Gulyás Gergely: A valóság Magyarország pártján áll
Megvalósultak a magyar kormány által júniusban kitűzött célok – jelentette ki Navracsics Tibor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján kedden Budapesten.Gulyás Gergely hangsúlyozta: az Európai Unió győzelmével végződött a tárgyalási folyamat, „és mi is az Európai Unió tagjai vagyunk”. Az európai egység fenntartása különösen fontos a jelenlegi helyzetben – fűzte hozzá.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte, mindig is azt gondolta, hogy „a valóság Magyarország pártján áll”.
Közölte, a korrupcióellenes intézkedések Magyarországnak nem fájnak, és a korrupciós helyzet Magyarországon egyáltalán nem rosszabb, mint Nyugat-Európában, vagy az újonnan csatlakozott országokban.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette: a tanács levelet is küldött arról, hogy a globális minimumadó elfogadása Magyarországot nem kényszeríti a jelenlegi adórendszer mellett – az iparűzési adó beszámítására tekintettel – adóemelésre.
Gulyás Gergely szerint Magyarországon a globális minimumadó néhány nagy céget érint, nekik lesz egy plusz adófizetési kötelezettségük. A rendszer okosan van felépítve, vagyis a nagy globális cégek adófizetési kötelezettségénél figyelembe vették volna azok magyarországi tevékenységet is, csak a cégek nem itt fizették volna az adót – magyarázta, hozzátéve, ez az, ami Magyarországot érdekeltté tette az adó bevezetésében.
Az ukrajnai hitellel kapcsolatban elmondta: Magyarország álláspontja az volt, hogy további közös hitelfelvételre ne kerüljön sor, és sikerült olyan megoldási formát találni, amely további hitelfelvételre nem kötelez minket. Magyarország jobbnak látta volna, ha Ukrajna kétoldalú megállapodásokat köt a tagállamokkal, de Ukrajna egyszerűbbnek találta, ha egyben kapja meg a támogatást, és az EU talált erre megoldást – magyarázta.
Megjegyezte: az uniós költségvetés keretein belül van a 18 milliárd eurós támogatás Ukrajna számára.
Ahogy lesz európai uniós pénz, a tanárbérek emelése megvalósul – erősítette meg kérdésre válaszolva Gulyás Gergely. Hozzátette: ha 2023. január elsejével hozzáférhetnek az operatív programok forrásaihoz, akkor januártól lesz emelés. Hangsúlyozta: a „magyar baloldal és európai elvtársaik” azon dolgoznak, hogy ez ne így legyen.
Szerinte a pedagógusbér-emelésre szánt forrásokat illetően a bizottságtól kell megkérdezni, hogy ezek január elsejével megnyílnak-e Magyarországnak, vagy valamilyen további feltételt támaszt a testület. „Semmilyen olyan horizontális feljogosító feltétel hiányát mi nem látjuk”, ami miatt ne érkezhetnének akár január elsejétől is, de „az elmúlt napokban már sok mindent láttunk” – vélekedett. Hozzátette: azt is látni, hogy „bármekkora korrupciós botrány is van az Európai Parlamentben, a bizottság tart a parlamenttől”.
„Jól látjuk, hogy a tolvaj kiáltott pandúrt” – értékelte Gulyás Gergely az Európai Parlamentet érintő korrupciós ügyet. Hozzátette: a szálak elég mélyre vezethetnek, olyan köröket érintve, amelyeknek az Európai Parlament baloldalán komoly befolyása van. A kormány figyelemmel követi a történéseket – jelezte. „Tekintsük a jóisten humorérzékének”, hogy éppen most került nyilvánosságra ez az ügy – fogalmazott.
Arra a kérdésre, hogy vannak-e a titkosszolgálati információk arról, hogy kik állhatnak az üzemanyagpánikkal és bankpánikkal kapcsolatos hamis hírek mögött, Gulyás Gergely azt mondta: az ügyben nyomozás folyik, ha ennek lesz eredménye, akkor tájékoztatnak.
Az Egyesült Államoknak a közép-európai független média és civil szervezeteket támogató kampányával kapcsolatban kérdésre válaszolva azt mondta: az országok szuverenitását tiszteletben kell tartani, és nem Washingtonból, Berlinből vagy Moszkvából kell meghatározni, hogy egy másik demokratikus országnak milyen kormánya legyen és kik üljenek az országgyűlésében, hanem a választópolgárok döntenek erről.
Arra a kérdésre, hogy a rendkívüli jogrend miatt rendeleti úton fogja-e ratifikálni a kormány a finn és a svéd NATO-csatlakozást, Gulyás Gergely azt mondta, a kormány ezt nem tudja megoldani, a rendkívüli jogrendben meghozható jogszabályok köre világos, ebben az esetben nincs semmiféle összefüggés azzal, hogy energia-veszélyhelyzet van.
Navracsics Tibor sajtótájékoztatón tett kijelentései ebben a cikkben olvashatók.