A május 9-én tartott felvonulás „provokáció” volt, amely soha többé nem fordulhat elő – nyilatkozott Volker Kauder, a CDU parlamenti frakcióvezetője a Berliner Morgenpost keddi összeállítása szerint. A frakció az eset nyomán ismét megvizsgálja, miként lehet a büntetőjog eszközeivel tiltani a keletnémet állampárt jelképeinek használatát – mondta a politikus.

A berlini Treptow kerületben álló emlékműnél rendezett felvonulás „új és már elviselhetetlen szintet” jelent a diktatúra áldozatainak folyamatos becsmérlésében – írta Kai Wegner, a CDU fővárosi szervezetének főtitkára egy levélben. Ebben azt szorgalmazza, hogy a konzervatívok a koalíciós társ liberálisokkal együtt nyújtsanak be törvényjavaslatot a kommunista diktatúra jelképeinek betiltásáról. Wegner levelében a magyarországi, lettországi és csehországi megoldást ajánlotta Kauder figyelmébe – írta a Berliner Morgenpost.

A CDU a párt ifjúsági szervezetének kezdeményezésére már egy 2011-es kongresszusán határozatot fogadott el arról, hogy meg kell vizsgálni az állampárti rezsimhez köthető szimbólumok használatának tilalmát, de a kezdeményezésből végül nem lett semmi. Ezúttal a liberális FDP soraiból is támogatják az ötletet. Például Martin Lindner, a párt parlamenti képviselőcsoportjának helyettes vezetője. Szerinte elég lenne szigorítani a büntető törvénykönyvben az egyenruhával és hivatalos azonosító jelvénnyel való visszaélésre vonatkozó szakaszt. A berlin-hohenschönhauseni egykori Stasti börtönben kialakított emlékhely igazgatója, Hubertus Knabe szerint viszont a nemzetiszocialista rezsim szimbólumaira vonatkozó szabályozás mintájára a keletnémet állampárthoz köthető valamennyi jelkép használatát tiltani kellene.

Németországban nincs olyan törvény, amely a magyar szabályozáshoz hasonlóan tiltott önkényuralmi jelképeket sorol fel. Ugyanakkor a büntető törvénykönyv úgy rendelkezik, hogy tilos az alkotmányellenesnek minősített szervezetek jelképeinek használata. A jogszabály tágan határozza meg a jelkép fogalmát, a zászlótól az egyenruhán keresztül az üdvözlési formákig az érintett szervezethez köthető valamennyi jel és gesztus használata tilos. A betiltott jelképek köre így az alkotmányellenesnek minősített szervezetek számával együtt bővül.

Kivételt jelent, ha a tiltott jelkép használata tudományos, oktatási, vagy művészeti célokat szolgál, vagy pedig az alkotmányellenes tendenciák elleni fellépés része.

A náci, újnáci eszméket valló szervezeteket rendre alkotmányellenesnek nyilvánítják és felszámolják, a nácizmushoz köthető jelképek használata így tilos Németországban. A kommunizmushoz köthető jelképek használata viszont megengedett, a vörös csillag például számos bejegyzett, törvényesen működő szervezet jelképe.

(MTI)