Andrea Bocelli két koncertet is ad az MVM Dome-ban
„A legszebb hang a világon”
A zene a lélek tápláléka – nyilatkozta Andrea Bocelli. Kijelentése annak tükrében, hogy ő maga nem látja környezetét, így rajongóit sem, különleges megvilágításba kerül. Énekhangja olyan világba röpíti hallgatóságát, ahová rajta kívül senki sem képes. Mindezt mi is megtapasztalhatjuk 2024. november 23-án és 24-én a budapesti MVM Dome-ban adott koncertjein.Elképzelni is szörnyű, amikor egy kisgyermek könyvekből, filmekből fokozatosan ismeri meg a világ csodáit, szövögeti terveit, majd egyszer csak azt tapasztalja, hogy látása gyengülni, homályosulni kezd, és folyamatosan romlik. Ez pedig azt is jelenti, hogy kortársaival egyre kevesebbet lehet, hiszen nem tud részt venni közös játékaikban, lényegében társtalanná válik. Andrea Bocelli erre így emlékezik: „Ötéves lehettem, amikor édesanyám rájött, hogy a glaukóma okozta fokozatos látásromlásom miatti egyetlen vigaszom, ha klasszikus zenei lemezeket tesz a lemezjátszóra.”
Innen egyenes út vezetett számára a zongora-, a fuvola-, a szaxofon-, a trombita- és a gitártanuláshoz, valamint a Braille-írásos kottaolvasáshoz. Hangadottsága is korán megmutatkozott, már tizennégy éves korában dalversenyt nyert.
Életében az igazi fordulópontot 1992 jelentette, amikor Zucchero, a neves olasz énekes Miserere című dalához keresett maga mellé társakat. Az akkor még szinte ismeretlen jelentkező felvételét Zucchero azonnal megküldte a már kiválasztott Pavarottinak, aki csak annyit válaszolt: „A legszebb hang a világon”, és maga helyett Bocellit javasolta. Zucchero pedig el is fogadta ezt, sőt az európai koncertkörútján már egyedül is mikrofonhoz engedte Bocellit. Az áttörés megtörtént, és két évvel később már saját nevét viselő, első szólóalbumát is megjelentette. A korábban önmagáról tett nyilatkozata, vagyis „az éneklés az én végzetem”, immár bizonyosságot nyert.
Azóta sikert sikerre halmoz: neve felkerült a hollywoodi Walk of Fame sétányra, énekelt többek között a Royal Philharmonic Orchestra kíséretével Erzsébet királyné tiszteletére adott Queen’s Platinum Jubilee rendezvényen, karácsonykor a római Szent Péter-bazilikában II. János Pál pápa előtt, valamint eucharisztikus kongresszuson és szenvedő gyermekekért. Nem nézi le a többnyire sokkal egyszerűbb képességet igénylő popműfajt, hiszen a megnevezés teljes változatát, popular, azaz népszerű értelemben használja.
Egyedi képességét mutatja Puccini Turandot című operájának Nessun dorma áriájában, ahol hátborzongatóan hozza a befejező, szédítő hangmagasságot. Érdemes megfigyelni énekstílusát: soha nem ordít, az óriási hangtávugrásokat is könnyedén veszi. Saját kedvence, a koncertzáró Con te partio (Time to Say Goodbye) esetében még modulál is, azaz hangnemet emel, és boleróütemmel fokozza a befejezés hangulatát.
Külön öröm a számára, hogy első házasságából származó gyermekei közül Amos zongorista, Matteo pedig szintén énekes lett, míg második felesége, Veronica Berti egy szintén ígéretes tehetségű kislánnyal – Virginia – ajándékozta meg. Két utóbbi gyermekével karácsonyi albumot is készített.
Bocelli koncertjéhez a résztvevőknek nincs szükségük komolyabb zenei jártasságra, elég csak a fülükre hagyatkozniuk…