Fotó: Demokrata/Vermes Tibor
Hirdetés

Bár a csaknem 120000 fő lakosú Nyíregyházán, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye székhelyén, az Észak-Alföld második legnagyobb településén járunk, annak Kistelekiszőlő része a nevéhez hűen élhető, falusias lakóterület. Nem véletlenül ide, a béke szigetére épült fel húsz évvel ezelőtt a Szent Kamill Rehabilitációs Központ, amelynek épülete a tégla vörösének és a vakolt felületek fehérségének köszönhetően már kívülről is harmóniát sugároz. Előtte tó, mögötte egy nagy veteményes és gyümölcsös, falai között pedig otthonra talált Lellisi Szent Kamill szelleme, az a tevékeny, biztonságot adó szeretet, amelyben az értelmileg akadályozott emberek személyre szabott segítséget kapnak.

Csavargóból rendalapító

Mielőtt azonban belépnénk a huszadik születésnapját ünneplő intézménybe, fontos tisztázni, hogy ki is volt Szent Kamill, és mire teszik fel életüket az általa alapított kamilliánus szerzetesrend tagjai. A közép-olaszországi Bucchianicóban 1550-ben született Camillo gyermekként egyáltalán nem szent életet élt, tanulás helyett jobban érdekelte a csavargás és a különféle szerencsejátékok. Édesapja, hogy fiát megmentse a zülléstől, katonának adta. Mielőtt azonban a fiú felvehette volna a harcot a törökkel, megbetegedett, egy elhanyagolt sebe a lábán elfertőződött. Camillo ugyan már ekkor megfogadta, ha felépül, szerzetesnek áll, ám amint állapota jobbra fordult, ígéretéről elfelejtkezett. A lábán lévő újra meg újra kiújuló fájdalmas fekély azonban folyamatosan emlékeztette egykor tett fogadalmára. Életét egy kapucinus szerzetessel való találkozás változtatta meg, amelyet ettől kezdve Krisztus szolgálatának és a betegek gyógyításának szentelt. Pappá szentelését követően 1582-ben tanítványaival Rómában új szerzetesközösséget alapított, a Betegeket Szolgáló Szabályozott Papok Rendjét, ismertebb nevén a kamilliánusokat, akiket a ruhájukon viselt vörös keresztről lehet megismerni. 1614-ben bekövetkezett haláláig Lellisi Kamill mindenhol ott volt, ahol segíteni kellett: Nolában pestiseseket, Nápolyban tífuszosokat ápolt, a római árvíz elől pedig betegeket menekített. 1746-ban avatták szentté, majd 1886-ban a kórházak, a betegek és a haldoklók védőszentjévé választották.

Fotó: Demokrata/Vermes Tibor
György Alfréd atya és Dévai Marcell

Álmok álmodói

A kamilliánus rend a rendszerváltozást követően, 1995-ben telepedett le Nyíregyházán, ahol Anton Gots szerzetes megalapította a Szent Kamill Rendházat. Anton atya 1946 márciusában Mosonszentjánosról menekült családjával Ausztriába, itt is szentelték pappá 1959-ben. A losensteinleiteni kamilliánusok gimnáziumának igazgatójaként 1968-ban súlyos balesetet szenvedett. Életét sikerült ugyan megmenteni, ám mozgáskorlátozottá vált, és ettől kezdve sorstársain igyekezett segíteni. 1978-ban barátaival felépítette a mozgássérültek faluját a felső-ausztriai Altenhofban, majd ezt az álmot folytatta tovább Nyíregyházán is, amikor 2004-ben megalapította a Szent Kamill Rehabilitációs Központot, valamint létrehozta a Szent Kamill Életet az Életnek Közhasznú Alapítványt.

