Jeles napok 2013/43.
Történelmünk során az ’56-os szabadságharc és forradalom az egész világ elismerését kiváltotta, szinte együvé olvasztotta a függetlenséget mindig is sokra tartó népeket, nemzeteket. Az ünnep keretei még nem állandósultak, mivel a gyilkosságokat végrehajtó, a hatalomért mindenre képes „világpolgárok” ma is köztünk élnek. Több mint 57 év nem volt elegendő (?) arra, hogy feleljenek tetteinkért és bocsánatot kérjenek.
Juhász-újév vagyis Dömötör napja a hó 26-án van. Régen ezen a napon számoltak el gazdáikkal a juhászok Dömötör a keleti egyház kedvelt szentje. A Szent Koronán is megjelenik mint katonaszent, Györggyel együtt. A középkor óta kettős apostolünnep Simon-Júdás, október 28-án (nem az iskarióti Júdás, hanem Thaddeus (Tádé)). Tádé vértanúságának eszköze a fűrész volt, ezért favágók patrónusa. Az erdélyi szászok körében a házasodás határnapja Simon-Júda.
Isten éltesse
Elődöket, Kornéliákat (22-e), Gyöngyiket, Jánosokat (23-a), Salamonokat (24-e), Blankákat (25-e), Dömötöröket (26-a), Szabinákat, Antoniettákat (27-e), Alfrédokat (28-a)
Vallási ünnepek
II. János Pál (22-e), Kapisztrán János (23-a), Pécsi Mór (25-e), Simon és Júdás Tádé apostolok (28-a)
Népi hagyományok
Szakmár településen Dömötör katonaszent napján a juhászok bárányt szenteltetnek. A juhászok elszámoltatására vonatkozó szólás: „Dömötör juhászt táncoltat.” Az ekkor fújó szél a nép ajkán dömötörszél néven ismert. Simon-Júda jeles gazdasági határnap: „megérkezett Simon-Júdás, jaj már néked pőregatyás.” Hegyalja legkedveltebb szőlőpatrónusa a két apostol, ekkor kell kezdeni a szüretet.
(hankó)