Hajdú Attila, Telek András, Szűcs Mihály, Nyilas Elek, Lisztes Krisztián, Dejan Milovanovic, Simon Tibor, Vincze Ottó, Goran Kopunovic, Zavadszky Gábor, Fatusi. 1995-ben, a Bajnokok Ligája csoportkörében még ezekkel a játékosokkal vette fel a küzdelmet ellenfeleivel Novák Dezső vezérletével a Ferencváros labdarúgócsapata. Aki nem követi a zöld-fehérek háza táján végbemenő változásokat, bizony igencsak elhűlve látná a mai kezdőcsapatot, ahol egy veterán angol támadó vezérletével narancssárga mezben éppen a második ligából az első osztályba jutásért küzd a nagy múltú csapat.

A Fradi, amely története során sohasem esett ki a legmagasabb osztályból, tavalyelőtt mégis búcsúzni kényszerült az élvonaltól. A Magyar Labdarúgó Szövetség ugyanis minden évben megvizsgálja, rendelkezik-e minden futballklub azokkal a feltételekkel és anyagi garanciákkal, amelyek révén nem csupán elkezdi, hanem be is tudja fejezni a bajnoki szereplést az adott évadban. Amennyiben az MLSZ bizottsága úgy dönt, hogy igen, a klub megkapja az adott évre vonatkozó licencet, azaz egy engedélyt az indulásra a bajnokságban. A 2006–2007-es bajnoki évre a magyar rekordbajnok első fokon megkapta a licenszet, amelyet utóbb az MLSZ másodfokon eljáró bizottsága megváltoztatott és visszavont. A futballberkekben hatalmas érdeklődéssel kísért eljárás végeztével az FTC labdarúgócsapatát a másodosztályba sorolták vissza.

Egységben az erő

Az FTC alapítói jelmondata, az Erkölcs, Erő, Egyetértés időszerűbb, mint valaha: a klub főszponzora a döntést követően ötödére csökkentette a Fradinak szánt támogatását, hiszen a másodosztály marketingszempontból már korántsem olyan vonzó, mint az NB I. A klub ekkor már túl volt több eredménytelen privatizációs kísérleten is, amelynek során a tulajdonos magyar állam együtt kívánta értékesíteni a labdarúgócsapatot és a klub ingatlanállományát. Az anyagi gondok miatt az első csapat teljesen szétesett. Az NB I-ben kötelező tartalékcsapatot az NB II-ben már nem kötelező indítani, így széthullott a Fradi utánpótláscsapata is.

Az anyagi fedezet megcsappanása következtében a futballklub megrogyott, és mindenki elkönyvelte: ha nem történik csoda, a nagy múltú klub napjai meg vannak számlálva. Ebben a közegben alakult meg az FTC Pártolói Egyesület.

– 2006 tavaszán kezdtük szervezni az egyesületet – mondja Budai Máté, a civil szervezet szóvivője és aktív vezetőségi tagja. – A Fradival foglalkozó internetes fórumok rendszeres hozzászólásaiból egymást ismerő, lelkes, a Ferencvárosért rajongó emberek ötletéből nőtte ki magát a civil kezdeményezés. Időről időre találkoztunk a meccsek előtt, beszélgettünk. 2007 nyarán úgy tűnt, bedől a Fradi. Megpróbáltunk összefogni, hogyha a csapat megszűnne, megőrizzünk belőle valamit a gyerekeinknek – eleveníti föl az egyesület megszületésének történetét Budai Máté.

A 2007 nyarán a cégbíróságra bejegyeztetett FTC Pártolói Egyesület minden erejével a klub megmaradásáért küzdött.

– Kötszerre, energiaitalra, gyógyszerre rendeztünk gyűjtést, a befolyt pénz több hónapig fedezte a költségeket – meséli Budai. – Utána gyerekfoci-tornát rendeztünk: Lipcsei, Mátyus és utánpótlás-szakemberek voltak kinn a mérkőzéseken.