Korábban írtuk

– A rehabilitációs központ már alapításától fogva hiánypótló intézményként van jelen a városban. Kezdetben az alapítvány fenntartásában működött, ma azonban már az alapítói és fenntartói jogokat is a kamilliánus kolostor látja el, amely az együtt, egymásért szellemében 2014-ben ide is költözött a rehabilitációs központ épületébe – mondja György Alfréd, aki 2010 szeptemberében vette át a Magyarországi Kamilliánus Rend vezetését. Nem lehet véletlen, hogy éppen ő lett a kiválasztott, hiszen Frédi atyának, aki koraszülöttként látta meg a napvilágot, az orvosok mindössze két százalék esélyt adtak, hogy valaha lábra tud majd állni. Ez azonban az Istenbe vetett hittel együtt elég volt ahhoz, hogy ne csak talpra álljon, de járni is megtanuljon. Szülőföldjén, egy erdélyi lelkigyakorlaton találkozott Anton atyával, akinek meghívására 21 évesen, 1996-ban lépett be a szerzetesrendbe Nyíregyházán.

Fotó: Demokrata/Vermes Tibor
Palánki Ferenc megyéspüspök megáldja a Szent Kamill Rendház kápolnáját

Az élet méltósága

Ma pedig már Frédi atya a rend és a rehabilitációs központ motorja, aki életét a betegek életminőségének és méltóságának visszaadására tette fel. A központ értelmileg akadályozott 13 fiatal otthona, ahol azonban azok is megtalálják a személyre szabott fejlesztést, akik csak a nappali foglalkozásokat látogatják. Merthogy választék van bőven. Jó időben várja őket a kerti munka, a zöldségeket és a gyümölcsöket mindennap gondozni kell, de a szőnyegvarrás, a kosárfonás vagy éppen az aktuálisan közelgő ünnepre való dekorációkészítés mindig kínál valami hasznos elfoglaltságot, nem mellesleg pedig jótékony hatással van szociális kapcsolataikra is.

Fotó: Demokrata/Vermes Tibor
Tornaóra az új gyógytornaszobában
Fotó: Demokrata/Vermes Tibor
Zeneterápia

– Az idei évtől havi két alkalommal zene- és kutyaterápiás foglalkoztatást is tartunk, amelyek nemcsak fejlesztik a ránk bízott gondozottak kommunikációs képességeit és a kreativitásukat, de segítik az érzelmek kifejezését, a szociális és pszichés fejlődést is – magyarázza Dévai Marcell, a Szent Kamill Rehabilitációs Központ intézményvezetője. Azt is megtudjuk tőle, hogy mindezek mellett a közelmúltban a támogatások segítségével sikerült berendezniük egy gyógytornaszobát, beszerezniük egy interaktív táblát, a komfortosabb bentlakás és az energiahatékonyság érdekében pedig kicserélték több helyiség nyílászáróit.

– Minden évben immár hagyományosan rendezünk egy önkéntes hetet is, amikor erdélyi fiatalok érkeznek hozzánk, és az általuk kitalált programokba kapcsolódnak be az otthon lakói, gondozottjai – veszi át a szót Frédi atya. – De ugyanígy mi is szervezünk nekik táborokat; van, hogy egészséges fiatalokkal töltenek el egy hetet Erdély, Partium vagy Magyarország valamelyik városában, hiszen célunk az is, hogy a határon túli és inneni fiatalság jobban megismerje egymást, megerősödjön a keresztény hitben, nemzeti identitásában.

Fotó: Demokrata/Vermes Tibor
Kerti munka közben
Fotó: Demokrata/Vermes Tibor
Kutyaterápia

A Szent Kamill Rehabilitációs Központ huszadik születésnapján tehát bőven van miért hálát adni! Az október közepén tartott jubileumi ünnepségen a központ fiataljainak műsora után Palánki Ferenc debrecen–nyíregyházi megyés püspök megáldotta az épületet, majd a kolostor és a központ csatlakozott a Katolikus Szociális és Gyermekvédelmi Szakellátásokat és Szolgáltatásokat Fenntartók Fórumához. Átadták az évfordulóra újonnan alapított Cum matris corde – Szent Kamill-díjat is, amelyet először Barabás Mihályné és Tóth Piroska Ildikó vehetett át, akik a központban munkájukkal immár két évtizede szolgálják „Istent és a szenvedőket, szolgálatukkal hosszú időn át hozzájárulnak a más képességekkel rendelkező embertársaik életminőségének javításához”.

Fotó: Demokrata/Vermes Tibor
Fotó: Demokrata/Vermes Tibor