Vizsgálatot indított az Európai Unió csalás elleni hivatala (OLAF) Kovács Béla jelenlegi és Szegedi Csanád volt jobbikos európai parlamenti képviselő ellen az Origo szerdai cikke szerint. A hírportál azt írta, alkalmazottakkal és látogatókkal kapcsolatos visszaélésekkel, csalással gyanúsítják őket.

A cikk szerint Molnár Balázs, az Európai Parlament (EP) volt szerződéses tisztviselője többekkel együtt 2013-ban tett feljelentést Kovács Béla és Szegedi Csanád ellen. Azt írták, a tisztviselőnek brüsszeli munkája alatt számos korrupciógyanús ügyre volt rálátása, amelyekkel kapcsolatban februárban tett vallomást az OLAF-nál. Lenhardt Balázs, a Jobbik volt országgyűlési képviselője is feljelentést tett korábban az ügyben, eredetileg csak Szegedi Csanád ellen. A cikk szerint ő a napokban tett vallomást a csalás elleni hivatalnál.

Az OLAF egyebek mellett arra gyanakszik, hogy a képviselők visszaéltek a gyakornokok, asszisztensek alkalmazására költhető, legfeljebb havi 21 ezer eurós keretükkel, és csak papíron foglalkoztattak beosztottakat – írták.

Molnár Balázs az Origónak azt mondta, hogy Kovács Béla így alkalmazta J. Sz. korábbi országgyűlési képviselői asszisztenst, Szegedi Csanád „fantomalkalmazottja” pedig Novák Előd, a Jobbik jelenlegi alelnöke és V. J. párttag volt.

A cikk szerint az a gyanú is felmerült, hogy a képviselők visszaéltek az általuk évente fogadható 108 látogató fejpénzével is, amelyet ellátásukra vehetnek fel. Molnár Balázs szerint a látogatókat – például erdélyi, kárpátaljai diákokat – olcsón szállásolták el, majd a tényleges költség és az igen színvonalas ellátást biztosító fejpénz közötti különbséget eltették.

Az OLAF vizsgálódik a Kovács Béla által alapított Európai Nemzeti Mozgalmak Szövetsége miatt is – említette meg az Origo.

A hírportál megkereste az érintetteket. Szegedi Csanád azt mondta, hogy tud az OLAF eljárásáról, de a vádat légből kapottnak nevezte. Mindig betartotta az EP szabályait, és abban is biztos, hogy közvetlen munkatársai is becsületesen jártak el – idézték a cikkben.

Kovács Béla pedig azt válaszolta, hogy nem kapott értesítést a hivataltól ellene folyó vizsgálatról.

A Jobbik sajtóosztálya azt közölte a hírportállal, hogy a párt nem tud EP-képviselője ellen indított vizsgálatról.

Kovács Béla 2010 óta a Jobbik képviselője az EP-ben. Vele szemben az Alkotmányvédelmi Hivatal 2014. április elején tett feljelentést, miután a polgári elhárítás figyelmét felkeltette, hogy a képviselő rendszeresen találkozik konspiratív módon orosz diplomatákkal. A magyar hatóságok kérték Kovács Béla mentelmi jogának felfüggesztését az EP-nél.

Szegedi Csanád 2012-ben kilépett a pártból, előtte a Jobbik alelnöke és EP-képviselője is volt.

MTI