Hirdetés

Jens Stoltenberg a csúcstalálkozót megelőzően tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: Oroszország azon céljával ellentétben, hogy a háborúval megossza a szövetséget, a csúcsértekezlet legfőbb üzenete az, hogy a tagországok egysége erősebb, mint valaha, és megingathatatlan az Ukrajnának nyújtott támogatása.

„Csúcstalálkozónk egyértelmű üzenetet fog közvetíteni: a NATO egységes, Oroszország agressziója pedig nem kifizetődő” – fogalmazott.

Elmondta, a tagállami vezetők a csúcstalálkozón tervet készítenek arról, miként tudják támogatni Kijevet a NATO-tagsághoz szükséges célok elérésében. Programot állítanak majd össze Ukrajna légvédelmének megerősítésére, és ütemtervet készítenek arra vonatkozóan, hogy az ország katonai képességei mihamarabb elérjék a tagsághoz szükséges követelményi szintet.

„El kell érni, hogy Oroszország ne nyerje meg a háborút, Ukrajna pedig győzedelmeskedjen” – fogalmazott Stoltenberg, majd hozzátette: ehhez az ország további támogatására van szükség, beleértve a politikai, pénzügyi és a katonai támogatást is annak érdekében, hogy területeinek visszaszerzésével Kijev a legkedvezőbb feltételekkel ülhessen majd a béketárgyalások asztalához.

Korábban írtuk

Közölte továbbá, a csúcsértekezleten a tagállami vezetők regionális tervek meghatározásával megerősítik majd a szövetség védelmi és elrettentő képességét Észak-Európától, a NATO keleti szárnyán keresztül egészen a Földközi-tenger térségéig. Meghatározzák majd a katonai képességek fokozásának menetrendjét is, különös figyelemmel a katonai eszközök gyártására, valamint a védelmi kiadások növelésének minimális mértékének meghatározásával.

A NATO emellett meg fogja erősíteni és bővíteni fogja globális együttműködéseit, mivel – mint kiemelte – a megváltozott globális biztonsági kihívások kezelése globális összefogást igényel.

A NATO bővítésével kapcsolatban Stoltenberg azt mondta: mihamarabb ratifikálni kell Svédország NATO-csatlakozását. Közölte: Törökország szerint még mindig „hiányosságok mutatkoznak” Svédország vállalásinak megvalósításában, hogy eleget tehessen a skandináv ország csatlakozási kérelmének. A főtitkár megismételte korábbi bejelentését, mely szerint a csúcstalálkozót megelőzően hétfőn megbeszélésre hívja a török és svéd vezetőket.

A svéd csatlakozással a világ legerősebb védelmi szövetségeként a NATO megerősíti és szavatolja a transzatlanti biztonságot – tette hozzá Stoltenberg.