A felhasználók tudta nélkül profilozhatott a DatAdat
A legkorszerűbb informatikai alkalmazásokat is bevetette 2019-ben Karácsony Gergely főpolgármester-jelölti kampányában a Bajnai Gordon és Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport: a választói adatgyűjtésben kulcsszerepet játszhatott egy, az észtországi vállalatuk tulajdonában lévő üzenetküldő alkalmazás – írja a Magyar Nemzet. A cikkből kiderül: a cég szerződésajánlatában felkínált WinWithMe rendszerhez hasonló, úgynevezett chatbotokkal akár a felhasználók által érzékelhetetlen módon is tökéletes politikai profilokat lehet készíteni a közösségi médiában aktív emberekről.Az eddig nyilvánosságra került dokumentumokból kiderül, hogy Karácsony Gergely 2019-es önkormányzati kampányában ugyanaz a kör biztosította a finanszírozást, illetve a technikai támogatást is. A korábbi baloldali miniszterelnök, Bajnai Gordon és bizalmi emberei (az extitokminiszter Ficsor Ádám, valamint az egykori kabinetfőnök, Szigetvári Viktor) nevével fémjelzett DatAdat-cégcsoport komplex ajánlatot tett: közösségimédia-kampánnyal és a mozgósításhoz szükséges eszközökkel is segítette a főpolgármester győzelmét.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal hétfőn közzétette azokat a dokumentumokat, amelyek a Bajnaiék által felajánlott szerződésajánlatot tartalmazzák. Ennek része volt a közösségimédia-felületek működtetése, informatikai szolgáltatások, tízezer botfeliratkozó, ötvenezer, az adatbázisban szereplő személy kezelése, valamint tömeges e-mail-küldő és online petíciós rendszer üzemeltetése.
A DatAdat ajánlatában állandó tanácsadó szolgáltatás és tömeges sms-küldési lehetőség is szerepelt.
A 2019-es ajánlatban az informatikai szolgáltatások felsorolásában olvasható: „1 Messenger botot tartalmazó WinWithMe rendszer”.
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) korábban nyilvánosságra hozott egy jelentést, miután kivizsgált egy, a kéretlen hívásokra és sms-ekre vonatkozó bejelentést. Az eset a 2021-es előválasztási kampányban történt, de a szereplők ugyanazok, mint 2019-ben: Karácsony Gergely stábja, az őt támogató 99 Mozgalom, valamint Bajnaiék cégcsoportja. A főpolgármester akkor éppen a baloldal miniszterelnök-jelölti pozíciójáért szállt ringbe, és a DatAdat a két évvel azelőtti önkormányzati megméretéshez hasonlóan támogatta őt közösségimédia-kampánnyal és a hatósági vizsgálat tárgyát képező, tömeges sms-küldésekkel, illetve szintén a mozgósítást szolgáló telefonhívásokkal.
A NAIH jelentésében többek között olyan érdekes információk is olvashatók, mint például az, hogy a Datadat GmbH – a cégcsoport osztrák vállalata – saját bevallása szerint segítette Karácsony mozgalmát az adatgyűjtésben is, méghozzá a WinWithMe Facebook Messenger üzenetküldő alkalmazással. A szoftver tulajdonosa pedig a DatAdat OÜ, Ficsor és Szigetvári észtországi érdekeltsége, amely a 2019-es, Karácsony főpolgármester-jelölti kampányára készített szerződést jegyezte.
Arról, hogy mit tud az a rendszer, amelyet évek alatt felépítettek Bajnai emberei, IDE KATTINTVA a Magyar Nemzet honlapján olvashatnak.