor elindult a migránsáradat, időnként egészen a kerítésig merészkedtek, vizet meg ennivalót kértek, de manapság szerencsére már nem jönnek el idáig. A tanyagondnok az összeírt lista alapján bevásárol, hétvégén is eljön, nemrég még összegvágta a télire való tűzifát is – sorolja Julianna, aki búcsúzáskor még sokáig integet nekünk a porta elcsendesülő udvarán.
Sárközi László hangsúlyozza, nagyon erős motivációt ad a polgárőröknek, hogy a Mórahalmi járást az ország egyik legbiztonságosabb közigazgatási egységévé választották. Munkájukat, bár egyáltalán nem veszélytelen, önként vállalt küldetésnek érzik. Amint fogalmaz, a leginkább szívet melengető érzés, amikor egy-egy támogatásra szoruló helybéli őszintén kimondott „köszönöm!”-mel ismeri el kitartó tevékenységüket.