Mint pontosítják, a csatlakozást 732 780 ember (50,07 százalék) támogatta. Az ország 730 664 lakosa, azaz 49,93 százalék ellenezte.

Hirdetés
Fotó: ShutterStock/snob

Moldovában október 20-án elnökválasztást és népszavazást is tartottak, amelynek keretében a polgároknak arra a kérdésre kellett válaszolniuk, hogy „Támogatja-e az alkotmány módosítását annak érdekében, hogy Moldova csatlakozhasson az Európai Unióhoz?”. Mindkét eseményt érvényesnek ismerték el, mivel a részvételi arány mindegyiknél meghaladta az előírt 33,3 százalékos határértéket.

Közvetlenül Dnyeszteren túl, ahol az összes szavazatot megszámolták, a szavazók 62,56%-a ellenezte az európai integrációt, míg 37,44%-uk támogatta. A Moldován belüli Gagauz autonómiában – miután az összes szavazólapot feldolgozták – az emberek 94,84%-a szavazott a köztársaság EU-integrációja ellen, mindössze 5,16% támogatta azt.

Az államfőválasztáson viszont a szavazatok 98,29 százalékának feldolgozása után a hivatalban lévő nyugatbarát elnök, Maia Sandu áll az élen. A szavazatok 41,92 százalékát szerezte meg. A második helyen a Szocialisták jelöltje, a köztársasági főügyészi tisztségből elbocsátott, gagauz születésű Alexander Sztojanoglo áll. Őt a szavazók 26,35 százaléka támogatta – írja az Orosz Hírek.

Maia Sandu szerint az uniós csatlakozásról szóló népszavazás szoros eredménye mögött Oroszország, a választásokba való orosz beavatkozás áll. A Kreml viszont határozottan tagadta, hogy köze lenne bármiféle szavazatvásárlással kapcsolatos vádakhoz – írja a BBC. Moldova jelenleg is tárgyal az EU-val a tagságról. Ezek a csatlakozási tárgyalások a vasárnapi eredmény ellenére is folytatódnak, mivel a népszavazás nem volt jogilag kötelező érvényű.

Korábban írtuk

Mivel Sandunak a szavazatok több mint felét nem sikerült megszereznie, az elnökválasztásnál második fordulóra lesz szükség. Sanduról és a második helyezettről, Alekszandr Stoianogloról november 3-án szavaznak majd újra.