Orosz gáz nélkül nem megy
Bár Seymour Hersh, a neves amerikai oknyomozó újságíró februárban megírta, hogy az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantását az Egyesült Államok hajtotta végre, most felbukkant egy új teória, amely egy ukrán csoportra igyekszik terelni a gyanút. Több más jel is arra mutat, hogy Németország mintha kezdene kihátrálni az orosz kapcsolatok teljes elvágásából, és jelzi, hogy Ukrajna támogatása nem végtelen.A The New York Times szerint egy ukránbarát csoport hajthatta végre a támadást. A lap az amerikai hírszerzés információira hivatkozva azt sugallja, hogy Ukrajnának és szövetségeseinek az volt az indítékuk a robbantásra, hogy a gázvezetékekre kezdettől nemzetbiztonsági fenyegetésként tekintenek, mivel rajtuk keresztül Oroszország Ukrajna kikerülésével adhat el gázt Európának.
A hír még ugyanezen a napon megjelent az ARD német közszolgálati csatorna hírportálját, az SWR regionális műsorszolgáltatón és a Die Zeitban is, majd záporozni kezdtek a részletek arról, hogy a nyomozás során azonosítottak egy hat főből álló csoportot, egy 15 méter hosszú, Andromeda nevű jachttal, amelyet egy Rügen-szigeti hajóstársaságtól bérelt egy lengyel székhelyű, ukrán tulajdonban álló cég, és a robbanóanyag-maradványokról, amit a nyomozók a hajón találtak.
Komoly üzenete van az összehangolt amerikai–német kiszivárogtatásnak, különösen az ukrán szál lebegtetésének. Deák András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének munkatársa szerint a nyomozásról szóló információcsepegtetés azt üzeni, hogy Ukrajna támogatása korlátos.
Több más jelből is úgy tűnik, hogy a német ipar egyre erősebb nyomására a német kormány kezd rádöbbenni arra, hogy még középtávon sem tudja nélkülözni az olcsó orosz üzemanyagot, illetve gázt, és legalább részlegesen helyre kell állítania a korábbi status quót. A veszteség uniós szinten már így is több ezer milliárd euró.
Egy nappal az állítólagos ukrán szálról szóló német hírfolyam megjelenése után a német energiakonszern, az E.on azt nyilatkozta, hogy el tudja képzelni az Északi Áramlat vezetékeinek helyreállítását! Ilyen nyilatkozat a német sajtóban a eddig nem látott napvilágot, még ha a megfogalmazás egyelőre óvatos is:
„A vezetékek javítása megterhelő lenne, és egy sor kérdés tisztázását igényelné. Technikai, kereskedelmi és jogi kérdésekét. Az E.on abból indul ki, hogy az Északi Áramlat-1. helyreállításáról a Nord Stream AG részvényesi bizottsága hozhat döntést” – nyilatkozta az E.on szóvivője a düsseldorfi Reinische Post című lapnak.
Az E.onnak 15,5 százalékos részesedése van a tulajdonos Nord Stream AG-ban. Utóbbi többségi részvényese az orosz állami tulajdonú Gazprom.
A szankciók keltette gázpiaci felfordulás nemcsak közvetlenül, de furcsa anomáliákon keresztül is sújtja a fogyasztókat. A német kormány például tavaly nyáron mindent megtett annak érdekében, hogy a gáztárolókat feltöltsék. Magas áron is megvásárolta a gázt, mivel azonban a tél meglepően enyhe volt, a tárolók még mindig majdnem tele vannak a drágán beszerzett energiahordozóval. A veszteség Natasha Fielding gázpiaci szakértő szerint jelenleg ötmilliárd euró. Ezt pedig végül a fogyasztók állják az úgynevezett gázpótdíjon keresztül, akik így a gáz piaci áránál is magasabb árat kénytelenek fizetni.
Közben azok a szomszédos EU-országok, ahonnan Németország gázt vásárol, 2022-ben 21 százalékkal növelték orosz LNG-beszerzéseiket az előző, 2021-es évhez képest. Összességében tehát az EU több orosz gázt hozott be cseppfolyósított formában 2022-ben, mint korábban!
Az energiapiacot szintén érintő német visszakozás, hogy Németország váratlanul blokkolja a belső égésű motorok betiltásával kapcsolatos EU-megállapodást. Az Európai Parlament és a tagországok még 2022 októberében állapodtak meg arról, hogy 2035-től csak olyan új autókat lehet majd forgalmazni az Európai Unióban, amelyek nem bocsátanak ki üvegházhatású gázt. Ám a végső szavazást most elhalasztották, miután Volker Wissing szövetségi közlekedési miniszter (FDP) a belső égésű motorokkal szerelt járművek megmentésére szólított fel, és váratlanul vétót helyezett kilátásba.