Pécs padlón
Bajban van a Pécs Holding Zrt., s ezáltal a város. Az önkormányzati vagyonkezelő cégcsoport mára ötmilliárd forintos hitelállományt halmozott föl, miközben főként ingatlanértékesítésből származó bevételei egyre apadnak, olyannyira, hogy az utóbbi időben fizetési kötelezettségei teljesítésében is zavarok támadtak. A katasztrofális helyzetet a városi ellenzék, a Fidesz szerint az idézte elő, hogy hozzáértés nélkül hozták létre a holdingot, amelynek igazgatótanácsában kizárólag szocialista és liberális politikusok vagy e pártokhoz kötődő személyek ülnek.
– Pécsett sokan csak MSZP Bt.-nek hívják a holdingot emiatt. Gyakorlatilag a szocialisták rátenyereltek a több mint tízmilliárd forintos vagyonra. Az ellenzéknek semmiféle beleszólása nincs a stratégiai döntésekbe, ők irányítanak mindent. Ráadásul rosszul – összegezte az ellenzék álláspontját Nagy Csaba városi képviselő, az önkormányzat pénzügyi bizottságának elnöke.
Ezen az sem segít, hogy Szili Katalin MSZP-s polgármesterjelölt a napokban azt nyilatkozta, átalakítaná a holdingot, mert elhibázott volt annak a létrehozása. Nagy Csaba úgy véli, álságos ez a nekibuzdulás, mert Szili Katalin a város országgyűlési képviselőjeként és pártja befolyásos politikusaként az elmúlt években tétlenül nézte, amint Pécs gazdasági-pénzügyi helyzete lassan kilátástalanná válik.
Kétségtelen, hogy a baranyai megyeszékhely jelene minden szempontból méltatlan múltjához. A Demokrata többször beszámolt a jövőre esedékes Európa Kulturális Fővárosa programsorozat ellehetetlenüléséről, arról, hogy föllendülés helyett ma már a szégyenteljes blamázs elkerülése érdekében kell minden erőt megfeszítve dolgozni. Ám nemcsak ez jelent égető gondot, hanem a baranyai megyeszékhely gazdálkodása körül tapasztalható céltalan kapkodás is.
Ennek egyik tagadhatatlan jele a városi vagyonkezelő cégcsoport tragikus helyzete. A Pécs Holding Zrt.-t tavaly májusban hozta létre a város vezetése oly módon, hogy a Pécsi Városüzemeltetési és Vagyongazdálkodási Zrt. (PVV) alá benyomta az összes önkormányzati tulajdonú céget, egyetlen cégcsoporttá szervezve őket. Ez természetesen nem ördögtől való gondolat, adott települési viszonyoktól függően ez működhet eredményesen is.
Jó példa erre Debrecen. Csakhogy Pécsett rossz koncepcióval és rossz irányítással jött létre a holding.
– Az volt a cél, hogy a város tulajdonában lévő cégeket összeszervezzék, s ezzel évente több száz millió forintot megtakarítsanak. Csakhogy azokban a városokban, ahol ez a megoldás működőképes, ott a város üzemeltetésével kapcsolatos tevékenységeket végző cégeket tömörítik ily módon. Nálunk viszont egymástól eltérő profilú, veszteséges, támogatásra szoruló cégeket tereltek egy akolba – mondta a Demokratának Nagy Csaba.
Kétségtelen, hogy a holdingba szervezett cégek elég széles spektrumot fognak át. Benne van például a pécsi állatkertet működtető Terrárium Kht., egy, a városi televíziót üzemeltető cég, a Pécsi Fürdő Kft., a Harmadik Színház, egy lap- és könyvkiadó, a városi közlekedési vállalat, a Pécsi Temetkezési Kft., a pécsi repteret üzemeltető kft. és még több különböző formáció. A nyereséges cégek, például a Pécsi Vízmű Kft. részben magántulajdonban vannak, sőt a szocialista városvezetés nemrég teljes egészében privatizálni akarta a stratégiai közvagyont.
A Pécs Holding Zrt. saját működését jobbára a tulajdonában lévő ingatlanok eladásából, vagyis vagyonfelélésből finanszírozza. Természetesen ez sokáig nem tartható fenn. Úgy tűnik, most jött el az igazság pillanata.
– A holdingunk valóban fizetési nehézségekkel küzd. A tavalyi utolsó negyedévtől kezdődően a világválsággal összefüggésben megtorpant az ingatlanértékesítés, és ez pénzügyi zavart eredményezett – ismerte el Varga Péter, a Pécs Holding Zrt. vezérigazgatója, aki ugyanakkor állítja, szó sincs kezelhetetlen, drámai helyzetről. – A hónap végére reményeink szerint elhárulnak ezek a gondok. Partnereink többsége megértést tanúsít irányunkban.
