A kormány célja, hogy a fiataloknak ne kelljen választaniuk a karrier és a család között
A kormány célja, hogy a fiataloknak ne kelljen választaniuk a karrierépítés és a családalapítás között – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára Sopronban, a Soproni Szakképzési Centrum Fáy András Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikumban szerdánVarga-Bajusz Veronika a Szakmák délelőttje elnevezésű pályaválasztási program megnyitóján hangsúlyozta, hogy a munkáshitel esetében is épp ezért tervezik biztosítani majd azokat a családtámogatási formákat, amelyeket korábban már bevezettek.
Részletezte, hogy egy gyermek után két évig szünetel majd a kamatmentes hitel törlesztése, két gyermek után elengedik a tartozás felét, három gyermek születése után pedig a teljes tartozást.
Az államtitkár elmondta, hogy a munkáshitel azoknak a 17 és 25 év közötti fiataloknak szól majd, akik szakmával vagy érettségivel rendelkeznek, legalább húsz órában dolgoznak vagy vállalkozást indítanak.
A négymillió forintos hitel szabadon, a fiatalok életkörülményeinek megfelelően használható fel
– emelte ki.
A hitelt tíz év alatt kell visszafizetni és kikötés, hogy ebből a tíz évből legalább öt évet Magyarországon kell dolgozni – tette hozzá.
Varga-Bajusz Veronika elmondta, hogy a munkáshitel is illeszkedik a szakképzés megerősítésébe.
„A szakképzés három olyan pilléren áll jelenleg, ami erős alapot ad: az egyik a motivált tanárok, a másik a motivált diákok, a harmadik pedig a motiváló környezet. Megtörtént a béremelés az oktatók esetében és a béremelés folytatása biztosított”
– mondta.
Olyan infrastruktúrát, duális munkavégzési körülményeket alakítottak ki az intézményekben, amelyek biztosítják, hogy a diákok olyan környezetben tanuljanak, amely a mai világra, a mai munkaerőpiaci igényekre készíti fel őket – tette hozzá.
Az ösztöndíj rendszer szintén a tanulásban motiválja a diákokat. A szakmai alapoktatás során nyolcezer forint ösztöndíjat biztosítanak, ami a későbbiekben tanulmányi eredménytől függően 59 ezer forintra is nőhet. A duális képzésben pedig már munkabért kapnak a diákok a minimálbérhez kötötten – részletezte az államtitkár.
A Szakmák délelőttje rendezvényen megnyitották a Fáy-iskola 140 éves jubileumi ünnepségsorozatát.
Farkas Ciprián, Sopron polgármestere (Fidesz-KDNP) azt hangsúlyozta, hogy az intézmény innovatív, jövőbemutató és piacképes tudást ad a diákoknak.
Barcza Attila, Sopron és környéke fideszes országgyűlési képviselője azt emelte ki, hogy Sopron iskolaváros és a mindenkori vezetésnek mindig fontosak voltak a város oktatási intézményei.