Hirdetés

A fiatal szerző, aki végzettségét tekintve környezetgazdálkodási-agrármérnök, és jelenleg az Állatorvostudományi Egyetemen tanít növénytani tárgyakat, a gimnáziumi évei alatt kezdett el írni, első regénye, a Csengőfrász 2018-ban látott napvilágot. A fordulatos politikai krimi az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának szakmai támogatásával készült, ezért hiteles történelmi regény, amely a Rákosi-korszak politikai rendőrségének sötét és még mindig alig ismert világába kalauzolja el az olvasót. Szabados Imrének, az ÁVH századosának látszólag nincs oka a panaszra. Karrierje felívelőben van, újabb és újabb nyomozásokra kap megbízást, elsősorban a népi demokrácia megdöntésére irányuló szervezkedések „leleplezésére”. A kirakatperek előkészítése szépen halad, azonban homokszem kerül a gépezetbe, a hatóság ugyanis tudomást szerez egy valóságos összeesküvésről. 

Faludy György munkásságának köszönhetően ismertem meg a recski kényszermunkatábor történetét, ennek kapcsán kezdett el jobban érdekelni az Államvédelmi Hatóság tevékenysége. Miután elég sokat olvastam róla, arra is rájöttem, hogy ezzel még senki nem foglalkozott fikciós vonalon. Bíztam abban, hogy ez egy olyan terület, ami egyedi lenne a könyvpiacon – mondta a demokrata.hu-nak Cserhalmi Dániel.

A Csengőfrász első kiadását hamar elkapkodták a boltok polcairól, a szerző pedig a sikeren felbuzdulva hozzá is fogott második könyvéhez, ami 2020-ban jelent meg, és a Szibériai csapda címet viseli. A történet főszereplője az Államvédelmi Hatóságba integrált Katonapolitika Osztály egykori ezredese, Csonka György, aki arra kényszerül, hogy a családjával együtt elhagyja az országot, ám ez nem megy könnyen, hiszen egykori nyomozótársai a sarkában vannak, s mindent elkövetnek, hogy elkapják. 

A Szabadság hadművelet, Cserhalmi harmadik könyve tulajdonképpen ennek a történetnek a folytatása. Ebben a Földalatti Fővezérség nevű katonai összeesküvés felderítése kerül a középpontba, de a nyomozásból végül egy versenyfutás kerekedik Magyarországon át. „Egészen kivételes alkotás, amelyben megint a nyakunkon érezzük az ötvenes évek Magyarországának leheletét. Szívbe markol, ugyanakkor kíméletlenül elénk tárja a korszak könyörtelenségét” – írja egy könyves közösségi oldal egyik hozzászólója. 

Korábban írtuk

Cserhalmi Dániel könyveinek megjelenését mérsékelt médiafigyelem övezte, pedig az internetes értékelések alapján kitűnő regényekről beszélünk, amik ráadásul óriási hiányt pótolnak a kortárs magyar irodalomban. A Vadászat a napokban hagyta el a nyomdát, és a tervek szerint jövő héten már a boltok polcaira kerül, így akit érdekel az 1950-es évek kegyetlen valósága, annak nem hiányozhat a karácsonyfája alól ez a skandináv krimik világát idéző izgalmas olvasmány.