Végszó
„Az ingatlanadót rövid távon el kell felejteni, de kellő előkészítés és a társadalommal folytatott egyeztetés után bevezethető.” E szavakkal kommentálta Mádi László, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a Magyar Ingatlanközvetítők és Értékbecslők Szakmai Szervezetének rendezvényén az Alkotmánybíróság múlt heti döntését, amellyel az AB megsemmisítette az ingatlanadóra vonatkozó rendelkezéseket.
„Mádi László nem indulhat a választáson” – szögezte le azonnal közleményében Cser-Palkovics András, a legnagyobb ellenzéki párt szóvivője, vagyis Mádi politikai karrierje a Fideszben gyakorlatilag befejeződött. „Nagyon sajnálom, hogy szavaimat félreértették, illetve félreértelmezték. Én a vagyonadó ellen vagyok” – mondta rövid közleményében politikai karrierje utolsó mondatáról Mádi László, hozzátéve, a történtek ellenére fideszes volt és lesz.
– Nem bonyolult az élet. Akinek az a véleménye a Fideszen belül, hogy ingatlanadóra szükség van, az keressen más politikai közösséget magának: MSZP, MDF, SZDSZ, annyi ilyen van. Nem üldözünk senkit, de ez nem az MDF, nálunk nem szokás a tüzet a vízzel házasítani. A Fidesz száz százalékig biztos abban, hogy nem kell az ingatlanadó, nem kell a lakáscélú ingatlanokat megadóztatni. Mádit nem indítjuk parlamenti képviselőként, nem lesz lehetősége az ingatlanadó kérdésébe beleszólni, mert nem lesz ingatlanadó – kommentálta tömören a hírt Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke.
Az eddigi balliberális gyakorlat ismeretében könnyű kikövetkeztetni, hogy amennyiben Mádi kijelentése nem von maga után retorziót, a balliberális média minden fronton folyamatosan kétszínűséggel vádolta volna a Fideszt, mondván, az ingatlanadó ellen van, ám eltűri politikusai ezzel ellentétes megnyilatkozásait is. Nyakó István MSZP-szóvivő már pénteken megadta az alaphangot: „Magyarországon addig nincs ingatlanadó, amíg a Fidesz nem szerzi meg a hatalmat. Ha az MSZP-n múlik, akkor nem lesz ingatlanadó Magyarországon, a Fidesz és a Jobbik viszont egyetért az ingatlanadó bevezethetőségében és már a technikai részletekről is beszélnek.”
Mivel azonban Mádi menesztésével a Fidesz gyorsan és határozottan lépett, a baloldal reménybeli miniszterelnöke kénytelen volt a szokásos retorikával előjönni. „Ha egy ilyen embert, aki évek óta a Fidesz politikusa, ki lehet dobni a csapatból, akkor mi, választópolgárok mire számíthatunk? Úgy tűnik, hogy a Fidesz politikusainak hallgass a nevük, és csak egy feladatuk van: imádni a királyt. Magyarországon azonban nem királyság, hanem köztársaság van, és nem vezérekre, hanem demokratákra van szükség” – mondta a 36. születésnapját ünneplő Mesterházy Attila az MSZP által szervezett Nyugdíjas szolidaritás elnevezésű rendezvényen, ahol a szocialisták új állócsillaga inkább orbánozott és temetéspénzt ígért ahelyett, hogy arról beszélt volna a nyugdíjasoknak, az áfaemeléssel és a 13. havi nyugdíj elvételével mekkora összegektől fosztotta meg az időseket 8 év szocialista kormányzása.
Emlékezetes, hogy a baloldalon önkényeskedésnek állították be korábban azt is, hogy Orbán Viktor személyesen hallgatta meg valamennyi országgyűlési képviselőjelöltet, ami pedig világosan mutatta, hogy a Fidesz odafigyel arra, kit küld a parlamentbe. A Fidesz ráadásul a Mádi-ügyhöz hasonló eréllyel lépett fel az edelényi polgármester, Molnár Oszkár kapcsán is, aki a terhes nők gumikalapáccsal történő magzatkárosításáról értekezett, helyette mást indítanak országgyűlési képviselőnek. Mint a Zuschlag-ügyben tanúként már kihallgatott Mesterházy nyugdíjas közönsége előtt fogalmazott, „ma Magyarországon ismét a félelem és az aggodalom árnya lengi be a magyar demokráciát”.
Mesterházy aggodalma azonban nem érthető. A következetesség a demokrácia egyik alappillére. Piros lámpánál, megállok, zöldnél áthajtok. Ha pedig a Fidesz politikusai következetesen tartják magukat a párt által képviselt elvekhez, és nem szolgáltatnak muníciót az MSZP gyűlöletkampányához, akkor a balliberális oldal tollforgatói és politikusai kénytelenek lesznek a régen elcsépelt Orbán-ellenes szlogeneket ismételgetni, tovább erodálva a szocialisták egyre csökkenő rajongótáborát. Amint a jobboldali kötődéssel aligha vádolható 168 óra írta, „a választások előtt némi határozottság a jelöltek szelekciójában nem okvetlen hátrány”, főképpen akkor, ha az MDF-el kiegészült balliberális oldal térfelére tekintünk. „Mert ha ellenpéldaként szemügyre vesszük, hogy ugyanez hogyan néz ki a szociknál, akkor érdekes látleletet kapunk” – fogalmaz Mátyás Győző a 168 órában.
