Fotó: MTI/AP/Marwan Ali
Füst gomolyog a szudáni fővárosban, Kartúmban 2023. április 22-én.
Hirdetés

A védelmi minisztérium és a külügyminisztérium nyugati partnerországokkal összehangolva végzett akciójának célja a lehető legtöbb német elszállítása a fővárosból, Kartúmból.

Az ARD országos köztelevízió jelentése szerint ez már a második próbálkozás. Először, még szerdán biztonsági okokból megszakítottak egy műveletet. Ezúttal több száz katonát mozgósítottak, a műveleti központot Jordániában alakították ki.

A külügyi tárca adatai alapján néhány száz német állampolgár rekedhetett Szudánban. Kimenekítésüket nagyban nehezíti, hogy a bő egy hete tartó harcok éppen a kartúmi nemzetközi repülőtér körül a leghevesebbek. Igyekeznek tartani a kapcsolatot velük, de a helyzet napról napra nehezebb Kartúmban. Fogytán az ivóvíz és az élelmiszer, az áramkimaradások pedig egyre inkább akadályozzák a kommunikációt.

Szudánban a 46 millió lakosú északkelet-afrikai országot a 2021-es katonai hatalomátvétel óta uraló két katonai vezető, Abdel Fattáh al-Burháni és korábbi helyettese, Mohamed Hamdan Dagalo szakítása torkollt vérengzésbe. Abdel Fattáh al-Burháni a hadsereg révén, Mohamed Hamdan Dagalo a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) nevű félkatonai szervezet támogatásával igyekszik érvényesíteni akaratát. Az április közepén kezdődött harcokban több százan haltak meg, a sebesültek száma meghaladja a háromezret.

A két tábornok még egymás szövetségese volt Omar el-Besir diktátor rendszerének 2019-es megdöntésekor. Abdel Fattáh al-Burháni – aki a 2021. októberi puccs óta az országot irányító katonai tanács vezetője – azzal vádolja volt társát, hogy a hatalom megszerzésére törekszik.

FRISS:

Horvátország is megkezdte állampolgárai kimenekítését a harcok dúlta Szudánból – jelentette be Gordan Grlic Radman horvát külügyminiszter vasárnap. Szlovén állampolgárok nem kértek evakuálást.

A száz horvát állampolgárból, akik az afrikai országban tartózkodnak, 21-en kérték evakuálásukat, 19-en közülük kettős állampolgárok – mondta a tárcavezető.

A műveletet a kairói francia és a horvát nagykövetség koordinálja – tette hozzá.

A szlovén külügyminisztérium tájékoztatása szerint három szlovén család tartózkodik jelenleg Szudánban, de egyikük sem kért kimenekítést.

Andrej Ster, a szlovén külügyminisztérium konzuli szolgálatának vezetője elmondta: egy család a fővárosban, Kartúmban, kettő pedig az ország északkeleti részén fekvő Port Szudánban van.

A családok azért nem kérték a kimentésüket, mert veszélyes lenne elutazni oda, ahonnan evakuálnák őket – tette hozzá a konzuli szolgálatának vezetője.

A minisztérium azt tanácsolja a Szudánban élő szlovéneknek, hogy maradjanak védett helyen.

Szlovéniának nincs diplomáciai képviselete Szudánban.

Korábban írtuk