Hankó Balázs: Csak önökkel közösen tudja Magyarország megcsinálni
„Csak önökkel közösen tudja Magyarország megcsinálni” – hangsúlyozta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a magyar emberekre utalva a nemzeti konzultáció családokat érintő pontjairól szóló sajtótájékoztatón kedden Budapesten.A tárcavezető úgy fogalmazott: a kormány a magyar emberekkel együtt kész biztosítani Magyarország gazdaságának további erősödését, a családok jövedelmének, bérének emelkedését, a kis- és közepes vállalkozások erősítését úgy, hogy közben megfizethetőbb lakhatási körülményeket is teremtenek.
Arra kért mindenkit, hogy olvassa el és töltse ki a nemzeti konzultáció kérdőívét. „Vitassuk meg ezeket a kérdéseket, és emeljük közösen együtt a béreket, támogassuk a kis- és közepes vállalkozásokat, családjainkat, fiataljainkat, a nyugdíjasokat” – hangoztatta a miniszter, megjegyezve: a hétfőn indult nemzeti konzultáció 11 kérdése közül 6 érinti a Kulturális és Innovációs Minisztériumot.
Hankó Balázs kijelentette: Magyarország családbarát ország, a kormány az elmúlt években 30 családpolitikai intézkedéssel erősítette és segítette a családokat. „Látnunk kell, hogy Brüsszel a családok támogatása helyett még mindig a migrációs politikát erőlteti, de nekünk nem a migránsok betelepítése a célunk. Nekünk a magyar családok megerősítésére van küldetésünk. Ebben kérjük az önök véleményét” – mondta a miniszter. Hozzátette: arra kíváncsiak, egyetértenek-e a magyar emberek azzal, hogy a kormány két lépésben – jövő év közepén, majd 2026 januárjában – megduplázza a családi adókedvezményt.
Komoly kérdés az idősek megbecsülése is
– folytatta a miniszter. Azt mondta: Brüsszel elvenné a 13. havi nyugdíjat, a kormány azonban az emberek támogatásával és egyetértésével „kész megharcolni Brüsszellel” ebben a kérdésben is.
Hankó Balázs kiemelte, közös gondolkodásra hívják az embereket a fiatalok támogatása ügyében is. A magyar szakképzés világszínvonalú, Európában és a világon is az élen vagyunk – mondta. Hozzátette: a magyar gazdaságnak szüksége van a magyar fiatalokra, ezért fontos, hogy olyan támogatási formával erősítsék a fiatalok szakmakezdését, amely a diákhitelhez hasonlóan nullaszázalékos kamatozású.
„Aki szakmát kezd Magyarországon, számíthat a munkáshitelre, amelyben családtámogatási szempontok is szerepelnének”
– állapította meg.
A fiatalok lakhatási helyzetével kapcsolatban a miniszter beszélt arról is, hogy az elmúlt időszakban nyolcezer kollégiumi helyet újított fel a kormány, és visszaadták a kollégiumokat az egyetemeknek. A fővárosban azonban „Karácsony Gergely ígérgetései ellenére” nem történt előrelépés, ezért a kormány készen áll arra, hogy kollégiumi programot indítson – mondta. Úgy folytatta: az első lakást vásárló fiatalok számára bevezetnének egy kedvezményes, 5 százalékos kamatozású lakáshitelt is.
Hankó Balázs emlékeztetett arra, hogy a csoknak és csok plusznak köszönhetően eddig 250 ezer család jutott lakáshoz, az otthonteremtési támogatás pedig 370 ezer családnak segített.
A lakhatás támogatását továbbra is kiemelt ügynek nevezte, hozzátéve, arra ösztönöznék a cégeket is, hogy nyújtsanak a lakhatás támogatásához kapcsolódó adókedvezményeket, sőt a kormány a Szép-kártya ilyen irányú felhasználására is nyitott.
A miniszter kitért arra is, hogy a magyar gazdaságnak a kis- és középvállalkozásokra kell támaszkodnia, ezért a nemzeti konzultációban kikérik az emberek véleményét a kkv-k erősítéséről is.
Azt is mondta, hogy innovatív, technológiailag fejlett vállalkozásokra van szükség, ezért innovációs programok indítását is tervezi a kormány. Jelezte, azok a cégek, amelyek innovatívak, 31 százalékkal magasabb bért fizetnek. Felhívta a figyelmet arra, hogy éppen ezért az újító kkv-k egyben béremelkedést is jelentenek.