Fotó: MTI/EPA/Arsad Arbab
Védõmaszkot viselõ egészségügyi dolgozó ül a majomhimlõs betegek számára kijelölt izolációs kórteremben az észak-pakisztáni Pesavar egyik kórházában 2024. augusztus 20-án.
Hirdetés

Több mint ezren haltak meg majomhimlőben Afrikában, ahol január óta mintegy 48 ezer megbetegedést regisztráltak – közölte az afrikai betegségmegelőzési és járványügyi központ (Africa CDC).

„Mozgósítani kell a politikai elkötelezettséget, csakúgy mint a pénzügyi támogatást a jelenlegi járvány megfékezése érdekében” – jelentette ki sajtótájékoztatóján Ngashi Ngongo. Az Africa CDC végrehajtó irodája vezetőjének kabinetfőnöke hangsúlyozta: „Nem akarjuk, hogy a majomhimlőjárvány egy újabb szexuális érintkezés útján terjedő világjárvány legyen, amely sokkal súlyosabb lenne, mint a Covid-19”.

Korábban írtuk

Új esetet észleltek Mauritiuson, így tizenkilencre nőtt azoknak az afrikai országoknak a száma, ahol idén hivatalosan is regisztráltak majomhimlő-megbetegedést.

A legtöbb halálesetet a Kongói Demokratikus Köztársaságban jegyezték fel, amely a hónap elején kezdte meg a védőoltási kampányt.

Az Africa CDC szerint aggasztó a helyzet Ugandában, ahol a héten jelentették az első halálesetet, és növekvő tendenciát mutat a megbetegedések száma, 830 esetet jelentettek.

A majomhimlő vírusos eredetű megbetegedés, amely állatról emberre terjed, de emberek között is fertőz hosszas fizikai érintkezés esetén, lázzal, izomfájdalommal és himlőre jellemző kiütésekkel jár.

A brit egészségbiztonsági hivatal (UKHSA) szerdán jelentette be, hogy első alkalommal észlelték a majomhimlő új variánsát. Németországban alig egy hete jelentettek majomhimlő-megbetegedést, további eseteket észleltek Svédországban és több ázsiai országban.