V. Németh Zsolt: A víziközmű-ágazat az egyik legsikeresebb korszakát zárta
A víziközmű-ágazat az egyik legsikeresebb korszakát zárta: az elmúlt bő egy évtizedben ezermilliárd forintnyi fejlesztés valósult meg, megduplázódott a szennyvíztelepek száma, a kifogásolt vízminőségű települések száma pedig az uniós csatlakozáskori 365-ről mára 9-re csökkent – közölte az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára szerdán Balmazújvárosban.V. Németh Zsolt a Keleti-főcsatorna felszíni ivóvíz-tisztítómű – Balmazújváros-Hajdúnánás-Hajdúböszörmény távvezeték-építés című pályázat átadási eseményén azt mondta, az idén több mint 200 milliárd forintot fordítanak víziközmű-beruházásokra, ezen belül a hálózat rekonstrukciójához kapcsolódó forrás meghaladja a 100 milliárd forintot.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a víziközmű-szolgáltatás 2023 óta tartozik a felelősségi körükbe.
Azóta elérték, hogy míg 2010-ben több mint négyszáz különböző szervezet biztosította Magyarországon az ivóvíz-szolgáltatást, a szennyvízelvezetést és -tisztítást, mostanra az ország területének felén már állami víziközmű-szolgáltatók látják el az üzemeltetési feladatokat, garantálva az érintett területeken az ellátás biztonságát, a szolgáltatások színvonalának egységes növelését, valamit az ellátó szervezetek hosszú távú gazdasági stabilitását – ismertette.
V. Németh Zsolt arról is beszélt, hogy az ivóvízellátásban növelni kell a felszíni vizek ötszázalékos arányát.
Ebbe illeszkedik a most elkészült beruházás is, amelynek keretében 71 kilométer hosszúságú ikervezetéket építettek, Hajdúnánáson ezer köbméteres víztorony épült, és a felszíni tisztított ivóvíz eljuttatásával jelentősen javult három település – Balmazújváros, Hajdúböszörmény és Hajdúnánás – vízellátása – mondta az államtitkár.
Tiba István, a térség fideszes országgyűlési képviselője is az ivóvízellátás biztonságának jelentős növelését és a felszín alatti vízbázisok védelmét emelte ki beszédében.
Azt mondta, a debreceni nagyberuházások következtében vállalkozások letelepedése és a lakosságszám növekedése várható a térségben, és az új beruházással a várhatóan növekvő vízigényt is ki tudják majd elégíteni.