Az osztrák bal- és a jobbközép semmibe veszi az emberek akaratát
Vesztesek koalíciója alakulhat
Hiába aratta fennállása első választási győzelmét az Osztrák Szabadságpárt, a „középerők” most ki akarják szorítani a hatalomból a Herbert Kickl által vezetett pártot.Megrázta az osztrák politikai osztályt a szeptember 29-i parlamenti választások eredménye. Története első győzelmét aratta ugyanis a jobboldali, bevándorlásellenes Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). A jelenlegi kancellár, Karl Nehammer pártja az Osztrák Néppárt (ÖVP) látványosan visszaesett az öt évvel ezelőtti, még Sebastian Kurzcal elért győzelemhez képest: 11,19 százalékpontot vesztve 26,27 százalékot értek el. Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) mindössze 0,04 százalékpontos veszteséget elkönyvelve megőrizte a támogatottságát, és 21,14 százalékot kapott – igaz, ez öt éve történelmi mélypont volt. Herbert Kickllel az élen az FPÖ viszont 12,68 százalékponttal erősödött, és 28,85 százalékkal megnyerte a választásokat. A Zöldek (Grüne) 5,66 százalékpontot vesztve 8,24 százalékot kaptak, a liberális Neos egy pontot erősítve 9,14 százalékot szerzett, más párt pedig nem jutott be a szövetségi parlamentbe (Nationalrat).
A 183 fős parlamentben így az FPÖ 57, az ÖVP 51, az SPÖ 41, a Neos 18, a Zöldek 16 mandátumra számíthat. Egyedül tehát senkinek sincs többsége. Kétpárti koalícióként egy FPÖ–ÖVP-szövetség tudna többséget szerezni. Erre már volt példa az osztrák politikában szövetségi szinten is, igaz, sosem úgy, hogy a kékek (FPÖ) lettek volna az erősebb partner. Ez azonban csak a matematika, a politika ennél bonyolultabb. A helyzet megértéséhez érdemes felidézni, hogy a 2015-ös migrációs válság idején az ÖVP volt a kisebbik koalíciós partner a szociáldemokraták mellett, ebben az időszakban a szigorú migrációs politikát követelő külügyminiszter, Sebastian Kurz – később már pártelnökként – rég látott népszerűséget hozott az ÖVP-nek, de megerősödött az akkor Heinz-Christian Strache által vezetett FPÖ is. A 2017-es választások megnyerése után Sebastian Kurz az FPÖ-vel alakított kormányt, könnyen mentek a tárgyalások, de aztán a 2019-es EP-választás előtt az úgynevezett Ibiza-ügy előbb Strachét, majd az egész kormányt padlóra küldte. Sebastian Kurz megnyerte az előre hozott választásokat is, de ekkor már a Zöldekkel kezdett, lényegesebb nehézkesebb tárgyalásokba. A kancellár később egy botrány miatt lemondott és távozott is a politikából. Anélkül, hogy mélyebben belemennénk az évekkel ezelőtti ügyei részleteibe, beszédes, hogy Strache azóta sorra nyeri a különböző pereket, és az őt megbuktató elhíresült felvétel teljes verziójából is egész más a kép áll össze, mint ahogy megvágott videórészletek alapján tűnt. A volt alkancellár azóta sem tudott talpra állni a politikában, Sebastian Kurz pedig az amerikai jobboldali milliárdos Peter Thiel stratégájaként járja a világot.
Az FPÖ viszont nemcsak visszaszerezte korábbi támogatottságát, hanem felkapaszkodott az élre. A sajtókommentárok és politikusi nyilatkozatok azonban arra utalnak, hogy hiába nyerte meg a választásokat a jobboldal, ki akarják szorítani a hatalomból. Ausztriában ugyan nincs az FPÖ olyan politikai karanténban, mint a hasonló pártok több nyugat-európai országban, de a politikai fősodor erői mégiscsak szívesebben szövetkeznek egymással, mint velük.
Herbert Kicklt múlt pénteken fogadta Alexander Van der Bellen államfő. Megbeszélésüket követően az FPÖ elnöke egyértelművé tette, hogy kancellár akar lenni. A koalíciós partner keresésében több lehetősége is van a jobboldali pártnak, hiszen az SPÖ-vel és az ÖVP-vel is meglenne a többségük a parlamentben. Herbert Kickl a sajtónak azt mondta, olyan partnert keresnek, amellyel stabil együttműködést tudnak kiépíteni, és a lehető legtöbb témában értenek egyet. Logikusan ez a párt az ÖVP lenne, csakhogy Karl Nehammer korábban kizárta, hogy szövetségre lépjen Kickllel.
Az FPÖ elnöke szerint „végzetes jelzés” lenne a választóknak, ha az FPÖ-t kihagyva megalakulna a „vesztesek koalíciója”. Herbert Kickl szerint a vesztes pártok antidemokratikus hatalomszerzésre készülnek, és drámai bukásuk ellenére is magukat ünneplik, vagy ha elismerik a kudarcukat, akkor a „hálátlan választókat” hibáztatják érte. Tűrhetetlennek nevezte, hogy zárt ajtók mögötti egyeztetésekkel akarják eldönteni, ki irányítsa az országot, pedig „a választók akaratát sosem szabad aláásni”.
Karl Nehammer és Andreas Babler SPÖ-elnök egyébként éppen a napokban találkoznak először. Pártjaiknak együtt sem lenne többsége, szükségük volna egy harmadik partnerre is, ez a sajtó latolgatásai szerint a Neos lehet.
Egy friss felmérés szerint a szabadságpárti szavazók kétharmada FPÖ–ÖVP-kormányt látna legszívesebben, a néppártiaknak pedig egyharmada van ugyanezen véleményen – ennél többen, 37 százaléknyian viszont ÖVP–SPÖ–Neos formációt szeretnének.
Nem túl meglepő módon a szociáldemokrata vezetők most csupa olyan nyilatkozatot tesznek, amelynek a lényege, hogy az ÖVP-n múlik, megmenti-e az országot a szélsőjobboldaltól. Az FPÖ-höz közel álló médiumokban egyébként már a választások előtt arról beszéltek, hogy a mélyállam és a „médiakartell” el akarja lopni a választási győzelmet a Szabadságpárttól.
A koalíciós tárgyalások állásáról már a napokban is többet tudhatunk meg. Az már régóta biztos, hogy az osztrák politikai osztály jó része nagyon nem szeretné a kancellári székben látni Herbert Kicklt. Lehetséges, hogy valóban megalakul a vesztesek koalíciója, amely elkerülhetetlenül instabilabb lesz, mintha az FPÖ alakítana kétpárti kormányt – vagy az ÖVP súlyos kompromisszumokra akarja majd rávenni a győztes szabadságpártiakat.
Magyar szempontból egyértelműen az FPÖ kormányalakítása lenne kedvező fejlemény, hiszen a párt a Fidesszel együtt alapító tagja a Patrióták Európáért pártcsaládnak és képviselőcsoportnak, és jelenleg az egyik olyan külföldi szövetséges, amely a legnagyobb mértékben egyetért a magyar kormánnyal a migráció és az ukrajnai háború kérdésében is.