ENERGIATSRATÉGIAI VITAANYAG
Még több energiát – de hogyan?
Két, a kérdésben jártas szakember, Dr. Korényi Zoltán és Dr. Petz Ernő adatokkal és számításokkal alátámasztott vitaanyagot tett közé Magyarország követendő energiastratégiájáról. Ebből idézünk – kedvcsinálónak egy részletet:„Minden bajunk arra vezethető vissza, hogy követjük az EU közös klíma- és energiapolitikáját, amelynek fő célkitűzése a dekarbonizáció, azaz a CO2-kibocsátás minimalizálása. Ez a klímavédelem által vezérelt energiapolitika ellent mond a tudományosan megalapozott klímarealista felfogásnak, amelynek alaptéziseit a fejezet elején összefoglaltuk. Ezért mindent meg kell tennünk, hogy megszabaduljunk az EU által ránk kényszerített energiapolitikától. Szövetkeznünk kell minden olyan tagországgal, amelyekkel összefogva lépésről lépésre meg lehet szabadulni az EU-kényszerektől. Pl. el kell törölni a teljesen mesterségesen kreált szén-dioxid kvótákat, meg kell szüntetni a kvótakereskedelemet és adókat. Ki kell kényszeríteni, hogy az EU Bizottság tartsa tiszteletben az alapokmányban foglaltakat és vonjon vissza minden túlterjeszkedett rendeletét, előírását, célkitűzését, stb. Az EU irányításában vissza kell térni a demokratikus alapokhoz.
Vissza kell térni az önálló („klímamentes”) energiaágazati politikára, amelyben a tervezés fundamentumát egy többlépcsős optimalizálási eljárás keretében a műszaki-gazdasági elemzések és vizsgálatok képezik. E vizsgálatok elvégzésére és koordinálása céljából létre kell hozni a Nemzeti Energiastratégiai Intézetet (NESI), amely kimondottan tudományos alapon elvégzi az energiatervezéssel kapcsolatos feladatokat. A döntések ezekre támaszkodjanak.
Az energiafüggőség csökkentése (minimalizálása) érdekében az alapterhelést biztosító atomerőművek mellett, a menetrendtartási funkció ellátására a hazai lignitbázisra kell építkezni. Ehhez kellőszámú korszerű lignittüzelésű (500 MW) blokkot kell építeni, optimalizálással kiválasztott telephelyen. A villamos rendszer stabilizálása, ill. a fűtési és ipari energiaellátás biztosítására megfelelő diverzitással, hosszútávú szerződésekkel garantálni kell a gázbeszerzést, amelyre építve korszerű kombinált ciklusú, ill. gyorsindítású biztonsági gázerőművi egységeket kell építeni. Minden egyéb erőművet a versenyképessége alapján kell megítélni.”
A vitaanyag teljes terjedelmében itt érhető el: