Allergiát okozhatnak a szépészetben használt szintetikus anyagok
Nem muszáj szenvedni a szépségért
Mióta világ a világ, a nők gyakorlatilag bármire képesek, hogy vonzóbbá tegyék magukat. Noha egyre szélesebb körben terjed a Clean Beauty mozgalom, amely a természetes összetevőkkel és eljárásokkal való szépségápolásra buzdít, az újabb és újabb kozmetikai trendek megjelenésével sem sikerül teljesen száműzni a szépségszalonokból az ártalmas kemikáliákat.Viszketés, pirosság és apró vízhólyagok is megjelenhetnek a köröm körül és az ujjbegyeken a géllakk okozta allergiás reakciók következtében, sokszor nem azonnal, hanem az első használat után akár több évvel később is, bármikor – adta hírül nemrégiben a Semmelweis Egyetem. A hír futótűzként terjedt az interneten, a közösségi média elsősorban hölgyek által látogatott csoportjaiban pedig valóságos kommentcunami robbant ki ennek kapcsán, ami nem csoda: az UV-fényre kötő, több héten át eredeti pompájukat megőrző színes körömlakkok több éve rendületlen népszerűségnek örvendenek.
Körömöröm ürömmel
A Semmelweis Egyetem közleményéből az is kiderül, a géllakkal kapcsolatos allergiás tüneteket leggyakrabban az okozza, ha a folyékony anyag nem szilárdul meg teljesen, és a körömszéleknél valamennyi a bőrbe jut belőle. Dr. Lőrincz Kende, az intézet Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának adjunktusa kifejtette, ha az érintettek lakkozott kézzel más testrészüket is megérintik – nyakat, mellkast, szemet, kézfejet –, a panaszok ott is megjelenhetnek. A mellékhatások az immunrendszer válaszreakciója következtében akár néhány napon belül jelentkezhetnek, és kialakulhat egy tartós, hosszú távú allergia. Ha tüneteket észlelünk, a szakember szerint a lehető leggyorsabban le kell szedetni a géllakkot, majd bőrgyógyászhoz fordulni. Helyi gyulladáscsökkentővel, szükség esetén antibiotikumos krémekkel az allergiás reakció és esetleges felülfertőződése gyorsan gyógyítható, maradandó károsodást nem okoz, a további géllakkviselés azonban nem ajánlott, ellenkező esetben ugyanis jó eséllyel visszatérnek a panaszok.
Az allergiát elkerülhetjük ugyan azzal, ha szakképzett manikűröshöz fordulunk, ám más kellemetlenséggel is számolnunk kell, ha géllakkot szeretnénk.
– A lakk eltávolítása után sokáig bajlódtam: amellett, hogy nagyon vékonyak és hullámosak, érzékenyek és sérülékenyek lettek a saját körmeim. Hosszú hónapoknak kellett eltelniük ahhoz, hogy visszanyerjem az eredeti állapotukat – panaszkodik Horváth Barbara. Hozzáteszi, aki szép, ápolt kezeket akar, de nincs ideje két-háromnaponta újralakkozni a körmeit, annak persze kifejezetten ajánlott ez az UV-fényre kötő lakkfajta, de a fenti eshetőségekkel mindenképp számolnia kell, ha egyszer úgy dönt, hogy megszabadul tőle.
Rebegtetni kockázatos
A géllakk mellett napjaink másik legnagyobb őrülete a műszempilla. Hogy minél természetesebb és tartósabb legyen, a legtöbben ma már nem az egyszer használatos változat mellett döntenek, hanem szakképzett pillásokhoz fordulnak, aki egy- vagy többdimenziós, hetekig pompázó műszempillát varázsol a vendég szemhéjára. Ezt úgy lehet elérni, hogy egy speciális ragasztóval és szintén UV-fénnyel műanyag szálakat rögzítenek a saját pillákra, hogy azok hosszabbnak és dúsabbnak tűnjenek.
Nagy Bernadett kozmetikus bár megszerezte a felhelyezéshez szükséges képesítést, nem készít ilyen műszempillát, mivel sem magánemberként, sem szakemberként nem kedveli, szerinte ugyanis – legyen az akár a legvisszafogottabb verzió – nagyon mesterkélt hatást kelt. Szubjektív véleménye mellett lapunknak elmondta azt is, milyen negatívumai vannak ennek a szépészeti beavatkozásnak.
– A műszempilla önmagában nem, a ragasztó gőze viszont kiválthat allergiás reakciót. Ráadásul van, aki nem átlátszót, hanem feketét használ, ez pedig fokozott irritációt okozhat. Láttam már arra is példát, hogy a saját szempillákra több műszempillát ragasztottak, és nem bírták a súlyt, kihullottak. Ez általában azon múlik, hogy a szakember mennyire figyel a vendégére, mennyire fogadja el az adott esetben földtől elrugaszkodott kívánságát.
A szakember hozzáteszi, ő azt sem tudja elképzelni, hogy ne mossa meg a szemeit jó alaposan, márpedig a műszempilla esetében dörzsölésről szó sem lehet, az ugyanis jelentősen megrövidíti az élettartamát. Bár a műszempillát speciális samponnal és kefével rendszeresen ápolni kell, nem megfelelő higiénia esetén a szennyeződés megtapad a felületén, ami szintén kellemetlen következményekhez vezethet: akár a bőrünkön természetes módon is előforduló atkák elszaporodását, gyulladást eredményezheti. Azoknak, akik mindenképp szeretnének igéző tekintet, de idegenkednek a műszempilla viseléstől, jó alternatíva lehet a lifting eljárás, ami szintén nagy népszerűségnek örvend manapság. Ennek során egy speciális göndörítő krém és egy úgynevezett szilikonpad segítségével tőből emelik meg és ívelik a saját pillákat. Rövid és egyenes szempillákból is látványos megjelenés érhető el vele, a hatás pedig akár másfél hónapig is eltarthat.