Hetvenegy százalék
– Azt mondta a választás első fordulója előtt lapunknak adott interjújában, hogy a legnagyobb ellenfele nem az MSZP és SZDSZ támogatásával induló Lakos Imre, vagy az MDF-es Csapody Miklós lesz, hanem a közöny. Igaza lett…
– Én is így látom. Valamennyi pártnak az lett volna a feladata, hogy mozgósítsa a szavazóit, de a kampány során úgy vettem észre, a kormánypártok erre nem fordítottak túl nagy energiát. Az alacsony részvételnek az is oka lehetett, hogy Csapody Miklós és Lakos Imre személyében két ellenfelem is úgy szállt harcba, hogy jelenleg is képviselő, így ha nyertek volna, szavazóik valójában nem őket juttatták volna mandátumhoz, hanem pártjuk egy másik politikusát. Természetesen jobb lett volna, ha többen mennek el voksolni, de a Fidesz és a KDNP támogatóin nem múlt semmi: még az első fordulót követően kiszámoltuk, hogy a mi táborunk háromnegyede elment szavazni, a MIÉP-esek mintegy fele is voksolt, az MDF esetében ennél valamivel kevesebben szavaztak, míg a két kormánypárt a támogatóinak alig 20 százalékát tudta mozgósítani. Magyarul, azok közül, akik két éve még a balliberális oldalra szavaztak, csak minden ötödik ember ment el most voksolni. Ráadásul a második fordulóban még a két héttel korábbinál is többen járultak az urnákhoz a Fidesz–KDNP támogatói közül, ami szintén pozitívum.
– Hasonló részvételre számítottak, vagy bíztak abban, hogy többen mennek el szavazni?
– Bár az időközi választásokat mindig viszonylag alacsony részvétel jellemzi, reméltük, hogy ennél többen voksolnak, és akár már az első fordulóban végeredmény születik. Mindent megtettünk, hogy mozgósítsunk, de ehhez partner is kell, és a többi párt, ha fogalmazhatok így, kevésbé volt elszánt.
– Kevesebb mint egy hónap múlva lesz a szociális népszavazás. Ebből az időközi választásból le lehet-e vonni valamilyen konzekvenciát a referendummal kapcsolatban?
– Az időközi választás első és második fordulója között indult be igazán a népszavazási kampány, és ebben a két hétben 67 százalékról 71 százalékra nőtt a Fidesz–KDNP támogatottsága. Ez, azt hiszem, mindenképpen biztató jel, ráadásul úgy gondolom, március 9-én nem csupán a Fidesz és a kereszténydemokraták támogatói húzzák az igenek mellé az ikszet, hanem más pártok szavazói között is lesznek majd ilyenek. Jellemző az is, hogy a választások második fordulóját kisebb érdeklődés mellet rendezik, itt a XI. kerületben ugyanakkor azt tapasztaltuk, hogy több Fidesz- és KDNP-szimpatizáns szavazott most, mint két héttel korábban. Mindezek számomra azt mutatják, hogy az ellenzéki szimpatizánsok többsége már most is minden cselekvési lehetőséget megragad, és hiszem, hogy a népszavazáson még nagyobb lesz ez az arány.
– Mit gondol, elsöprő győzelme minek köszönhető inkább: az ön személyének és programjának, vagy az országos politikai hangulatnak?
– A politikai hangulat szerintem többet nyomott a latban, ez általában így van az országgyűlési képviselő-választásokon, és nincs is ezzel semmi baj. De sokat számított az is, hogy az önkénteseink nagyon sokat dolgoztak a kampány folyamán. Ezúton is köszönöm a munkájukat, a választóknak pedig a belém vetett bizalmat!
– Mikor teheti le a képviselői esküt?
– A tervek szerint február 13-án érkezik be a berlini külképviseleten leadott szavazat, ezután lesz végleges eredmény, s ezt követően három nap a jogorvoslati határidő. Úgy számolok, egy-két hétbe telik, míg letehetem az esküt. Azt azért sajnálom, hogy az egészségbiztosítási törvényre nem volt módom nemmel szavazni…
– Tudja már, hogy mi lesz az első ügy, amivel kapcsolatban felszólal az Országgyűlésben?
– Nagy eredménynek tartom, hogy a fővárosban sikerült átverekednem a javaslatomat, és április elsején várhatóan bevezetik a kismamabérletet a BKV-nál. Szeretném ezt a kezdeményezést országossá tenni, és elérni, hogy a jövőben a MÁV és a Volán társaságok járatain is olcsóbban utazhassanak a kismamák és kispapák.
Bándy Péter
Kiütéses győzelem
A 38 százalékos részvétel mellett megrendezett voksoláson a nem hivatalos eredmény szerint a Fidesz és a KDNP támogatásával indult Rétvári Bence a szavazatok 71,1 százalékát kapta, Lakos Imre (MSZP–SZDSZ) 20,2, Csapody Miklós (MDF) 6,3, míg Fenyvessy Zoltán (MIÉP) 2,4 százalékot ért el.