Cikkünk frissült.

Több aktuális kérdésre is kitért Novák Katalin köztársasági elnök az örmény államfő, Vahagn Hacsaturján magyarországi látogatása kapcsán tartott sajtótájékoztatón – írja a Mandiner.

Hirdetés

Novák Katalin a svéd NATO-csatlakozás magyarországi megerősítésére vonatkozó kérdésre közölte, a mielőbbi ratifikáció mellett van. Mint fogalmazott, több érv szól Svédország NATO csatlakozása mellett, mint ellene. Az államfő jelezte, hogy hétfő este beszélt Ulf Kristersson svéd miniszterelnökkel, és megerősítette neki a magyarországi meghívást.

A köztársasági elnök arra bátorította a magyar képviselőket, mondjanak igent Svédország mielőbbi NATO-csatlakozására.

Novák Katalin a napokban nagy vihart kavart kegyelmi döntéssel kapcsolatban az ATV kérdésére leszögezte:

„Háromgyermekes anyaként és közéleti szereplőként is undorodom a pedofíliától. Az egyik leggusztustalanabb, legsúlyosabb bűncselekménynek tartom. Az én elnökségem alatt nem volt és nem is lesz kegyelem a pedofiloknak, ez így volt ebben az esetben is.”

Az államfő felidézte, az ehhez kapcsolódó büntetőjogi szigorításoknak az egyik élharcosa volt. Mint mondta, mindig igyekszik körültekintően eljárni ilyen ügyekben, ugyanakkor nem köteles nyilvánosan megindokolni kegyelmi döntéseit.

„Ennek megfelelően természetes az, hogy minden kegyelmi döntés felvet kérdéseket, és adott esetben ezek megválaszolatlanok maradnak”

– tette hozzá.

A köztársasági elnök ezzel együtt hangsúlyozta, hogy az elmúlt napokban egy olyan politikai kampánynak vagyunk tanúi, amelynek során rengeteg valótlan állítás látott napvilágot az üggyel kapcsolatban.

A cél erősíteni a kapcsolatot Örményországgal

A cél erősíteni és tartalommal megtölteni a kapcsolatot Magyarország és Örményország között – mondta Novák Katalin köztársasági elnök kedden, miután megbeszélést folytatott Vahagn Hacsaturjánnal, az Örmény Köztársaság elnökével Budapesten.

A köztársasági elnök közölte: ez Vahagn Hacsaturján első hivatalos elnöki látogatása Magyarországon. A megbeszélés témája volt a béke kérdése a világban, a magyar humanitárius segítségnyújtás Örményországnak, demográfiai problémák, a kétoldalú kapcsolatok fontossága, a kisebbségek helyzete, valamint Örményország európai perspektívája – tette hozzá.

Novák Katalin emlékeztetett: Örményország és Magyarország között a diplomáciai kapcsolatok 2022 végén indultak újra, s a rendszerváltozás óta második alkalommal látogatott örmény elnök Magyarországra

Az eseményen megállapodás született az Örményország és Magyarország közötti kulturális munkatervről, amelyet a magyar fél részéről Hankó Balázs innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkár írt alá. A kétoldalú kapcsolatok erősítése egyebek mellett a felsőoktatás, a tudomány, a technológia és a kultúra területére vonatkozik.

A köztársasági elnök az orosz-ukrán és a Közel-Keleten zajló háborúval kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a végső cél a béke elérése, a tűzszünet és a béketárgyalások, majd a hosszútávú béke megvalósítása.

Szólt a Hungary Helps Programról, amelynek keretében Magyarország 40 millió forint értékben támogatta az örmény családokat, többek között gyógykezelésekkel. Mintegy 1000 gyermek, akiknek el kellett hagyniuk otthonukat, Magyarországon táborozhat majd.

Novák Katalin elmondta: fontos összekötő kapocs a két nemzet között a Magyarországon élő örmény kisebbség, amely 2011 és 2023 között 2 milliárd forint támogatásban részesült. Az itt élő örmény kisebbség erősödik, fejlődik, érvényesíhetik jogaikat, létszámuk 2011-hez képest 18 százalékkal nőtt.

Kitért arra is: a kereskedelmi kapcsolatokban is látható pozitív előrelépés, 20 év alatt a kereskedelmi forgalom tizenegyszeresére, 29 millió dollárra emelkedett. Magyarország továbbá 30 ösztöndíjas helyet ajánlott fel örmény fiataloknak a Stipendium Hungaricumban, amely szintén hozzájárulhat a kétoldalú kapcsolatok erősítéséhez.

két ország közötti közös keresztény kapcsolatokra hivatkozva elmondta: a Hungary Helps révén az üldözött keresztény közösségek tagjainak segítése tovább folytatódik.

Kiemelte: Örményország számíthat Magyarország támogatására az európai kapcsolatok erősítésében és a vízumliberalizáció kérdésében is, amikor majd átveszi az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztségét.

A Mandiner beszámolóját ITT olvashatják.

Korábban írtuk