A vezérigazgató elmondta, jelenleg körülbelül ötszázmillió forint fizetési kötelezettségből adódó tartozása van a cégcsoportnak. Ezen felül ötmilliárd forint nyomja még a holdingot, aminek fele hitelállomány, másik fele az elhibázott Expo Center nevű beruházásnak nyújtott kezesség összege.
Érdeklődésünkre, hogy az egyszer véget érő ingatlaneladásokon kívül milyen források állnak még rendelkezésre, a vezérigazgató a közterület-hasznosítást, a bérleti díjakat, a piac- és vásárüzemeltetést sorolta fel. Ugyanakkor elismerte, hogy a holding cégei veszteségesek.
– Ebben a cégcsoportban nincsenek profittermelő vállalkozások. Ezért a gazdálkodást kell ésszerűsíteni – vázolta a lehetséges elmozdulás irányát Varga Péter, aki azt is elárulta, hogy a politika időnként közvetlenül igyekszik beavatkozni a holding működésébe, s ebből konfliktusok támadnak.
Ami az említett Expo Centert illeti, ez egyike volt a legnagyobb port felvert pécsi botrányoknak. Ez ugyanis a vagyonkezelő (akkor még a PVV) egyik elhibázott beruházása volt. A tervek szerint kiállítási központ lett volna konferenciatermekkel.
Csakhogy határidőre nem sikerült átadni az épületet, sőt vissza kellett bontani a tetőszerkezetét, mert veszélyes lett. A város közel hárommilliárd forintot költött a presztízsértékűnek szánt beruházásra, s végül a PVV Zrt. a mai napig nem fizette ki teljesen a fővállalkozót, ami miatt több alvállalkozó is a csőd szélére került. Máig perek folynak ebben az ügyben. Jelenleg a Pécs Holding Zrt. vevőt keres a befuccsolt beruházásra, ám mind ez idáig nem akadt olyan ajánlat, amelyik legalább árban megfelelt volna. Így hát a város továbbra is cipeli magával a terhet, évente több száz millió forintos veszteséget könyvelve el a nem működő Expo Center miatt.
A holding és általában a város pénzügyi kérdései tehát sürgős rendezésre várnak. A jelenlegi városvezetés mindeddig nemigen tett lépéseket a konszolidáció felé, igaz, erre a jelenlegi, átmeneti időszakban nem is volt kellő ereje. Szerettük volna megismerni a Tasnádi Péter polgármester januári halála óta a várost vezető Tóth Bertalan véleményét a Pécs Holding Zrt. áldatlan helyzetéről, ám a szocialisták helyi elnöki tisztségét is betöltő fiatal politikus bemutatkozásunk után kinyomta telefonját, később pedig nem vette föl. Korábban egyébként hasonlóan jártunk vele. A várost májusig irányító fiatalember érezhetően nem kedveli a nyilvánosságot. Sikerült elérnünk viszont Páva Zsoltot, aki a Fidesz színeiben civilek támogatásával indul a polgármester-választáson.
– A holding jó működésének előfeltétele a város ésszerű vagyongazdálkodása – mondta a Demokratának Páva Zsolt. – Ezért első lépésként átfogó leltárra van szükség, és felelősségre kell vonni azokat, akik felelősek a veszteségekért. Az ingatlanértékesítéseket megalapozott és előkészített döntéseknek kell megelőzniük, hogy elkerülhetők legyenek az olyan esetek, mint legutóbb a Zsolnay-gyár esetében. A Pécs Holding Zrt.-nél pedig profiltisztításra van szükség, azokat a cégeket, amelyeknek szakterülete nem kötődik a városüzemeltetéshez, ki kell belőle venni – foglalta össze a lehetséges megoldást az ellenzéki polgármesterjelölt.
Ugyanígy vélekedik Nagy Csaba is, azzal a kiegészítéssel, hogy a holdingot ki kell vonni a politika befolyása alól, vezetőségébe hozzáértő szakembereket kell delegálni.
Tény, hogy ma mindenről politikusok döntenek, maga Varga Péter vezérigazgató az előző ciklusban megyei önkormányzati képviselő volt szocialista színekben. Mi több, a Pécs Holding Zrt. felügyelőbizottságának tagja a rovott múltú Hering Gyula is (a szocialista városatya ifjú korában kilenc hónapig raboskodott a tököli fiatalkorúak börtönében, mert ellopott édesanyjától száz nyugatnémet márkát), kinek cége öt évvel ezelőtt megnyerte a pécsi városvezetés közétkeztetésre kiírt pályázatát, s jó eséllyel ismételhet. Mindez nyilvánvalóan a szakmaiság rovására megy. Nem csoda, hogy az ebek harmincadjára jutott Zsolnay-gyár eladása is botrányba fulladt.
