A háborús hírekben nehéz eligazodni, mivel az információs hadviselés következménye minden fél rendkívüli hamis propagandája. Keddi moszkvai értesülések arról adtak hírt, hogy az Ukrajnának szánt lövedékek és felszerelések a feketepiacra kerülnek, majd bűnöző, radikális szervezetek kezébe. Ez feltehetően reakció volt arra, hogy aznap korábban Ukrajna miniszterelnöke bejelentette, hogy lőszerhiányban szenved országa – írja a Magyar Nemzet.

Hirdetés

Ami biztosan ismert, hogy Ukrajnában a súlyos korrupció valódi probléma. Többek között a The New York Times véleménye is az, hogy Ukrajna igazi problémája a korrupció. Adataik szerint a fegyverre, lőszerre szánt amerikai segélyből csaknem egymilliárd dollár tűnt el.

Seymour Hersh többszörös Polk- és Pulitzer-díjas oknyomozó újságíró az idén áprilisban közzétett írásában egy amerikai hírszerzési tisztviselőre hivatkozva azt állította, hogy az ukrán központi vezetés által üzemeltetett korrupciós hálózat megközelítőleg négyszázmillió dollárt sikkasztott el az Egyesült Államok által nyújtott üzemanyag-támogatásokból.

Ezeken túl a balliberális érdekek megrendeléseit kiszolgáló szervezetek sem tudják úgy alakítani a mutatóikat, hogy azok kedvező eredményekkel záruljanak a kelet-európai országra nézve, amely:

  • a háború kitörése előtt a Global Initiative against Transnational Organized Crime (GITOC) bűnözési indexén a világ 193 országa közül a 34., míg Európában a harmadik legrosszabb;
  • a Transparency International korrupciós rangsorában 2021-ben a 180-ból az 59., míg 2022-ben a 65. legrosszabb helyet érte el.

Ezeknek a híreknek és anyagoknak a tárháza rendszerint bővül, amikor a közvéleményt olyan hírek bolygatják fel, mint az ukrán elnök luxusvilláinak ügye, miszerint egy oknyomozó portál szerint Volodimir Zelenszkij családjának a birtokába kerülhetett egy ötmillió eurót (nagyjából kétmilliárd forint) érő luxusvilla Egyiptom legelegánsabb részén, vagy éppen felesége költekezéseinek részletei, aki például több száz millió forintból vásárolt ékszereket magának. Az ilyen hírek következtében növekszik a nyomás Ukrajna felett is, hogy fékezze meg a korrupciót, ilyenkor történik esetleges tisztújítás bizonyos szerveknél.

Mindezek ellenére Ukrajna nyugati támogatása egyre csak duzzad, az uniós döntéshozók a költségvetést is jelentősen bővítik, hogy növelni tudják a finanszírozást.

Joe Biden pedig trükkösen, Izraellel összekötve finanszírozná tovább Ukrajnát: az amerikai elnök hatvanmilliárd dollárt kért a kongresszustól Kijev támogatására, míg Izraelnek 14 milliárdot különítene el.

Moszkva állítása az, hogy az ukrajnai korrupció következményében a nyugati támogatásként érkező fegyverek és lőszerek a feketepiacon kötnek ki, és ezek kerülhetnek például a Hamász kezébe, bár egyesek szerint mexikói drogkartellekhez is jut belőlük.

Ezzel szemben Kijev szerint Oroszország juttatja el a zsákmányolt nyugati fegyvereket a Gázai övezetben harcoló terrorszervezethez. Jelenleg azonban nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy Oroszország közvetlenül részt vett volna a konfliktusban.

A további részletekről a Magyar Nemzet oldalán olvashatnak.

Korábban írtuk