Hankó Balázs: Új pályára állt a sikeres egyetemi modellváltással a felsőoktatás
A sikeres modellváltással a magyar felsőoktatás új pályára állt, növekedett a hallgatók száma, többen választják a természettudományi-technológiai szakterületeket (STEM), továbbá emelkedett és javult a tudományos publikációk száma és színvonala is – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter pénteken, Budapesten.Hankó Balázs a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) Az egyetem ezeréves eszménye és jövőképe című konferencián tartott beszédében arról szólt, hogy 21 egyetem indult el több szakaszban egy teljesítményközpontú, a diákok javát és magyar gazdaság érdekeit szolgáló modell irányába 2021 után.
Az eredményekről szólva elmondta, hogy a modellváltó egyetemek előreléptek a nemzetközi rangsorban.
Tizenkét magyar egyetem szerepel a világ legjobb 20 százalékában és egy intézmény a világ top 1 százalékában – mondta. Az egyetemek értékelése négy objektív és egy szubjektív faktor alapján történik, utóbbira mint „Brüsszel faktor” utalt.
Az intézmények reputációját nagyban sértette, hogy az EU jogtalanul kizárta a 21 magyar modellváltó egyetem diákjait és kutatóit az Erasmus és Horizont programokból – tette hozzá. Kiemelte: a nemzetközi listán legmagasabban jegyzett magyar intézmény, a Semmelweis Egyetem a „Brüsszel faktor” nélkül már a világ 100 legjobb egyeteme között lenne.
Beszélt arról is, hogy a nemzetköz versenyben növekvő tudományos jelenléttel vannak jelen a modellváltó egyetemek, amelyek teljesítményét különböző paraméterek alapján folyamatosan ellenőrzik, és értékelik.
Hangsúlyozta: fontos, hogy a magyar egyetemi modell sikeressége a Kárpát-medencében is kiteljesedjen, a felsőoktatás és a szakképzést összekapcsolódása, a munkaerőpiaci integrációval tovább erősödjön, valamint a brüsszeli ellenszél ellenére is folytatódjon a nemzetköziesedés, amit az Erasmus pótlására nyáron elindított Pannónia ösztöndíjprogramot is támogat.
A magyar egyetemek a nemzet erősödésének, fellegváraként és bástyájaként működnek; a megújított magyar egyetemi világ is magáévá teszi az hitvallást, hogy magyarnak lenni kiváltság, büszkeség és küldetés – zárta beszédét Hankó Balázs.