Húsz év után rendeznek egy időben Romániában parlamenti és államfőválasztást. Az elnökválasztás pedig meg fogja határozni a parlamenti választást, mert az alkotmányos jogkörökön túl ilyen a megválasztott elnök politikai súlya – közölte a politikus.

Hirdetés

Kelemen Hunor elmondta, az RMDSZ az ország minden választókerületében állított jelölteket. A parlamenti választáson minimális az átszavazás a magyar és a román nemzetiségű választók között.

Az elnökválasztáson azonban előfordul, hogy a választók az alapján voksolnak, hogy kit látnának szívesen a második fordulóban

– tette hozzá.

Az RMDSZ elnöke hangsúlyozta, aki magyar emberként a liberálisok jelöltjét juttatná a második fordulóba, az arra szavaz, hogy a tíz éve az elnöki posztot betöltő Klaus Johannis politikája folytatódjon. Aki pedig a progresszívok jelöltjére voksol, az az újramegyésítés tervét támogatja, amelyet az Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) küldött be a parlamentbe.

Korábban írtuk

Kelemen Hunor kiemelte, a kampány során sikerült megszólítania a magyarságot, a párt üzenetei a teljes társadalom számára megoldást kínálnak a legégetőbb problémákra, amelyek közül a népesedés kérdését nevezte a legfontosabbnak a politikus.

Az elnökjelölt azt mondta, a választás első fordulójában a román nemzetiségűek voksaira is számít. Egy román választót idézett, aki úgy fogalmazott, az első fordulóban megengedheti magának a szabadságot, hogy a jó jelöltre, valaki mellett szavazzon, a másodikban úgyis valaki ellen kell voksolnia.

A politikus úgy látja, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője, George Simion nem tudja megnyerni az elnökválasztást. Ha bekerül a második fordulóba, az annyit jelent, hogy felhúzza pártját a parlamenti választásokon.

A magyarság anyanyelv- és szimbólumhasználati jogát még az igazságszolgáltatás eszközeivel is támadó pártnak a jelenleginél sokkal erősebb frakciója lesz a parlamentben, 25 százalék körüli eredményt elérve a fő ellenzéki erővé válhat – közölte. Kelemen Hunor hangsúlyozta, december 1-jén a román szélsőségesek ellen sok magyar szavazattal kell felvenni a harcot.

Felidézte, a tavaszi voksoláson nagyon jó mozgósítással sikerült a magyarságnak arányain felül biztosítania önkormányzati pozícióit, az európai parlamenti választáson is 6,5 százalékot kapott

Ha mindenki megérti a választás tétjét, akkor a magyarság parlamenti jelenléte nincs veszélyben

– jelentette ki a pártelnök.

Hozzátette ugyanakkor, hogy a népességfogyásra megoldást kell találni, mert ma még az 1,15 milliós romániai magyarság egy országnyi közösséget jelent, ami összevethető a balti országok népességével. Meg kell találni azokat a közpolitikai programokat, amelyek lehetővé teszik az életfeltételek javítását, a gazdaság erősödését, támogatni kell a családokat és a gyermekvállalást. Meg kell teremteni a feltételeket ahhoz, hogy visszatérjenek a szülőföldjükre azok, akik elmentek – mondta Kelemen Hunor.