Az előlegfizetés komoly segítséget jelent a gazdálkodók számára az őszi mezőgazdasági munkák zavartalan elvégzéséhez, egyben biztosítja a termelők pénzügyi stabilitását és likviditását. Már az előlegfizetés első két hetében, azaz október végéig 112 ezer gazdálkodó, azaz a támogatási kérelmet benyújtó termelők 73 százaléka kapott támogatást – írták.

Hirdetés

Az előlegfizetés a termelők legnagyobb körét érintő két területalapú jogcím jelentős kifizetésével, valamint a hazai tejellátást biztosítását segítő termeléshez kötött támogatással indult – tették hozzá.

A területalapú támogatások közül a környezeti szempontból előnyös, de termelést korlátozó és a gazdálkodói bevételeket csökkentő feltételek teljesítéséért cserébe biztosított alaptámogatásból két hét alatt 110 ezer termelőhöz, 75,8 milliárd forint jutott el. Az egy termelőre jutó átlagos kifizetés értéke 710 ezer forint volt. Az átlagok sokszor eltakarják a valódi méret eloszlását, így érdemes azt is hozzátenni, hogy több mint 80 ezer kérelemre történt kifizetés a 10 hektárt meg nem haladó gazdaságok esetében. A kisgazdaságok mellett az összes kifizetésben részesült 27 százaléka tartozik a 10 hektárnál nagyobb, de 150 hektárt meg nem haladó kis-közepes családi gazdaságok csoportjába, melyek vonatkozásában valamivel több, mint 30 ezer kérelemre történt meg az előlegfizetés. A kifizetett kérelmeknek pedig eddig kevesebb, mint 2 százaléka, valamivel több, mint 2000 termelő kapcsolódik a 150 hektárnál nagyobb területtel bíró gazdaságok közé. Az üzemméretükből adódóan tehát a leginkább sérülékeny gazdaságok kapják leggyorsabban a segítséget – tette hozzá az államtitkár a közlemény szerint.

Ezt erősíti meg az a tény is, hogy a másik területalapú támogatás, amelynek a kifizetése elindult, kifejezetten a kis és közepes méretű, azaz 150 hektárt meg nem haladó gazdaságok számára előnyös. Ennek az úgynevezett újraelosztó támogatásnak a keretében október végéig, azaz két hét alatt 110 ezer termelőnek 75,8 milliárd forint került kiutalásra – áll a közleményben.

Korábban írtuk

Feldman Zsolt hangsúlyozta, hogy a kifizetésekhez szükséges pénzügyi források teljes mértékben rendelkezésre állnak. Rendszeresen felmerülő kérdés az is, ki juthat előleghez. A Magyar Államkincstár az adott gazdálkodót érintő ellenőrzések lezárása függvényében tudja generálni a kifizetést.

A 2024-re vonatkozó egységes kérelmeket csaknem 160 ezer termelő nyújtotta be mintegy 5 millió hektárra. Az előlegfizetés folyamatos, és 2024. november 30-ig tart, ezt követően december közepéig már részfizetések formájában folytatódik – közölte az AM.