„Ott azon tanakodnak, hogy jó helyen van-e a listán az amúgy egyéni jelöltként is indított korábbi fővárosi főpolgármester-helyettes, akit kábé akkor kellett volna elhajtani a pártnak még a környékéről is, amikor először merészkedett tíz kilométernél közelebb valamelyik alapszervhez. Ő az a figura, aki az emberek szemében hibátlanul megtestesíti mindazt, amitől undorodnak a politikában, s ő az, aki – minthogy nagyjából naponta visznek el vezetőket a korábban általa felügyelt BKV-tól – szimbóluma lett annak a bulista-gagyista mentalitásnak, ami a szocik csúfos bukását okozza. És az MSZP-ben most nem egyfajta önvizsgálatot tartanak, melynek keretében azt firtatnák, hogy miként erősödhettek meg az ilyen és hasonló figurák a szervezetben, és hogyan padlózták le erkölcsileg a pártot. Hanem ehelyett addig a bölcs megfontolásig jutottak el, hogy a korábbi fővárosi tótumfaktumot plakáton azért nem népszerűsítik. Amiből arra következtetek, hogy volt, aki eddig ezt jó ötletnek tartotta. Hát nincs is miért csodálkozni a várható eredményen.”
Ha valaki számára nem egyértelmű, hogy a 168 óra melyik, korábban az egekig magasztalt szocialistáról fogalmazta meg a fenti korántsem hízelgő sorokat, idézze fel magában a BKV ügyeit „felügyelő” Hagyó Miklós levitézlett főpolgármester-helyettes képét, aki egy belső feljegyzés tanúsága szerint „mindent tudni akart”, ami a cégen belül történik, és bizonyára nem a buszok műszaki állapotára volt elsősorban kíváncsi.
Az atv.hu értesülései szerint a milliós végkielégítések és más szerződések kapcsán két korábbi BKV-vezető, a már házi őrizetben lévő Antal Attila, valamint a tanúként meghallgatott Balogh Zsolt terhelő vallomást tett Hagyó Miklósra. Demszky Gábor, Hagyó egykori hű harcostársa az atv.hu szerint már előzőleg értesült arról, miszerint Antal Attila Hagyóra terhelő vallomást tett, ezért rögtön sajtótájékoztatót tartott, ahol elmondta, ő már többször figyelmeztette Hagyót, hogy helytelen, amit cselekszik. Azt már nem tette hozzá, hogy Hagyó feletteseként ugyanakkor tevékenysége ennyiben ki is merült. Mivel Hagyó kezdett kínossá válni a szocialisták számára, az MSZP vezetése azonban hétfő reggel visszalépésre szólította fel Hagyót.
A szocialisták a kínossá vált közszereplőik ügyében még most sem a Fidesz határozott és egyértelmű útját követik. Akit már nem lehet menteni, beáldozzák: „Akit igaztalanul vádolnak, megvédjük, akiről pedig kiderül, hogy hibát ejtett, nem védjük meg, és ez általánosságban igaz” – szögezte le az MSZP miniszterelnök-jelöltje. Hagyó lapátra került. Akiről viszont úgy látják, még megúszhatja, az lapíthat: Gyurcsány Ferenc és Veres János még ott vannak a listán.
Az őszödi hazugságbeszédről elhíresült Gyurcsány, valamint a 2006-os választások előtt az államháztartási adatokat eltitkoló Veres ellen Balsai István Fideszes képviselő a napokban feljelentést tett közérdekű adattal való visszaélés miatt. Ha ellenük megalapozott eljárás indul, lehet, hogy őket is beáldozzák?
A felelőtlen megnyilatkozások és kínos ügyek a formálódó MDF–SZDSZ-formációt sem kerülik el. Demszky Gábor idén remélhetően végképp leköszönő szabad demokrata főpolgármester például úgy véli, távozásával lezárul egy két évtizedes politikai korszak Budapesten, amelynek folyományaként egy „korrekt pénzügyi helyzetben lévő várost, sínen lévő nagyberuházásokat” hagy majd utódjára. Hogy a beruházások és a város pénzügyei sínen vannak-e, vagy inkább a sínek között, arról a főváros népe tudna beszélni.
Nagyívű bejelentést tett Gyurcsány Ferenc egyik szócsöve, az MDF politikusa, Debreczeni József is, aki egy MSZP-vel való összeborulásra irányuló felvetésre így válaszolt: „a választások második fordulójában minden olyan körzetben meg kell próbálni az együttműködést, ahol ennek értelme van”, vagyis az MDF kész visszalépni a szocialisták javára. A választási gyűjtőpárttá vált MDF-ben revitalizált Bokros Lajos, a Horn-kormány közutált pénzügyminisztere vitára hívta ki a Fidesz elnökét. „Adjon másfél órát, hogy megvitassuk álláspontomat, mely szerint az Ön által képviselt rejtőzködő populizmus tisztességtelen és veszélyes Magyarországra és a magyar társadalomra nézve” – szemtelenkedett Bokros, aki nem csekély szerénytelenséggel kizárólag saját álláspontjáról szeretne vitatkozni.
Mindeközben Bokros bejelentette, hogy a megszorítás politikáját kell folytatni, be kell vezetni a tandíjat és az ingatlanadót is. Bokros szólt néhány szót az SZDSZ-be olvadó MDF programjáról is, ami ha nem is tetszik mindenkinek, „de igaz, vállalható, betartható és számon kérhető”. És bár az SZDSZ zombikülönítménye láthatólag örül, hogy csatlakozhat a szocialista Horn Gyula bukott pénzügyminiszterének csapatához, bár ez nem lesz maradéktalan öröm, mert Herényi Károly taktikusan bejelentette, a szabad demokraták harcosaitól elvárják az olyan liberális témák feladását, mint a homoszexuálisok vagy a könnyű drogok ügye. Kérdés, akkor mi marad?
Udvarhelyi István
