Hirdetés

A tárca azt vetette Laj szemére, hogy makacsul ragaszkodik a Kína által magáénak tartott, ám 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvan függetlenségéhez. „Újra és újra bebizonyosodik, hogy a Tajvani-szorosban éleződő feszültség azért van, mert Tajvan az Egyesült Államokra támaszkodva igyekszik függetlenedni” – írták a közleményükben.

„Kína szorosan figyelemmel követi a fejleményeket, és határozott, erőteljes lépéseket tesz szuverenitása és területi egysége védelmében” – áll a minisztérium közleményében, amely kiemeli: a pekingi kormány ellenez minden hivatalos kapcsolatot az Egyesült Államok és Tajvan között.

Kína az utóbbi három évben fokozta katonai aktivitását Tajvan körül. A sziget védelmi minisztériuma csütörtökön is azt közölte, több kínai hadihajót és harci repülőgépet észlelt a térségben.

A januári tajvani elnökválasztás egyik esélyesének tartott Laj helyi idő szerint szombat este érkezett New Yorkba. A politikus korábban jelezte, hogy paraguayi látogatása előtt kitérőt tesz az Egyesült Államokba, a bejelentést Peking azonnal elítélte.

Korábban írtuk

Noha Washington nem ismeri el Tajvan függetlenségét, a sziget legnagyobb fegyverszállítójának számít. Laj, bár többször hangoztatta, hogy nem törekszik a status quo megváltoztatására, azt mondta: a sziget sorsáról csakis a tajvaniak dönthetnek.

A tervek szerint az alelnök találkozik az Egyesült Államokban élő tajvaniak egy csoportjával, és beszédet is mond. A tájékoztatás szerint nem találkozik amerikai törvényhozókkal, és az Egyesült Államokból Paraguayba megy, hogy részt vegyen Santiago Pena megválasztott elnök beiktatásán.

Tajvant alig néhány ország ismeri el. Paraguay az utolsó dél-amerikai állam, amely hivatalos kapcsolatban áll Tajvannal.