A brazil elnök elítélte az ukrán szuverenitás megsértését
Elítélte az ukrán szuverenitás Oroszország általi megsértését Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök kedden, és az Ukrajnában dúló harcok leállítását sürgette.A brazíliai látogatáson lévő Klaus Iohannis román elnök tiszteletére rendezett ebéden Lula emellett semleges országok bevonásával a két háborús fél között közvetítői szerepet ellátó „stáb” megalakítását szorgalmazta.
A brazil elnök a hét végén több nyugati kormány felháborodását vívta ki azzal a megjegyzésével, mely szerint az Ukrajnának szánt fegyverszállítmányokkal csak elnyújtják a háborút.
A Fehér Ház szóvivője válaszul azt vetette Lula szemére, hogy „felmondja a kínai és az orosz propagandát, tekintet nélkül a tényekre”, illetve azt állította, az elnök hangvétele valójában nem semlegességre utal.
Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója kedden brazil kollégájával, Celso Amorimmal egyeztetett. A megbeszélésről kiadott közlemény szerint a felek a többi között kitértek „több globális és kétoldalú ügyre, beleértve Oroszország Ukrajna elleni háborúját is”.
Korábban Amorim azt hangoztatta, Brazília nem osztja Oroszország álláspontját, a brazil Globo TV nevű televíziós csatornának pedig kiemelte, hogy kormánya kiáll Ukrajna területi egysége mellett. Mindazonáltal leszögezte: amíg nem indulnak tárgyalások, az orosz és az ukrán fél által elképzelt béke nem fog megtörténni.
„Engedményeket kell tenni” – jelentette ki.
A brazil elnök béketerve szerint Oroszországnak vissza kellene adnia a tavaly február óta általa elfoglalt területeket, cserébe pedig Kijev lemondhatna a 2014-ben Oroszország által elcsatolt Krímről.
A javaslatot Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonnal elvetette.
Ugyanakkor a kijevi vezetés kedden ukrajnai látogatásra hívta meg Lulát, hogy saját szemével győződjön meg az Oroszország által indított háború következményeiről, miközben az ukrán külügyminisztérium szóvivője bírálta őt a békekezdeményezése miatt, mert Kijev szerint abban téves alapvetések szerepelnek.
Lula álláspontját mely szerint mind Kijev, mind Moszkva felelős a háborúért, az Európai Unió is elutasította.