Lengyel védelmi miniszter: nincs lelkesedés Zelenszkij győzelmi tervéért
Volodimir Zelenszkij úgynevezett „győzelmi terve” az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus rendezésére nem váltott ki lelkesedést a Nyugaton, mivel „óriási a háborús fáradtság” – mondta Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel védelmi miniszter.A hét elején az ukrán vezető nyilvánosságra hozta a sokat hangoztatott javaslatának öt pontját, amely három mellékletet is tartalmaz, amelyek továbbra is titkosítva vannak. Zelenszkij kívánságai között szerepel Ukrajna azonnali meghívása a NATO-ba, több nyugati katonai támogatás, támogatás további oroszországi betörésekhez, és engedély nyugati nagy hatótávolságú fegyverek használatára a szomszédos ország mélyén lévő célpontok ellen.
Zelenszkij tervét a NATO védelmi minisztereinek pénteki brüsszeli találkozóján kommentálva Kosiniak-Kamysz újságíróknak azt mondta, hogy bár „mindenki szívből szeretné, ha Zelenszkij »győzelmi terve« megvalósulna”, azt beárnyékolja az a nehéz helyzet, amellyel Kijevnek a harctéren szembe kell néznie.
„Nincs nagy lelkesedés sem – ahogy hallom – az Európai Tanácsban, sem a NATO főhadiszállásán, mert a fronton nehéz a helyzet, óriási a háborús fáradtság” – idézte a minisztert a PAP hírügynökség.
Azzal is érvelt, hogy Zelenszkij terve „nem egy világos fénycsóva, amely azonnal megváltoztatja a valóságot”, és „biztosan nem oldja meg az Ukrajna előtt álló kérdéseket”.
Korábban Donald Tusk lengyel miniszterelnök is kijelentette, hogy „nincs egyetértés” az uniós vezetők között Zelenszkij tervével kapcsolatban, amelyet az ukrán vezető csütörtökön mutatott be Brüsszelben. Tusk úgy vélekedett, hogy nehéz felmérni, mennyire reális a terv, és hogy azt valószínűleg csak a novemberi amerikai elnökválasztás után fogják újraértékelni.
Kijev kérése, hogy sürgős meghívást kapjon a NATO-ba, szintén nem talált támogatásra Nyugaton, az Egyesült Államok vezette katonai szövetség főtitkára, Mark Rutte pedig azt mondta, hogy nem garantált, hogy Ukrajna lesz a szervezet következő tagja. Washington NATO-nagykövete, Julianne Smith is hangsúlyozta, hogy a csatlakozás nem „rövid távú” kérdés.
A teljes cikk IDE kattintva érhető el.