A tárcavezető az egészségügyi intézmények vízellátásának és higiéniájának biztosítását célként kitűző csoport (WASH) magyar társszervezésben megvalósuló eseményén azzal kezdte a felszólalását, hogy felidézte, gyerekkorában számtalan alkalommal mondták neki a szülei, hogy mosson kezet, és ezzel az utasítással a koronavírus-járvány alatt is gyakran lehetett találkozni.

Hirdetés

„De sajnos a világban számos helyen még mindig nem adottak az alapvető körülmények ahhoz, hogy ennek az utasításnak teljes körűen eleget tehessenek az emberek, és ez szerintem elfogadhatatlan” – szögezte le.

„Amikor már járt ember a Holdon, amikor 5G-ről beszélünk és elképzelhetetlen digitális technológiákat fejlesztenek, akkor az elfogadhatatlan, hogy a világ számos részén nincs tiszta és biztonságos ivóvíz, ez ellen fel kell lépni” – tette hozzá.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy jelenleg világszerte nagyjából 3,85 milliárd embernek kell szükség esetén olyan egészségügyi intézményhez fordulnia, ahol nem biztosítottak az alapvető higiéniai feltételek sem, ezért itt az idő cselekedni ez ügyben.

Korábban írtuk

Mint mondta, a probléma súlyosságát jól érzékelteti, hogy évente mintegy 670 ezer újszülött hal bele vérmérgezésbe, ők a minimális esélyt sem kapják meg az életre.

Ha nem történik változás, akkor 2030-ra az emberek 19 százalékának nem lesz teljes körű hozzáférése biztonságos ivóvízhez, 35 százaléknak pedig biztonságos higiéniai szolgáltatásokhoz – mutatott rá.

A miniszter leszögezte, hogy a WASH társelnökeként fel kívánja hívni a figyelmet a valódi intézkedések fontosságára annak céljából, hogy biztosítsák minden egészségügyi intézmény számára a hozzáférést a biztonságos és tiszta ivóvízhez.

Ez nagy erőfeszítéseket igényel, de Magyarország kész ebből kivenni a részét, ahogyan tette már eddig is a fejlett, világszínvonalú hazai vízipari technológiákra alapozva, és a cél a további szereplők bevonása – jelentette ki.