Az amerikai magazin tucatnyi jelenlegi és volt tisztségviselőre hivatkozva azt írta, hogy mind Kijev, mind néhány leglelkesebb támogatója, köztük Lengyelország és a balti államok azt szorgalmazzák, hogy Ukrajnát vegyék fel az Egyesült Államok irányította szervezetbe a júliusban Washingtonban tartandó kulcsfontosságú csúcstalálkozón – jegyzi meg szemléjében az Orosz Hírek.

Hirdetés

Az ukrán NATO-pályázat gyorsított ütemezésének támogatói azzal érvelnek, hogy csak Kijev teljes jogú tagsága kényszerítheti Oroszországot a konfliktus befejezésére, miközben azt állítják, hogy a lépés hosszú távon olcsóbb lenne, mint az örökös fegyverszállítások a kijevi rezsimnek. Mindezt annak ellenére, hogy Oroszország folyamatosan azt állítja, hogy készen áll a béketárgyalásokra.

A cikk szerint azonban az USA és Németország, Ukrajna két legfőbb támogatója nem ért egyet. A két ország tisztviselői állítólag úgy vélik, hogy bár Kijevnek végül majd csatlakoznia kellene a NATO-hoz, a mostani nem a megfelelő időpont, és hozzáteszik, hogy a Nyugatnak inkább arra kellene összpontosítania, hogy Ukrajnát fegyverekkel lássa el.

A magazin hozzátette, hogy Ukrajna felvétele a szövetségbe, miközben konfliktusban áll Oroszországgal, teljes körű háborút válthat ki a NATO és Moszkva között, ami a szövetségi szerződés 5. cikkelyéből ered, amely kimondja, hogy a szövetség egyik tagja elleni támadás az összes tag elleni támadásnak minősül.

Korábban írtuk

A lap szerint a patthelyzetet súlyosbítja több EU-tagállam, köztük Magyarország és Szlovákia álláspontja, akik ellenzik, hogy fegyvereket küldjenek Ukrajnának. Orbán Viktor magyar miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy Kijev tagsága a NATO-t is bevonhatja a konfliktusba. Szlovák kollégája, Robert Fico szerint a lépés a harmadik világháborút idézheti elő.

Az Egyesült Államok állítólag arra kérte az EU-tagokat, hogy ne vessék fel a kérdést a csúcstalálkozón, mivel az a színfalak mögötti megosztottságot fedhetné fel a nyilvánosság előtt.

A teljes cikk az Orosz Hírek oldalán olvasható IDE kattintva.