Hirdetés

– Uram! A késemért jöttem!

– Hol hagyta?

– Valami matrózban.

– Milyen kés volt?

– Acél. Keskeny penge, kissé hajlott. Nem látta?

– Várjunk… Csak lassan, kérem… Milyen volt a nyele?

– Kagyló.

– Hány részből?

– Egy darabból készült.

– Akkor nincs baj. Megvan a kés!

– Hol?

– A hátamban.

Talán kérdeznünk sem kell, melyik műből való ez a méltán elhíresült párbeszéd: P. Howard – vagyis Rejtő Jenő – Piszkos Fred, a kapitány című, humoros kalandregényéből, hát persze. Bár Rejtő számos, azóta kultikussá vált alakot teremtett, a lepusztult külsejű, ám csavaros eszű Piszkos Fred (civil nevén: Theodor Wilbour) az egyik legnépszerűbb közülük.

A figura Rejtő Az elveszett cirkáló című, eredetileg 1938-ban megjelent regényében bukkant föl először, hogy aztán még háromban szerepeljen: Piszkos Fred, a kapitány (1940); Piszkos Fred közbelép (Fülig Jimmy őszinte sajnálatára) (1941); A megkerült cirkáló (1943).

A négy regény közül a második a legismertebb: két képregényváltozat is készült belőle. Az első – amit Cs. Horváth Tibor írt, és Korcsmáros Pál rajzolt – 1964-ben jelent meg a Füles rejtvényújságban, folytatásokban, majd 1983-ban, két önálló füzetben. A Képes Kiadó 2007-ben jelentkezett a képregény átdolgozott – nagyalakú, színes, digitálisan felújított – változatával. Ekkor már a boltokban volt a regény első hangoskönyv-változata – 2006-ban jelent meg, Bodrogi Gyula felolvasásában –, amelyet 2017-ben egy újabb követett (Kern András felolvasásában).

És hogy miért említjük mindezt? Mert a Film Hungary a napokban közzétette a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült Piszkos Fred, a kapitány első, kedvcsináló előzetesét. Az egész estés rajzfilmet az a Varsányi Ferenc rendezi, aki 2010-ben – az író születésének 115. évfordulója alkalmából – már készített egy mintegy félórás animációs filmet Rejtőről, Volt egyszer egy regényhős, akit P. Howardnak hívtak címmel.

A Piszkos Fred, a kapitány előre láthatólag 2027-ben kerül a hazai mozikba, és akkor ki-ki eldöntheti, hogyan sikerült adaptálni e kultikus művet, amelynek egyik főszereplője Fülig Jimmy nem is egy, de rögtön két munkakörben szegődik el a Honolulu Star nevű óceánjáróra: nappal José Pombio spanyol pincér, éjjel Wilson Hutchins amerikai fűtő helyett dolgozik.

Megpróbáltatásai nem sokáig tartanak – és hamarosan újabbak várnak rá. Mert a hajón felfigyel rá St. Antonio főherceg, a Boldogság-szigetek inkognitóban utazó uralkodója, akinek legfőbb vágya, hogy a hétköznapi emberek életét élhesse, és közben megismerhesse az alvilágot. Két szívességre kéri hát Jimmyt: igazítsa útba az utóbbihoz, és amíg odavan, hogy felfedezze magának, helyettesítse őt a trónon.

Jimmy olyannyira szimpatikusnak találja a kalandvágyó fiatalembert, hogy belemegy a dologba, de azon túl, hogy megtapasztalja, egy király dublőrének lenni nem is olyan egyszerű, arra is rá kell jönnie: egyedül nem oszlathatja szét Almira, a szigetország fővárosa fölött gyülekező viharfelhőket. Ehhez bizony Piszkos Fredre is szükség van, mert bár sosem lehet tudni, hogy kavarja-e a dolgokat, vagy nem kavarja, „neki van a világon a legtöbb esze”!

Hogy a küldetés hogyan végződik, természetesen nem áruljuk el – kiderül majd a mozikban. Addig – ha valakinek kimaradt volna – megismerkedhet a regénnyel. A fentebb idézett párbeszéd például így folytatódik:

– Köszönöm…

– Kérem… A csapos mesélte, hogy milyen szép kés van bennem. Egy darab húszcentis kagylóritkaság.

– Forduljon meg, kérem, hogy kivegyem…

– Kitartás! A kocsmáros azt mondta, hogy amíg nem hoz orvost, hagyjam bent a kést, mert különben elvérzek. A kocsmáros ért ehhez, mert itt már öltek orvost is. Régi étterem.

– De én sietek, kérem! És mit tudja az ember, hogy mikor jön az orvos? Kés nélkül mégsem mehetek éjjel haza.

– Az orvos itt lakik a közelben, és a kocsmáros triciklin ment érte. Ha szurkált uram, hát viselje a következményeket.

– Hohó! Azért, mert magába szúrnak egy kést, még nincs joga hozzá, hogy megtartsa. Ez önbíráskodás! Hála Istennek, van még jog a világon!

A Piszkos Fred, a kapitány előzetese:

Korábban írtuk