Szili Katalin: A sport hozzájárul a fejlődés és béke megvalósításához
A sport hozzájárul a társadalmi kohézióhoz, az egészséges életmódhoz, a konfliktusok békés rendezéséhez, előmozdítja a toleranciát, a tiszteletet, a nők és a fiatalok, valamint az egyének és közösségek társadalmi szerepének megerősítést – jelentette ki pénteken Szili Katalin.A miniszerelnöki főtanácsadó a Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány és a Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ által szervezett a Sporttudomány és innováció – Produktivitás és ami mögötte van című konferencián tanácskozáson a sport és fenntarthatóság kapcsolatáról beszélt.
Mint mondta, a fenntartható fejlődés azt az új szemléletmódot jelenti, amelyben a gazdasági, társadalmi, szociális és ökológiai kérdéseket együtt kezelik, és a rendszerszintű problémákra rendszerszerű válaszokat adnak. A fenntarthatóság kérdéskörbe a kultúra és a sport is beletartozik – emelte ki. Hozzátette, hogy éppen ezért a fenntartható fejlődési célok között is szerepel az egészség és a jóllét, amelyhez a sport is hozzájárul.
Előadásában részletesen ismertette azokat a globális kihívásokat, amelyekre a fenntartható fejlődésnek választ kell találnia. A kihívások között említette a népességrobbanást, a környezetszennyezést, az elsivatagosodást és a túlfogyasztást.
A sportolóknak és a sportvezetőknek köszönetét fejezte ki mindazért, „amit a nemzet hírnevének öregbítéséért tesznek”. Úgy fogalmazott, az a legszebb teljesítmény, amit ők adnak a nemzetnek.
A konferencián felszólalt mások mellett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Fürjes Balázs, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság állandó tagja, Petri László, a Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány igazgatója, Rátgéber László, a Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ igazgatója, valamint Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja és Liszkai Dezső, a Labdarúgó Módszertani Központ igazgatója is.
A tanácskozás az edzőlegendákról szóló kerekasztal-beszélgetéssel zárult, amelyen Kemény Dénes, Mocsai Lajos és Rátgéber László vett részt.