Minden, amit tudni kell az elnökválasztásról: így dől el, ki lesz az USA új vezetője
Az Egyesült Államok történelmi jelentőségű döntés előtt áll, amely a világpolitikát alapjaiban határozza meg az elkövetkező évekre. November 5-én, kedden várhatóan több mint 160 millió választópolgár adja le szavazatát az amerikai elnökválasztás során.A megmérettetésen a republikánus Donald Trump korábbi elnök, valamint a demokrata Kamala Harris indult. Ha utóbbi nyer, ő lehet az Egyesült Államok első női elnöke. A tét nem csupán a világ legnagyobb gazdaságának és katonai szuperhatalmának vezetése és jövőbeli iránya: az eredménynek szeizmikus hatásai lesznek az egész világon, az ukrajnai és közel-keleti háborúktól kezdve a Kínával való növekvő feszültségig, valamint a kereskedelmi rivalizálásig – fejti ki cikkében a Világgazdaság.
Fej-fej mellett áll a két jelölt
A 2024-es verseny az egyik legdrámaibb az amerikai elnökválasztások történetében. Nyáron a szenilitásra erősen hajlamos Joe Biden elnök katasztrofálisan szerepelt a Trump elleni televíziós vitán, ami végül oda vezetett, hogy alig több mint három hónappal a voksolás előtt visszalépni kényszerült, a jelöltséget pedig Kamala Harris vette át. A republikánusoknál sem volt nyugodt a kampány, Donald Trump csak hajszál híján úszott meg egy merényletkísérletet, amelyet nem sokkal később követett egy másik is.
A jelenlegi közvélemény-kutatások szerint a két jelölt fej-fej mellett áll. Ha a voksoláskor szoros eredmény jön ki, borítékolható, hogy az elnökválasztást követő napokban mindkét fél kegyetlen jogi csatát folytat majd a számára kedvező eredményért.
Hét állam ingadozik a két nagy párt között
Az Egyesült Államokban a legtöbb államban egyértelmű, hogy a republikánus vagy a demokrata jelöltet részesítik előnyben – ez viszonylag ritkán változik. Van viszont hét állam, amely ingadozik a két nagy párt között, ezeket nevezik ingadozó, vagy csatatérállamnak. Ezeknek az államoknak a megnyerése kulcsfontosságú az elnökválasztás szempontjából.
Ezek az államok részben az északi és keleti, hanyatló ipari központoknál helyezkednek el, az úgynevezett rozsdaövezetbe tartoznak: Michigan, Pennsylvania és Wisconsin. Biden 2020-ban mindhármat megnyerte.
2020-ban több napba telt, mire a fő hírmédiumok Bident hozták ki győztesnek az exit pollok után, ez azonban még messze nem a hivatalos végeredmény, a Trump-csapat jogi kifogásai hetekig folytatódtak. A legvitatottabb választást 2000-ben rendezték, a voksolást követően a patthelyzet egy hónapig tartott, a vita azon ment, hogy ki nyerte Florida államot. Végül a Legfelsőbb Bíróság végül George W. Bush javára döntött.
A további részletekről a Világgazdaság oldalán olvashatnak.