A Magyar Hírlap előretört
– A kormányfő bojkottjának közvetlen oka Bayer Zsolt publicista Cozma-gyilkossággal kapcsolatos írása volt. A miniszterelnök felhívása miatt kirobbant botrány után több héttel, amikor az indulatok valamelyest elcsitultak, vajon mi szolgáltatott okot arra, hogy a főpolgármester is hasonlóan cselekedjen?
– Demszky indulatos ember, tehetetlen dühében pedig úgy döntött, ne olvassák a Hírlapot a Fővárosi Önkormányzatnál. Az érdekesség az, hogy március 15-e előtt pár héttel pont egy szabad demokrata, liberális politikus tesz ilyet, akinek a sajtószabadságot tisztelnie kéne, nem pedig megsérteni. Az információ szabad áramlásának megakadályozása mellett az előfizetők jogait is semmibe vette, vagyis felrúgta a demokrácia alapszabályait. Nem tudja elfogadni, hogy vannak, akiknek eltér a véleménye az övétől, ezért erre csak erőszakkal, diktatórikus eszközökkel tud reagálni.
– Melyik idézet miatt illethette fasiszta jelzővel az újságot?
– Aki tisztában van a szó jelentésével, az tudja, hogy ez hamis állítás. Soha, semmilyen utalást nem tettünk munkánk során, ami miatt antiszemitának, rasszistának, fasisztának nevezhetnének minket. A Magyar Hírlap egy polgári, ellenzéki napilap. Kemény hangon, radikálisan fogalmazunk, nem kendőzzük el a bajokat, és címlapra tesszük azokat a híreket, amelyeknek ott a helyük. Valószínűleg ez zavarja a balliberálisokat. Szerkesztőségünkben vannak magukat zsidó származásúnak valló írók, publicisták is, de közösséget vállalnak velünk, mert tudják, hogy itt normális, hétköznapi emberek dolgoznak, akiknek eszük ágában sincs bárkit is kirekeszteni innen csupán származása miatt.
– Jelenleg szállítanak Magyar Hírlapot a Városházára?
– Igen, Tiba Zsolt főjegyző a történtek után azonnal bocsánatot kért és feloldotta a tiltó rendelkezést.
– Egyébként mit tud tenni ilyen esetben egy újság szerkesztősége?
– Ilyen esetben már semmit. Az ország vezetésén kéne változtatni, és akkor nem történne hasonló. Egyébként ahogyan Széles Gábor is elmondta a múltkori szimpátiatüntetésen, a bojkott hatása kifejezetten pozitív, Gyurcsány kiváló termékmendzser, sikeres reklámmunkát végzett.
– És Demszky?
– Ő is. A miniszterelnök valószínűleg nem gondolta végig tette lehetséges következményeit, Demszky pedig nem tanult Gyurcsány hibájából. A múltkori bojkott óta megháromszorozódott az előfizetőink száma, az eladott példányok száma pedig másfélszeresére nőtt. Összesen csaknem 35-40 ezer újságot nyomtatunk napról napra. Keresik, viszik a lapot, az ország több pontjáról is jeleznek nekünk, ha valahova nem szállítanak Magyar Hírlapot, mi pedig azonnal intézkedünk, hogy mindenki hozzájuthasson.
– Milyen mértékben utasítják el önöket a baloldali és liberális, illetve független személyek, amikor egy-egy újságcikk kapcsán megkeresik őket?
– Megosztottak a politikusok. Van egy-kettő, aki nem akar velünk szóba állni, de általában szocialista és szabad demokrata politikusok is nyilatkoznak. Nem jellemző, hogy ránk csapják a telefont.
– Hogy áll a „Ne tűrjük a fasisztázást!” elnevezésű internetes aláírásgyűjtő kezdeményezésük?
– Eddig több mint hétezren írták alá a felhívást, de mivel mindenki számára látható a lista, sokan nem merik feltüntetni vezetéknevüket és inkább úgy döntenek, nem írnak alá. Ebből talán mindenki számára világos, ki kelt félelmet, ki a kirekesztő. A rendszerváltás óta semmi nem változott ebben az országban, ugyanolyan diktatórikus, zsarnoki politikát folytat a kormány és csatlóshada, mint annak idején.
– Szolidaritást vállaltak önökkel a jobboldali médiumok?
– Sajnos nincs túl sok jobboldali médium, de a meglévők szinte mindegyike írt az eset kapcsán. Ennek ellenére meg kell jegyezni, a félelmek következtében az összefogás nem működik úgy, mint a baloldalon. Fontos elmondanom azonban azt, hogy baloldalról is több támogatónk volt, amiből érezhető, hogy az SZDSZ és az MSZP most tényleg elvetette a sulykot.
Szencz Dóra