Talányos testület

– Az egyesületben állandó beszédtéma volt a licenc megvonása, hiszen végeredményben ez is oka volt a klub mélyrepülésének. A kizárás jogosságát nem ismerjük, de más kluboknál is volt fenyegetettség a Fradi kizárásakor – idézi fel a hatalmas indulatokat kavaró MLSZ-döntés hátterét a szóvivő. – A Honvédnál például pályagondok voltak, ami utóbb megoldódott, de mindenki kapott licenszet rajtunk kívül. A Magyar Labdarúgó Szövetség a Fradit kizáró döntést meghozó bizottságának összetételét pedig sűrű homály fedte. Kíváncsiak voltunk arra, hogy ez a bizottság olyan emberekből állt-e, amilyenekből kell. Az MLSZ-nek van egy úgynevezett licencszabályzata, amelyik rá nézve kötelező. Eszerint a bizottságban lennie kell jogásznak, könyvvizsgálónak, szigorú összeférhetetlenségi szabályok vannak. Felötlött bennünk, hogy a döntés törvényes voltának ellenőrzéseképpen érdemes volna megkérdezni, kikből állt a másodfokon a Fradi-licencet megvonó bizottság – fogalmaz.

2008. január elején az egyesület elnöke levélben kérte a bizottság tagjainak névsorát tartalmazó listát.

– Az első levelet visszadobták, hogy rossz a címzés. Kijavítottuk. Alapkérdésünkre válaszul megírták: egy konkrétan meg nem nevezett UEFA-előírás nem teszi lehetővé a nevek kiadását.

Az egyesület a jogi képviselet ellátására megkereste Schiffer Andrást, a Társaság a Szabadságjogokért egyik akkori vezetőjét, aki fontosnak gondolta és támogatta a nevek nyilvánosságra hozatalát. A megindított peres eljárás arra szolgál, hogy kiderüljön: az MLSZ magára nézve is kötelezőnek tartja-e licensz-szabályzatát, így valóban olyan emberekből állt-e a bizottság, akik a döntés meghozatalára jogosultak voltak.

– Sok visszajelzés érkezett, hogy a Fradi nagyon rosszul járhat vele, ha feszegetjük ezt a témát, és fejezzük be. Felszólítottak, hogy vonjuk vissza a pert, de nem mentünk bele. Valamelyik MLSZ-főnöktől kaptunk egy olyan jelzést, hogy megmutatják a neveket, de titoktartási nyilatkozatot kell aláírnunk. Nem mentünk bele, nagyon mutyizás szaga volt – emlékszik vissza Budai Máté.

Titkolózás közérdekből

Keresetlevelében a civil szervezet arra hivatkozott, hogy az MLSZ közérdekű tevékenységet végez, így a döntéseit meghozó bizottságok névsora, beleértve a licencadó bizottság tagjainak névsorát is, közérdekű adat, ami nyilvános. Az MLSZ jogi képviselője, az azóta a Hír TV elleni lejáratási kampánnyal összefüggésbe hozott Helmeczy László az MLSZ közérdekű tevékenységét a perben nem is vitatta. Mindössze arra a kissé furcsa körülményre tudott hivatkozni, hogy a bizottság tagjai nem tudnának felelősen független döntést hozni, ha ismernék a nevüket.

– Ha Markus Merk, vagy a kopasz Pierluigi Collina egy Bajnokok ligája döntő utolsó perceiben befúj egy tizenegyest, biztosan jobban érezné magát, ha senki sem tudná, kicsoda is a bíró a meccsen, de ez nyilvánvalóan nem járható út. Aki dönt, annak a döntés következményeit a nyilvánosság előtt is vállalnia kell – von stílusos párhuzamot az üggyel Budai Máté.

Schiffer András pedig tájékoztatta Helmeczyt, hogy ilyen alapon a magyar országgyűlés képviselőinek neve is titkos lehetne, hiszen mennyivel könnyebb lenne titokban törvénykezni, mint úgy, hogy a nyilvánosság ismeri a döntéshozókat.

– Az első tárgyaláson Helmeczy a szünetben megkért bennünket, hogy vonjuk vissza a keresetet. Akkor volt az az ominózus mondata, miszerint azért kellett kizárni a Fradit, mert a Nemzeti Sport olyan cikkeket hozott le akkoriban, hogy az MLSZ egyszerűen nem tehetett mást, úgyhogy ne pereljünk a névsorért, amely ha nyilvánosságra kerül, mindenkinek le kell mondania az MLSZ-ben – idézi fel a tárgyalás légkörét a szóvivő.

A Labdarúgó Szövetség ügyvédje emaileket lobogtatott, hogy az MLSZ-ben többen kaptak a Fradi-ügy miatt fenyegető leveleket. Azt a bizottsági tagot, Laczkó Jánost, aki a Gyárfás-féle Napkeltében egyedüliként elismerte, hogy a licencet megvonó bizottság tagja volt, érdekes módon nem fenyegette senki. Az elsőfokú ítélet kimondta, hogy az MLSZ közfeladatot lát el, a kért lista tehát nyilvános. Az MLSZ fellebbezett.

– Mi ott voltunk a tárgyaláson, vártuk, ki jön az MLSZ-től. Helmeczy ellen akkor már elindult az ügyészségi vizsgálat, szerettünk volna a szemébe nézni, de nem jött senki sem a liga képviseletében – meséli Budai.

Szeptember 16-án így jogerősen eldőlt, hogy a licencet megvonó bizottság névsorát az MLSZ nem titkolhatja el tovább. Mindössze azzal húzhatja még az időt, hogy arra hivatkozik: az ítéletet még nem kapta meg írásban. Az MLSZ részéről azt nyilatkozták, hogy a bizottság tagjai megfeleltek a szükséges előírásoknak és a bíróság döntésének eleget fognak tenni.

– Az egyesület vezetése által legkésőbb a karácsonyfa alá megkapni remélt ítélet nyomán két dolog történhet – elemzi a lehetséges forgatókönyveket Budai Máté. – Ha a licencbizottság tagjai megfeleltek a követelményeknek, akkor jogállami keretek között ezt a megnyugtató tényt kiderítettük. Ám szükséges rögzíteni: a bizottságnak már a megalakulása is törvénytelen volt, meg sem alakulhatott volna, így az általuk meghozott határozat is szétfeszíti a törvényes kereteket. Ha viszont a listán szereplő nevek nem felelnek meg azoknak a követelményeknek, amelyeket az MLSZ licencszabályzata rögzít, akkor semmilyen jogi lépéstől nem riadunk vissza a Fradit ért óriási károk megtéríttetése érdekében.

Hét licenclövész

– Sokan feltételezik rólunk, hogy tudjuk, kik voltak a listán. Eleve azért indítottuk a pert, mert erről az információról nincs tudomásunk. Egy nevet ismerünk, Laczkó Jánosét, aki maga ismerte el a licencmegvonó döntés meghozatalában való közreműködését. Annak a kérdésnek a megválaszolását, hogy a Fradi megfelelt-e a licenckiírásnak, vagy sem, illetve, hogy esetleg nem felelt meg, de más klub sem és az az FTC-vel ellentétben megkapta az indulási jogot az első osztályban, szakértőkre hagyjuk, ebbe nem is akartunk belemenni. Mi mindössze azt a hiányzó, ma még ismeretlen hét nevet akarjuk látni, akik a klublicencet visszavonták és meglehet, hogy ennek kapcsán dőlnek még ki csontvázak a szekrényből. Az MLSZ választhat: vagy felteszi saját honlapjára a neveket, vagy megküldi nekünk, és mi hozzuk nyilvánosságra – állítja.

Az egyesület december 13-án gyerekfoci-tornát szervez, amelyen Ferencváros testvérvárosai, így Marosvásárhely, Sepsiszentgyörgy csapatai mérkőznek meg a IX. kerület iskoláinak csapataival. A torna idejére talán az is kiderül, kik voltak a licencmegvonó bizottság tagjai. Lehet, hogy néhány fontos embernek nyugtalan álmai vannak mostanában.

Udvarhelyi István