Már a nyilvánosság előtt sem titok: éles ellentétek vannak a fővárosi koalícióban. A szocialisták és az szabad demokraták szembenállásának csúcspontja talán az volt, amikor márciusban a Horváth Csaba szocialista főpolgármester-helyettes által kidolgozott kórházholding tervét (tizenkét fővárosi intézményt vonnának egy irányítás alá) sem Demszky Gábor, sem párttársai nem akarták napirendre venni, cserében pedig a szocialisták nem vettek részt a költségvetés vitájában, így napokat csúszott az idei büdzsé elfogadása. Nagy kérdés, a kormánykoalíció felbomlása kihat-e a budapesti szövetségre.

– A két párt és Budapest érdeke is azt diktálja, hogy megmaradjon az együttműködés a Fővárosi Közgyűlésben – mondta a Demokratának Horváth Csaba MSZP-s főpolgármester-helyettes. – Tény, hogy az utóbbi időben volt néhány látványos vitánk, de ezeket véleményem szerint rendezni lehet.

Hasonló véleményen van Molnár Zsolt országgyűlési képviselő, az MSZP fővárosi szervezetének ügyvezető alelnöke is. Szerinte az MSZP eddig is törekedett arra, hogy meglegyen az összhang a fővárosban, és ha a jövőben az SZDSZ is hasonlóképpen cselekszik, akkor nem lehet probléma.

– Sajnos a szabad demokraták részéről előfordult, hogy nem vettek napirendre egy MSZP-s előterjesztést, s a kórházholding tervezete is az ellenzék és az SZDSZ együttszavazásával módosult – jegyezte meg Molnár Zsolt. – Mindennek ellenére, ha a jövőben a szabad demokraták is tartják magukat a fővárosi koalíciós megállapodáshoz, akkor Budapesten nem lesz szakadás. Senkinek sem érdeke, hogy a város élete a munka helyett az örökös vitákról szóljon. De mondom még egyszer: ehhez az kell, hogy ne csak mi, hanem az SZDSZ is tartsa magát az együttműködéshez.

Az SZDSZ részéről az a vélemény, hogy ők eddig is a koalíciós megállapodásnak megfelelően dolgoztak. John Emese fővárosi frakcióvezető a Demokratának azt mondta, ők is azt szeretnék, ha zökkenőmentesen tudnának együtt dolgozni a szocialistákkal.

– A koalíciós szerződés szerint az előterjesztéseket előre egyeztetik a pártok, és amikor konszenzus alakul ki, akkor a két frakció együtt szavaz. Mi ezt a megegyezést eddig sem rúgtuk fel; a kórházholdingnál tapasztalt nézetkülönbségeket az okozta, hogy Horváth Csaba javaslatát nem tartottuk elég kiérleltnek, ezért nem kívántuk napirendre venni a költségvetéssel egy időben. Ha a szocialisták egyeztetik velünk az elképzeléseiket, a részleteket illetően meg tudunk egyezni, és a főpolgármesteri kabinet is elfogadja azokat, akkor természetesen megszavazzuk az előterjesztéseiket. De senki sem várhatja tőlünk, hogy azokat a határozati javaslatokat is elfogadjuk, amelyeket korábban nem láttunk, vagy amelyekkel nem értettünk egyet – mondta John Emese. – Bízom abban, hogy a jövőben sikerül rendezni a sorokat, a fővárosi SZDSZ-frakció mindenesetre ezen lesz – tette hozzá a frakcióvezető.

A felszínen tehát mindkét fél békére törekszik, és ez igaz is – részben. Lapunk ugyanis koalíciós forrásokból úgy értesült, hogy a két párt most kivárásra játszik. Az SZDSZ-nek nem érdeke a vita, hiszen amennyiben a szocialisták kiugranának a koalícióból, akkor Demszky Gábor munkája ellehetetlenülne. Adott esetben azonban, ha a koalíciós partner keresztbe tenne nekik, akkor az eddigiekhez hasonlóan nem késlekednének a válasszal. Az MSZP pedig azért nem „viszonozza a szívességet”, magyarul azért nem ugrik ki a koalícióból, mert Budapesten még mindig jobban állnak, mint országosan, és a főváros működésképtelenségét ők sem nagyon tudnák megmagyarázni.

– Ez a budapesti koalíció 2006. október elseje óta egyfolytában döcög, állandóak az ellentétek – mondta a Demokratának Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője. – A folyosói beszélgetések során olyan karcos véleményeket mondanak egymásról az MSZP és az SZDSZ politikusai, hogy talán az ellenzék részéről sem hangoznak el keményebb kritikák. Mégis azt várom, most látványosan deklarálják majd, hogy szent a béke, mint ahogy erre az elmúlt napokban már volt is példa, hiszen egyiküknek sem érdeke, hogy Budapesten kicsússzon a kezükből az irányítás. Az SZDSZ-nek ráadásul most valószínűleg kompenzálnia kell, így lehet, hogy engedékenyebbek lesznek a szocialistákkal. Ez akár a ciklus végéig kitarthat, de mindkét félnek nagy erőfeszítéseket kell tennie.

Mindenesetre a szocialisták kezében ütőkártya lehet a Fővárosi Közgyűlés. A jelenlegi helyzet szerint ugyanis a kormánykoalíció szakad, és az SZDSZ kívülről támogatja majd a Gyurcsány-kabinetet. Az MSZP számára tehát biztosíték kell, ami Budapest lehet. Ha az SZDSZ nem szavaz meg valamit a parlamentben, akkor a szocialisták a fővárosban állhatnak bosszút.

Bándy Péter