– Nem sokkal Tasnádi Péter halála után megjelent egy pályázati kiírás, mely szerint az államtól vagyonátadással megkapott, több mint százéves gyárat az önkormányzat eladná. A pályázatra mindössze kéthetes határidőt szabtak, ami önmagában botrányos. Két érdeklődő jelentkezett, az egyik a városban közismert Matyi Dezső, az Alexandra Könyvesház tulajdonosa, akit legalább lokálpatriótának tekinthetünk, hiszen ide hozta cége logisztikai központját, amit máshová is telepíthetett volna, s a pécsi futballklubba is bevásárolta magát, lendületet adva ezzel a csapatnak. A másik pályázóról senki nem tud semmit, mindössze annyi ismert, hogy egy máltai strandon van bejegyezve. Ezek után a városvezetés érvénytelennek tekintette Matyi Dezső pályázatát, az ismeretlen máltai pályázó visszalépett, így továbbra is a városnak kell 2,5 milliárdot költeni a Zsolnay-gyárra – avatott be a részletekbe Nagy Csaba.
Páva Zsolt hangsúlyozta, a Fidesz a jelenlegi feltételekkel nem támogatja a Zsolnay gyár 49 százalékos tulajdonrészének eladását, illetve a menedzsmentjogok átadását.
– Az MSZP-s városvezetést ismét a kapkodás jellemzi, megint rossz és előnytelen üzletet akar kötni. A Fidesz a választás után megvizsgálja, egyáltalán szükséges-e az értékesítés. A város érdekeit kell szem előtt tartani. Számunkra a Zsolnay-gyár Pécs egyik legfontosabb kulturális és történelmi öröksége, olyan nemzeti kincs, amelyre vigyázni kell és meg kell óvni az utókor számára. Ezért garanciákat akarunk hosszú távú működésére. Ugyanilyen fontos kérdés számunkra a gyárhoz kapcsolódó munkahelyek megőrzése is – mondta Páva Zsolt.
Ebben a közegben, ilyen állapotok mellett kerül sor a május tizedikei polgármester-választásra, melyen Páva Zsolt ellenfele Szili Katalin MSZP-politikus, az Országgyűlés elnöke lesz. Szili 15 éve és jelenleg is a város országgyűlési képviselője, ugyanakkor mandátuma idején nemigen tette be a lábát a Pécsre. Általános vélekedés szerint a kisujját sem mozdította azért, hogy a baranyai megyeszékhely ügyeit előbbre vigye.
Sőt, bár őt tartották Gyurcsány nagy ellenfelének a szocialista párton belül, mindig fegyelmezetten megszavazta azokat az előterjesztéseket is, amelyek például a települési önkormányzatok – köztük Pécs – helyzetét nehezítik.
A nehezen értelmezhető összefüggéseket hordozó „Helló, Pécs!” jelmondattal kampányoló házelnököt nem sikerült elérnünk, így kampányhonlapját böngésztük végig. Itt ő maga is elismeri, hogy súlyos bajok torlódtak össze Pécsett, hiszen ezt ígéri:
„Haladéktalanul elindítom a város pénzügyi és gazdálkodási konszolidációját lehetővé tevő ügymeneti folyamatot.
Olyan vezetést kínálok, amely tudja, hogy az önkormányzat elsősorban az emberek javát szolgálja. (…) Valódi Pécs Holdingot hozok létre a mostani cégcsoport átszervezésével, mely nem a problémák fenntartását, hanem a problémák megoldását fogja szolgálni. A nyereséges és veszteséges közmű cégek egy cégcsoportba terelésével megszüntetem a jelenlegi gyakorlatot, a veszteségek elleplezését a Holding ernyője alatt.”
Hozzátehetjük, az elleplezésben Szili Katalin is felelős. Ezzel együtt derék dolog, hogy a szocialisták jelöltje hősiesen szembenéz pártja mulasztásaival és hibáival. Legalábbis ezt gondolhatja, aki a www.hellopecs.hu kampányhonlapot olvasgatja.
Ám aki véletlenül a www.szilikatalin.hu oldalra téved, az ezzel a harcias hitvallással találkozik: „Nekem pontosan az a feladatom, hogy ezt a baloldalt szolgáljam. Most is szolgálom, szolgáltam tíz évvel ezelőtt is, és talán a legnehezebb időszakokban is, mert visszaemlékszem arra, amikor mondjuk egy május 1-jén 17-en mentünk és ünnepeltünk. Azért voltak ennek a pártnak olyan hőskorai, amikor kevesen merészkedtek elő.”
Meg olyanok is, amikor viszont mindenki felvonult. Ugyanis kötelező volt. Szili Katalin ügyes szelektivitással emlékezik. A baloldalhoz a törvénytelenség, a kontraszelekció és a korrupció a közeli és távoli múltban és a jelenben elválaszthatatlanul hozzátartozik. Pécs városa most valójában éppen arról dönt, hogy a jövőben végre ne így legyen.
Ágoston Balázs