Halász János: egyre nő az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye
A két kormánypárti képviselőcsoport felszólalói az ukrajnai háború mielőbbi lezárásának szükségességéről beszéltek napirend előtt hétfőn a parlamentben, az első interpelláció témája pedig a Rákosrendezőre tervezett beruházás volt.Halász János (Fidesz) arról beszélt: minél tovább tart Ukrajnában a háború, annál nagyobb az eszkaláció veszélye. Felidézte, hogy a konfliktus kitörésének napja óta a béke oldalán áll a magyar kormány; nem szállít fegyvert, lőszert, és katonákat sem küld a frontra. Megemlítette: a nyugati hatalmak rohamsisakot küldtek először az ukránoknak, de egyesek most már szárazföldi egységek odavezénylését vetik fel.
Sajnos több európai uniós vezető háborús pszichózisban szenved – mondta, ami szerinte azt jelenti, hogy veszélyes fordulat kezd kibontakozni a NATO vezetésén belül is.
Magyarország ellen fog állani minden javaslatnak, ami a konfliktus eszkalációjához, egy világháborúhoz közelebb kerülés felé vezethet – fogalmazott, a Fidesz-frakció támogatásáról biztosítva a kormányt az ország békéjének, biztonságának megőrzése érdekében.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára válaszában megemlítette: az amerikai törvényhozás 60 milliárd dolláros támogatási csomagot szavazott meg Ukrajnának, ennek bő egyharmada fegyvereket jelent, amelyek éppúgy sok emberéletet oltanak majd ki, mint az oroszok által használt társaik.
Ráadásul – tette hozzá – ez a csomag „még távolabb taszítja a béketárgyalások esélyét”, miközben egyre magasabb fokozatba kapcsol a Nyugat háborús készülődése.
Az államtitkár megjegyezte: kevés ország próbál ellenállni „a háborús áramlatnak”, de „Magyarország közéjük tartozik, és talán a leghangosabb közöttük”, ezért is éri brüsszeli kritika az országot, miközben a háborús kórus„ figyelmen kívül hagyja az ukrajnai háború tragikus gazdasági következményeit.
Lehet, hogy valakik nyerhetnek ezzel a háborúval, de mi ezzel a háborúval csak veszíteni tudunk – fogalmazott, hozzátéve, a június 9-i választáson ”ki kell kényszeríteni a változást„.