A zöld szélsőségesek átveszik az uralmat a fővárosban
Karácsony Gergely váratlanul felmentette Zakar Andrást, a Főkert vezérigazgatóját. A Metropol fővárosi berkekből származó információi szerint csak ezután indulhatnak be igazán a szélsőséges zöldek, városházi gúnynevükön a „zöld tálibok”.Most, hogy kirúgták az utolsó szakembert is, aki értett a kertészethez, a zöld tálibok átveszik az uralmat – mondta a Metropolnak egy bennfentes a Városházán.
A főváros zöldpolitikájáról beszélgetve egyre gyakrabban hangzik el az a furcsa kifejezés, hogy „zöld tálibok”.
Azokat értik ez alatt, akik szakmai szempontokra és jogos érdekekre tekintet nélkül, ötletszerűen, ámde erőszakosan akarnak „zöldíteni”, és megfontolás, a helyi sajátosságok figyelembe vétele és minden előkészítés nélkül erőltetnek egy-egy, külföldről átvett mintát.
Ők találták ki a „méhlegelőket”, vágatnak ki fákat zölden csak azért, mert nem elég nagy a lombkoronájuk, az ő ötletük az összevissza biciklisávok felfestése és más hasonló eszement újítás.
A Metropol cikke szerint a „zöld tálibok” vezetőjük az a Bardóczi Sándor, aki évekig úgy hívta magát főtájépítésznek, hogy nem volt ilyen tisztség a Városházán, sőt most is azt írja magáról, hogy „2019 óta Budapest főtájépítésze”, holott csak néhány hónapja van ilyen beosztás; számára hozta létre Karácsony Gergely.
Bardóczi Sándor 1998-ban diplomázott okleveles tájépítész mérnökként, azt mondja magáról, hogy „vezető tervező”, „szűkebb szakterülete a területrendezés, településrendezés, környezeti hatásvizsgálatok”, és szerinte az ő szakmája „Magyarországon kevéssé ismert, újszerűnek tartott”.
Ez utóbbival a bírálói is egyetértenek, sőt tovább is mennek: szerintük ez nem szakma, amit Bardóczi csinál, az pedig nem szakszerű.
Itt van például a méhlegelők ügye – emlékeztet a cikk. Nyugat-Európában és az északi országokban is vannak jó példák, ahol őshonos virágmagok elvetésével kis kertecskéket hoznak létre járdaszigeteken, forgalomtól elzárt területeken. A főváros viszont nem vetett el semmit,
csak a kaszálást tiltotta meg a Főkertnek bizonyos helyeken arra hivatkozva, hogy majd a szél odahordja az őshonos virágmagokat.
A további részletekről IDE KATTINTVA a Metropol honlapján olvashatnak.