Kocsis Zoltánról nevezték el a Nemzeti Filharmonikus Zenekar próbatermét
A magyar történelem és művészeti élet tele van fejedelmekkel, a mi feladatunk az, hogy őrizzük őket – mondta Csák János kulturális és innovációs miniszter annak alkalmából, hogy a Nemzeti Filharmonikus Zenekar próbatermét ünnepélyes keretek között Kocsis Zoltánról nevezték el.Csák János a Müpában tartott hétfői eseményen kiemelte: mindannyiunk számára az igazán nagy kérdés az, „hogyan lehetünk időszerűek”. A miniszter célként nevezte meg, hogy megpróbáljuk mindazt, amit örököltünk, valahogy beilleszteni a mai valóságba.
„Az az igazi, időszerű ember, aki jobb állapotban tudja átadni a világot, mint ahogy kapta” – idézte Hamvas Béla írót a tárcavezető.
A fejedelmek örökségét igazán fejedelmek tudják átadni – hangsúlyozta Csák János, hozzátéve, hogy „Bartók örökségét vagy Debussy örökségét Kocsis Zoltánok, Vashegyi Györgyök és önök, zenészek tudják átadni”.
Kiemelte: Kocsis Zoltán is egy fejedelmünk, aki példamutatóan és alázatosan őrizte meg örökségünket, a magyar zenének a nemzetközi körforgásban tartásán munkálkodott és felkarolta a fiatal tehetségeket.
A fejedelmek és az elit feladata megérteni az idők szavát és nem elengedni az örökségünket – fogalmazott Csák János, hozzátéve, hogy Kocsis Zoltán példamutatóan ennek a gondolatnak a megtestesítője volt.
Vashegyi György, a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója felidézte, hogy Kocsis Zoltán nélkül a Müpa épülete és hangversenyterme nem jöhetett volna létre. „Szükségünk van időnként ilyen egyéniségekre, akik irányt szabnak” – tette hozzá a főzeneigazgató, kiemelve, hogy Kocsis Zoltán rengeteget emelt a magyar zeneművészet szervezettségén.