A hétfőn kiadott közös nyilatkozatban 13 tagállam, köztük Németország és Franciaország bírálta a volt szovjet köztársaságban a hétvégén lezajlott parlamenti választásokat a „szabad és tisztességes választásokra vonatkozó nemzetközi normák” állítólagos megsértése miatt.

Hirdetés

A grúz központi választási bizottság szerint a szombati választáson a szavazatok 54 százalékát szerezte meg a kormányzó Grúz Álom párt, amely pragmatikus kapcsolatok kiépítésére törekszik Oroszországgal. A nyugatbarát ellenzéki pártok azonban az ország francia származású elnökével, Salome Zourabichvilivel együtt elutasították az eredmények elismerését, választási csalással vádolva a Grúz Álom pártot.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) később arról számolt be, hogy a választás során nem észlelt rendszerszintű szavazási szabálytalanságokat, annak ellenére, hogy néhány esetben szavazatvásárlásra és a közszféra alkalmazottaira gyakorolt nyomásra is volt példa. Az Egyesült Államok és néhány uniós tagállam azonban vizsgálatot követelt az állítólagos jogsértések ügyében.

Mélységesen aggódunk a jelenlegi grúziai helyzet miatt

– fogalmazott közleményében a 13 uniós állam, és a panaszok pártatlan kivizsgálását követelte.

Korábban írtuk

Kritizáljuk Orbán Viktor miniszterelnök elhamarkodott grúziai látogatását. Nem az EU nevében beszél

– tették hozzá.

Orbán, aki jelenleg az EU Tanácsának soros elnökségét tölti be, az első külföldi vezető lett, aki a választásokat követően Grúziába látogatott. Keddi tbiliszi beszédében üdvözölte a Grúz Álom választási győzelmét, és méltatta a pártot, amiért „nem engedi, hogy az ország egy második Ukrajnává váljon”. Hozzátette, hogy a nemzetközi megfigyelők jelentéseit látva arra a következtetésre jutott, hogy „ez a választás tisztességes és demokratikus volt”.

A teljes cikk IDE kattintva érhető el.